iijjJdjy/ffJzJfJ, nJ n 13 M Trieste waarheid is dat er een meerderheid tegen de vluchtelingen is konden waarmaken: gratis bier, het eeuwige leven en belastingver laging. Gewoon, om de mensen het absurde van de Hongaarse po litiek te laten zien." Dat ze tien jaar later nog steeds bestaan, is een teken aan de wand, zegt Dudas. Inmiddels kunnen ze zelfs bij De Hond niet meer la chen om premier Orban. „Wij ma ken ons zorgen om ons land. Or ban zaait alleen maar haat en angst en vertelt voortdurend leu gens. Er staan helemaal geen mil joen Libiërs klaar om naar hier te komen! Zo leidt hij de aandacht af van de echte problemen: in het on derwijs, in de zorg, op de arbeids markt. Dus wij blijven hem bela chelijk maken." Dudas ziet ook wel dat de pre mier nog steeds buitengewoon po pulair is. De Hongaren houden van een sterke leider, zegt hij, van iemand die zegt waar het op staat, van iemand die van aanpakken weet. „Hij wil aan de macht blij ven, dus op de korte termijn is zijn tactiek effectief. Maar wie zegt dat de haat niet blijft? En zich later misschien wel tegen hem keert?" De volhouders In een zaaltje van de Corvinusuni- versiteit in Boedapest zit een ter neergeslagen gezelschap bij el kaar. Deze hoogleraren, het zijn er deze middag zes, hebben zich ver enigd in een protestbeweging te gen de bezuinigingen in het hoger onderwijs. „De universiteiten moesten een derde minder studenten aanne men", zegt de jurist Daniel Deak. „En studies als filosofie, letteren en rechten worden ontmoedigd. Premier Orban vindt dat we vak lieden nodig hebben, geen kriti sche geesten." Zijn collega Maria Heller, een sociologe, zegt het iets ondiplomatieker: „Wij moeten sla ven gaan opleiden." De hoogleraren gaan 'ja' stem men morgen, omdat ze vinden dat Hongarije weer een normaal land moet worden, zonder haat, onverschilligheid en wantrouwen. En ze blijven hun stem verheffen. „Je mag hier gelukkig nog steeds zeggen wat je wil. Helaas luistert er niemand." De slimmeriken Istvan Varnyu (24) heeft precies bedacht hoe hij de regering een loer kan draaien. Hij gaat morgen in het stemlokaal zowel 'ja' als 'nee' aankruisen. „Daarmee heb ik wel gestemd, en dus help ik er aan mee dat het opkomstpercentage van 50 wordt gehaald. Maar met mijn ongeldige stem laat ik zien hoe belachelijk ik dit referendum vind. Als iedereen dit nou doet, krijgt Orban een duidelijk sig naal." Maar Istvan heeft ook de laatste opiniepeiling gezien. De nee-stem mers staan op 73 procent, de ja- stemmers op een schamele 4 pro cent. „Dan teken ik er gewoon een piemel bij. Da's ook een duidelijk signaal." «n (0318) 58 09 58 I www.bolderman.nl I i(iiU oe<ingen- www.bolderman.nl yj Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! V 4 dagen Prachtig Praag 4 dagen Fascinerend Londen 4 dagen Indrukwekkend Berlijn 4 dagen Lichtstad Parijs zaterdag 1 oktober 2016 'migranten Istvan Szent-lvanyi, ja-kamp Het Keletistation van Boedapest op 3 september 2015 en nu. Het contrast is enorm, foto mattcardy/getty v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts iüiuii Diverse vertrekdata 2016 El 2017 Brochure er boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata 2016 El 2017 ^~£tukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2016 E12017 Diverse vertrekdata 2016 El 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13