ZEELAND 7 De kering in cijfers Publieksdagen Getijde Deltapark Neeltje Jans Zandhonger De kering ging 26 keer dicht 7 en 8 oktober zaterdag 1 oktober 2016 De Oosterscheldekering ligt tus sen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. De kering maakt deel uit van de Deltawerken en is als onderdeel van de N57 in totaal 9 kilometer lang. De stroomgaten de Hammen, Schaar van Roggen- plaat en Roompot zijn tezamen 3 ki lometer lang. Daarin zijn 65 beton nen pijlers en 62 stalen schuiven geplaatst. De bouw duurde van 1978 tot 1986. Verwacht wordt dat de kering 200 jaar meekan. Ooster scheldekering 11 II IIITfl f IIII 1 11 Mil water tot de dakgoot staat), over stromingssimulator en golfsimu- lator, kleuren voor de jeugd met signeersessie Jan-Willem Ham ent, film Oosterscheldekering en bezoek dak Topshuis op 4e ver dieping (tot 20.30) 13-20.30 uur: rondleiding in de publiekspijler 16.30-21 uur: rondrit Zonnetrein over Neeltje Jans 19-20.30 uur: schemerwandeling in de duinen De publieksdagen op Neeltje Jans zijn gratis. Voor toegang tot het Topshuis is voor iedereen ouder dan 14 jaar een geldig legi timatiebewijs vereist. Vooraf aanmelden wordt aange raden: http://30jaaroosterschel- dekering.eticketsysteem.nl/ Vrijdag 7 oktober: 13-19 uur: meetschip Rijkswater staat open 14-16 uur: reddingsboot Koop- mansdank open 13-21 uur: diverse activiteiten in het Topshuis - BedrijvenExpo (tot 19.00 uur), route langs de Deltawerken, zolderspel (als het Zaterdag 8 oktober Zelfde activiteiten als vrijdag, aanvang 10 uur, einde 18.30 of 19 uur. FOTO BAS CZERWINSKI/ANP Eind november 2015 werd de eerste getijdencentrale in één van de openingen tus sen de pijlers in de kering geplaatst. Het betreft een proefopstelling van vijf tur bines met een capaciteit van 1,25 megawatt. De eb- en vloedbeweging van het water brengt de rotors van de turbine in beweging en zo wordt elektriciteit opge wekt. Daarmee kunnen duizend huishoudens van stroom worden voorzien. PvdA-leider Diederik Samsom nam de centrale officieel in gebruik met de woorden: „Laat de toe komst maar beginnen." Als de proef slaagt kan het project worden uitgebreid. Of en in hoeverre dat kan gebeuren wordt nog onder zocht. Al tijdens de bouw van de kering werd er een be zoekerscentrum op Neeltje Jans ingericht, dat zich tot een thema park ontwikkelt. Vanaf 2007 is de officiële naam Deltapark Neel tje Jans. Met de volgen de attracties: zeehon denshow, waterspeel plaats, waterpavil joen, rondvaart op de Oosterschel- de, waterglij- baan, orkaanma- chine, Delta Experience over de Ramp van 1953, aquarium, zwemmen met haaien. Het Deltapark registreert jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers en is daarmee de best bezoch te attractie in Zeeland. Vori ge maand brachten ko ning Willem-Alexander en koningin Maxima een privébezoek I aan het park. De prinsesjes zwom men met de zeeuwleeu- wen. De hoeveelheid water die met het tij de Oosterschel- de in- en uitstroomt, is door de kering met 30 procent afgenomen. Daardoor is er 'zandhonger' ontstaan: zandbanken, slikken en schorren kalven af. De foe- rageer- en rustplekken voor tienduizenden trekvogels en zeehonden dreigen te verdwijnen. Dijken krijgen krachtiger golven te verwer ken. In 2013 werd daarom 400.000 kubieke meter zand gestort. Voor de Rog- genplaat - de grootste droogvallende plaat - is een apart zandsuppletiepro- gramma opgesteld. De schuiven in de Oosterschelde kering worden vanuit het Tops huis op Neeltje Jans gesloten bij een (voorspelde) waterstand van meer dan drie meter boven NAP. Dat is sinds de ingebruikname 26 keer gebeurd. De hoogste waterstand deed zich voor op 14 februari 1989, toen er 3,71 meter boven NAP werd geregistreerd. De tweede hoogste stand was 3,60 meter boven NAP op 5 december 2013. De laatste keer dat de kering bij extreem hoog water werd geslo ten was 21 oktober 2014, met een stand van 3,04 meter boven NAP. Het peil tijdens de Ramp - circa 4,5 meter boven NAP - werd na 1953 nooit meer ge haald. Maar ook dat peil kan de kering aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 147