Töuwtrekken om Robben Grim: kwaliteit én loyaal 31 - geen blijvende erfenis achter meekeken over zijn schouder. In Amsterdam is de transfer van Miralem Sulejmani hem altijd nagedragen en kreeg ook hij geen lijn in het spel. Van Basten moest de discussie aan met boze, capuchondragende fans. Hij brak met Cruijff, die toen al de hele jeugdopleiding wilde omgooien, zonder zelf volledige verantwoordelijk heid te willen nemen. Pannenkoek En dan was er nog het 'pan nenkoekincident'. Een verbale tuchtiging door een dwaas op de tribune, maar ook het mo ment waarop Van Basten defi nitief zijn onaantastbare sta tus kwijtraakte bij het grote publiek. De legendarische spe ler werd voorgoed een kwets bare, aardse trainer. Maar was er dan uitsluitend de eenvoudige mislukking? Ze ker niet. Van Basten liet Oran je voortreffelijk voetbal spelen in de groepsfase van het EK in Zwitserland en Oostenrijk. Ri goureus doorbrak hij de abon nementencultuur bij het Ne derlands elftal, die onder zijn voorganger Dick Advocaat was gaan leven. Dat leidde tot een aantal merkwaardige se lecties (Collins John, Romano Denneboom), maar óók tot verfrissing. Hij toonde zich vaak een scherpe, onafhankelijke geest, die nimmer bang was om het gevecht aan te gaan. Van Bas ten kon niet alleen over zich zelf genadeloos eerlijk zijn - dat was hij ook vaak over an deren. Als bondscoach fileerde hij Johan Derksen ooit live op te levisie. In de Kuip ging hij ooit, recht in de camera kij kend - woedend het gevecht aan met de spelregels ('Fok king bullshit!'). Spelers waren off the record kritisch over zijn oefenstof en communica tieve vaardigheden, maar ge noten ook van zijn gesprek ken over voetbal. Hij stak zijn nek uit, boven dien. Van Basten liep niet weg voor een uitdaging bij sc Heerenveen, ver weg van het mondiale topvoetbal. Hij volg de cursussen om zich te ver diepen, om elke dag weer te leren. Roeptoeter Uitbuiken als analyticus op te levisie: dat vond hij te gemak kelijk. Als columnist van Voet bal International was hij vaak boeiend en spraakmakend, maar Van Basten wilde niet -alleen roeptoeter zijn vanaf de zijlijn. In zijn keiharde afre kening met Ajax, Cruijff en de Fluwelen Revolutie zat ran cune opgesloten, maar Van Basten fileerde de boel óók in houdelijk, met kennis van za ken. Dat hij toen tevens assis tent-bondscoach was bij de KNVB: hij had er zogezegd schijt aan. Zijn vlucht naar Zürich was verre van chic. Vlak voor het begin van de WK-kwalificatie liet hij Oranje in de steek, bondscoach Danny Blind in het bijzonder. Even was Van Basten weer de egoïstische spits van vroeger. Maar toch: niemand kan hem verwijten dat hij de mak kelijkste wegen heeft geko zen. Hij sprong in het diepe bij Oranje, liep zich vast in het doolhof bij Ajax, probeer de het op een afgelegen berg paadje bij sc Heerenveen en zag plots de afgrond opdoe men bij AZ - tot zijn eigen schrik. „Ik leverde niet waarvoor ik was ingehuurd", zei hij na zijn stap terug bij AZ al, in het AD. „Ik zag sommige za ken niet. Daardoor moest ik mezelf forceren, ik raakte er van slag van. Ik kon het ver schil niet maken." Van Basten gaat nu in elk ge val weer iets doen wat hij leuk vindt. Een baan waar hij niet steeds tegen zijn eigen grenzen aanloopt, en waarin hij weer gaat proberen van waarde te zijn. Als trainer ging dat domweg niet meer. Het was op. Van Basten had tabak van zijn eigen beperkingen - en van de wereld waarin die tot uiting kwamen. Stel dat Arjen Robben vandaag 70 minuten meedoet in de basis bij Bayern München tegen FC Köln, en dat hij goed speelt en mis schien zelfs scoort, dan is de Duit se club misschien toch bereid hem vrij te geven voor Oranje. Maar in dat geval dient ook met een een volgende prangende vraag zich aan: voor welk compro mis moeten de KNVB en bonds coach Danny Blind dan gaan in hun overleg met Bayern? Moeten ze erop inzetten dat Robben ko mende vrijdag meespeelt in de Kuip tegen Wit-Rusland? Moeten ze juist regelen dat hij drie dagen later kan vlammen in de Amster dam Arena tegen Frankrijk? Of moeten ze proberen te gaan voor de tussenweg van een helftje in beide wedstrijden? „Ik wil hem het liefst twee keer 90 minuten, laat dat duidelijk zijn", zei Blind er gisteren over toen hij in Zeist een Oranje-selec tie presenteerde zónder Robben. „Maar dat gaat