Sluis gaat armoede kinderen bestrijden WACHT EENS EVEN, [ÏDÊPOfl [zeven] ZEEUWS-VLAANDEREN 11 Kwaliteit Zeeuws-Vlaams drinkwater weer verzekerd voor vijftig jaar Het einde van een megaklus is nabij. Het grootste waterreservoir van Evides in de Braakman bij Philippine stroomt weer vol water. ALWEER EEN KOOPJE BIJ DEPOT ZEVEN. Q(0) nu depotzeven.nl Roots kruk Jomy Drie stuks liggen er bij Philippine, drie wa terspaarbekkens. Aangelegd in de ja ren 6o voor de op slag van zoet water, om Zeeuws- Vlaanderen van drinkwater te voorzien én de sterk opkomende industrie van proceswater. Ze zijn elk gigantisch groot. Zelfs Hans de Nooijer, projectlei der van waterbedrijf Evides, is er nog van onder de indruk. Dat zegt wel wat. Sinds 2ot5 is hij bij de ver nieuwing van het grootste spaar bekken betrokken; 25 hectare in omvang en goed voor drie miljard liter oppervlaktewater. Het is een binnenzee. „Met grote kranen is een laag slib eruit gehaald", ver telt De Nooijer. „Ze vielen haast in het niet." Het reservoir was toe aan reno vatie. De waterkwaliteit kon nog wel worden gegarandeerd, maar het zuiveren kostte steeds meer in spanningen. Evides besloot fors te investeren. Leidingen zijn ver nieuwd. De met mosselen aange koekte, oude asbestcementleidin- gen zijn vervangen door beter schoon te houden stalen leidin gen. Om de watertoevoer te garan deren moest het aansluiten van de leidingen in sneltreinvaart gebeu ren. De Nooijer: „Er is non stop 96 uur aan gewerkt." In 2024 is dat al gebeurd, waarna het waterbekken grondig is aange pakt. Evides voert Maaswater uit de Biesbosch aan naar de Braak man. In de afgelopen jaren was in het bekken een flinke laag slib op gebouwd. „In sommige tijden was er zoveel algvorming", zegt De Nooijer, „dat we permanent men sen moesten inzetten. De algvor ming kon geen kwaad, maar was ook niet wenselijk." Ja, het blijft indrukwekkend, zo'n spaarbekken Het slib is verwijderd. De twaalf meter hoge dijken rondom zijn er verder mee verstevigd. De afdekfolie op de onderste meters van het bekken is vervangen. Schoon zand is erop aangebracht. En afgelopen week was het dan zo ver dat er opnieuw water in kon. „De boeren in de omgeving zul len er blij mee zijn", denkt De Nooijer. „We hebben het grondwa ter moeten verlagen om het werk uit te kunnen voeren. De pompen kunnen nu uit." Het megakarwei waarmee zo'n tien miljoen euro is gemoeid, moet eind dit jaar helemaal afge rond zijn. De Nooijer: „We kun nen er weer vijftig jaar tegenaan in Zeeuws-Vlaanderen." Sluis De gemeente Sluis gaat een plan uitwerken om geld voor kinde ren die in armoede leven, zo goed mogelijk te besteden. Een motie van de PvdA om dat voor elkaar te krijgen kreeg donder dagavond de steun van de voltal lige gemeenteraad. Het kabinet maakt vanaf 2017 jaarlijks 100 miljoen euro vrij voor armoedebestrijding onder kinderen. Dat geld wordt ver deeld onder gemeenten. Hoeveel Sluis krijgt is nog niet duidelijk. De PvdA wilde voor het eind van het jaar een uitgewerkt plan zien over besteding van geld en binnen twee maanden cijfers over kinderarmoede. Dat is volgens wethouder Christiane van de Vijver niet haalbaar. In februari 2017 krijgen de raadsleden een onderbouwd plan gepresenteerd. Van de Vij ver noemde de motie sympa thiek. „Er gebeurt in Sluis ook al van alles op dat gebied", gaf ze aan. Zo wordt onder meer het minimabeleid jaarlijks geëvalu eerd, er wordt onderzoek gedaan naar schuldhulpverlening en de gemeente voert gesprekken met de Zeeuwse kledingbank. van 45cm hoog 40cm dia zaterdag 1 oktober 2016 Drinkwaterbekken als nieuw Harmen van der Werf Hans de Nooijer, projectleider Evides Sophie Stockman De eerste meters van het gerenoveerde water spaarbekken bij Philippi ne worden weer gevuld met water, nadat onder meer de sliblaag eruit is gehaald met een batterij kranen. De Braakman stroomde hier tot de af damming in 1952. Evides heeft er in totaal drie bek kens, waarvan twee klei nere voor industriewater. Rechts projectleider Hans de Nooijer. foto's wa terbedrijf EVIDES 80 woonmerken onder één dak rechtstreeks van de fabrikant, 30 tot 70% korting direct meenemen, aanhangwagen beschikbaar gelegen in Hulst, naast Morres elke zondag open Woonoutlet Hulst Industrieweg 2 4561 GH Hulst, Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 151