30 Als trainer laat Marco van Basten - weergaloze speler en nu voetbaldenker Zijn loopbaan als trainer is voorbij, Marco van Basten treedt vandaag officieel in dienst bij de FIFA. Zijn erfenis is mager, het trainerschap was bovenal een worsteling. Vooral met zichzelf. niet voor hemzelf, trouwens. Zo veel eisend als zijn vader was, zo veelei send was hij zelf ook, niet in de laat ste plaats richting anderen. Als voet baller kon hij genadeloos zijn. Modaal bestaat niet En nadat de wereldvoetballer van het jaar 1992 drie jaar later noodge dwongen stopte, legde hij zich met eenzelfde soort bezetenheid toe op het golfen. Van Basten is geen type dat zich neerlegt bij dingen. Modaal bestaat niet, in zijn wereld. Toen hij in 2004 begon als bonds coach van Oranje, na één jaartje als trainer van Jong Ajax, was de insteek niet heel anders. Zijn geestelijk voet balvader Johan Cruijff pleitte voor hem bij de KNVB, heilig gelovend dat Van Basten 'één van de beste trai ners ter wereld' kon worden. De oud-voetballer wilde dat zelf, na ja ren buiten de schijnwerpers, net zo. Van Basten was in die tijd nog ta melijk onbevangen. Hij besefte dat hij tijd nodig had om het vak onder de knie te krijgen - en zag zijn onver mijdelijke fouten als een onderdeel van dat proces. Van Basten zou later botsen met Ruud van Nistelrooy, Mark van Bommel en Edgar Davids, maar veel Oranje-spelers waren in de beginjaren dol op hem. Van Basten was dan ook de jeugd held van zo'n beetje het hele toenma lige Nederlands elftal. Hij dacht nog als een voetballer. Spelers als Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart en Ro bin van Persie smulden als hij een balletje aannam op het trainings veld, of als hij ze op een detail in het spel wees. Dat hij didactisch en me thodisch geen grootmeester was; Van Basten kwam daar relatief mak kelijk mee weg, zeker in zijn eerste jaren. Als het ergens wrong, dan was het in de communicatie. Een telefoontje naar de plots gepasseerde Ruud van Nistelrooy? Niet nodig. Waarom hij Edgar Davids niet meenam naar het WK? „Ik neem Jan Wouters toch ook niet mee?", antwoordde de bonds coach. En ook bij Van Bommel ging het primair mis in de persoonlijke sfeer. De bondscoach mocht de Lim burger niet zo en vice versa. Bij Ajax, sc Heerenveen en AZ liep Van Basten tegen complexere proble men aan. Het clubtrainerschap eist elke dag visie, structuur, mensen-ma- nagement, overwicht en brede vak kennis. Zeker in Amsterdam speel den er krachten op de achtergrond, van clubiconen, fans en anderen die oen Marco van Bas ten (51) vorige week uit een grote zwarte Mercedes stapte, en hij zijn voormalige ploeggenoot Zvoni- mir Boban omhels de voor de deur van het FIFA-hoofd kwartier in Zürich, brak er op zijn ge zicht een stralende lach door. Niet dat hij hiervoor nooit lachte natuurlijk, maar toch. Wel steeds ietsje minder. Mensen die met hem werkten, zagen het plezier stilaan wegtrekken uit zijn lijf, alsof het trai nerschap begon te voelen als een oe verloze kantoorbaan. Van Basten er gerde zich steeds vaker. Was meer en meer in zichzelf gekeerd. De spelers van Oranje voelden en zagen het, in de aanloop naar de in terland tegen Zweden, begin vorige maand: de drive was weg. Het hoef de niet meer. Van Basten had eigen lijk al afscheid genomen van zijn job als assistent-bondscoach. Hij was er wel, maar ook weer niet. Dit afscheid van Van Basten is er niet een van weemoed, zoals op die zomeravond in 1995, in San Siro, toen hij in een bruin suède jasje naar de mensen zwaaide - en Fabio Capel- lo in onvergetelijke tranen uitbarstte. Dit afscheid is veel killer, achtelozer en ook betekenislozer. De voetballer liet een erfenis na voor de eeuwig heid. De trainer allerminst. Genadeloos De mythe van weleer weet dat zelf ook, als geen ander. Van Basten was altijd genadeloos eerlijk over zijn worstelingen, en over de moeite die hij moest doen om het trainersvak te beheersen. „Als ik naar Frank de Boer kijk, zie ik iemand die het trai nerschap van nature in zijn vingers heeft", vertelde Van Basten ooit, in zijn tijd bij Heerenveen. „Ik heb dat niet. Ik moet er harder voor werken." Twijfels, altijd die bijtende twij fels. De Utrechter was geen twijfel- PASPOORT kont in de zichtbare zin van het woord; hij kon op de werkvloer juist ook scherp, cynisch of grap pig nonchalant zijn. Maar het was nooit goed genoeg. En waar hij als voetbal ler altijd zijn zwaktes ca moufleerde, zelfs toen die slepende enkelbles sure hem mentaal sloop te, was de coach in hem ongekend open over zijn onzekerheden. Legendarisch was zijn vaar wel als Ajax-trainer in 2009, toen hij zichzelf genadeloos en openlijk afser veerde. „Mijn kwaliteiten zijn niet toereikend. Ajax verdient beter." Zeker zoveel beroering maakte zijn beslissing bij AZ los, dik vijfjaar later. Ook toen draaide Van Basten niet om de pijnlijke waarheid heen. Trainer zijn, met alle verantwoorde lijkheid die daar bij hoorde: het viel hem domweg te zwaar. Hij leed eron der. Alles blokkeerde. De stress ging in zijn lijf en in zijn kop zitten. Van Basten deed een stap terug en werd assistent. Hij vond opnieuw dat hij tekort was geschoten. „Het gaat erom dat de trainer in de rust en op andere tactische momenten snel de goede antwoorden heeft", zei Van Basten daarover in het AD. „De oplossing. Ik kan goed praten over voetbal, spelers beoordelen. Maar noodzakelijke ingrepen, daar gaat het om. Daar lag ik wakker van. Soms stond ik in de kleedkamer, deed mijn woordje en dacht later: nou Marco, dit was wel erg mager." Vader Joop van Basten, overleden in 2014, projecteerde zijn dromen op de jonge Marco. Senior herkende al vroeg het talent bij zijn zoon, en be sloot alles in het teken te stellen van diens carrière. Van Bastens broer Stanley werd vaak in letterlijke zin een bijzaak in de opvoeding. Alles draaide om Marco. Zonder de amateurpsycholoog uit te hangen: feit is dat Van Basten van huis uit altijd aan de hoogst denkba re verwachtingen moest voldoen. Goed was niet goed genoeg. Ook zaterdag 1 oktober 2016 Afscheid zonder tranen Sjoerd Mossou Zeist Naam: Marcel (Marco) van Basten Geboren: 31 oktober 1964 te Utrecht Clubs als speler: Ajax, AC Milan Prijzenkast: 3x kampioen en 3x KNVB-beker met Ajax, EC II (1987); 3x kampioen met AC Milan, 2x EC I, 2x wereldbeker; Europees kam pioen met Neder land ('88) Interlands/goals: 58/24 Trainerscarrière: Jong Ajax, Neder lands elftal, Ajax, sc Heerenveen, AZ, AZ (assistent), Nederlands elftal (assistent) Huidige functie: Chief Officer for Technical Develop ment bij de FIFA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 137