niet. We zullen so wieso een modus moeten vinden in overleg met Bayern, als de club überhaupt al bereid is om mee te denken. Na de wedstrijd tegen Köln valt de beslissing. Dat ge beurt na gezamenlijk overleg van alle partijen." Superegoïst Robben zelf weet wat hij in zijn hart het liefst wil. „Als ik een su peregoïst zou zijn, kom ik volgen de week naar Oranje", liet hij Blind gisteren nog weten. Maar hij beseft ook dat hij belangen heeft bij zijn club én dat Bayern en de KNVB al een turbulente ge schiedenis hebben van touwtrek ken om hem. Iedereen herinnert zich nog de enorme rel tussen Bayern en de KNVB na het WK van 2010. De Duitsers vonden dat toenmalig bondscoach Bert van Marwijk en zijn staf Robben had den laten spelen met een blessure. Ze wilden financiële compensatie toen ze hem na dat toernooi zelf een halfjaar niet konden opstel len. Uiteindelijk ging Oranje twee jaar later in München oefenen te gen Bayern in aanloop naar het EK 2012. En ook recent zagen ze bij Bayern weer met lede ogen aan hoe Robben geblesseerd raakte in dienst van Oranje. Dat was in sep tember vorig jaar tegen IJsland. Was hij net weer topfit en in vorm, kon-ie opnieuw een tijd niet spelen. „Het is logisch dat Bayern niet zit te wachten op een herhaling van hoe het ging tegen IJsland", is Blind nu realistisch. „En wij en Ar- Als ik een superegoïst zou zijn, kom ik volgende week naar Oranje jen zelf natuurlijk ook niet. Hij lag er vanaf maart uit, heeft nog maar twee korte invalbeurten gehad, één in de competitie en één in de Champions League." Normaal is dat geen basis om al weer bij Oranje aan te sluiten, be seft de bondscoach. „Maar Arjen heeft met Ancelotti (trainer van Bayern, red.) gesproken en dat is een correcte kerel, een goede vent. De kans is aanzienlijk dat hij te gen Köln gaat starten. En die wed strijd willen we dan afwachten." Hoe dan ook: De beste voetbal ler van Nederland zit weer eens in de mangel tussen lands- en club belang. Dat blijft een onprettige si tuatie, mocht Robben zich komen de maandag tóch melden in Noordwijk. En waar Blind en de KNVB nou op moeten inzetten? Tja, wellicht dan toch maar op Robben erbij tegen de Wit-Rus- sen. Die wedstrijd heeft sowieso de eerste prioriteit. Dat is een duel dat Oranje sowieso móet win nen om mee te kunnen strijden om de tweede plek in de poule. zaterdag 1 oktober 2016 Tranen bij trainer Fabio Capello als de speler Van Basten in de zomer van 1995 afscheid neemt van het AC Milan- publiek. FOTO'S TWITTER/YOUTUBE Assistent-bondscoach Van Basten betreedt het veld in Eindhoven vooraf gaand aan de recente oefeninterland tegen Griekenland, fotoanp Marco van Basten zat in totaal bij 178 officiële wedstrijden als hoofdtrainer op de bank. Eerst 52 duels bij Oranje, daarna 45 bij Ajax, nog 78 bij sc Heerenveen en ten slotte 3 bij AZ. „Als ik een superegoïst zou zijn, kom ik volgende week naar Oranje", zegt Arjen Robben. Maar hij heeft ook belangen bij zijn club. Dit weekeinde beslis sen Robben, Bayern München en de KNVB gezamenlijk over zijn eventuele inzetbaarheid te gen Wit-Rusland en Frankrijk. Maarten Wijffels Zeist —Arjen Robben Selectie nederlands elftal: Doel: Jasper Cillessen, Maarten Ste kelenburg en Jeroen Zoet. Verdedi ging: Daley Blind, Jeffrey Bruma, Vir gil van Dijk, Rick Karsdorp, Terence Kongolo, Joel Veltman, Stefan de Vrij en Jetro Willems. Middenveld: Jordy Clasie, Davy Klaassen, Davy Pröpper, Wesley Sneijder, Kevin Strootman en Georginio Wijnaldum. Aanval: Steven Berghuis, Bas Dost, Vincent Janssen, Luuk de Jong, Lu ciano Narsingh en Quincy Promes. ZEIST Geen Marco van Basten meer bij Oranje, maar wel Fred Grim, de nieuwe assistent die voor het eerst aan de slag gaat. Bondscoach Blind zegt over die keuze: „Grim is een kwalitatief goede veldtrainer die een me ning heeft waar ik wat mee kan. Hij werkt gestructureerd en is lo yaal. De afgelopen tijd heb ik la ten zien dat ik er niet voor terug deins om 'namen' naast me neer te zetten. Maar het lijkt me ver standig om nu te kiezen voor con tinuïteit en loyaliteit, gekoppeld ui teraard aan het belangrijkste cri terium: kwaliteit. En nee, Fred heeft geen clausule in zijn con tract dat ie zo weer weg kan." Blind laat open of er op termijn nog een tweede assistent bij komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 138