4 dagen Veluwe /^n 12 NI Grote meerderheid bevolking staat achter premier Orban Nee, de EU mag niet bepalen of Hongarije vluchtelingen moet opnemen. Premier Orban gaat zijn referendum glansrijk winnen, ook al kan Europa wel degelijk vluchtelingen aan een land toewijzen. „Moslims en christenen, dat gaat niet samen." Een staat moet zijn grenzen beschermen Het klinkt drei gend. „Wist u dat er alleen al in Libië een mil joen migranten klaar staan om naar hier te ko men?" En: „Wist u dat sinds het begin van de migrantencrisis het aantal terreuraanvallen in Europa drastisch is toegenomen? Dat kan hier ook gebeuren!" zegt de stem in het tv-spotje. „Zet de toekomst van Hongarije niet op het spel! Stem daarom NEE op 2 oktober!" Als je de regering van premier Viktor Orban mag geloven, is het land in groot gevaar. Overal in de hoofdstad Boedapest en de rest van het land hangen posters en bil lboards die de bevolking oproe pen om 'geen risico' te nemen. De media (voor een groot deel in over heidshanden) berichten al maan den over verkrachtende en stelen de migranten. Zo kregen de televi siekijkers tijdens de Olympische Spelen voortdurend korte nieuws- blokjes voorgeschoteld die vrijwel "Eczeem middel wereldwijd succes dankzij bouwvakker" StOi botcom® /jjjft otrZIZ,,, HOLLAND BARRETT alleen maar over ellende met vluchtelingen gingen. Premier Orban roert al sinds de zo mer van vorig jaar de trom over de vluchtelingen die naar Honga rije komen, of de 'migranten', zo als hij ze consequent noemt. Het waren er inderdaad veel, zo'n 300.000, de meesten op doorreis; de beelden van de eindeloze stroom mensen staan de Honga ren nog steeds scherp op het net vlies. „Een staat moet zijn grenzen be schermen", zei Orban toen, en het een 175 kilometer lang hek met prikkeldraad optrekken. Hij riep de noodtoestand uit, zodat hij eventueel ook het leger kon inzet ten tegen deze 'bedreiging van de christelijke waarden'. Deze zomer kondigde hij aan om voor de zekerheid achter het hek extra rijen prikkeldraad neer te leggen, 'met de modernste tech nologie'. En vorige week nog riep hij de Europese Unie op om alle il legale vluchtelingen op te pakken en uit te zetten naar Noord-Afrika of naar kampen op 'een eiland'. Aanvragen Die 300.000 zijn er overigens al lang niet meer. Van alle asielaan vragen in 20T5 heeft Hongarije er precies 3.420 in behandeling geno men, zo ongeveer het minste in Europa. De rest is onmiddellijk af gewezen. Toen de 'Brusselse bureaucra ten' (aldus Orban) gaande de cri sis voorstelden om de vluchtelin gen te verdelen over de verschil lende lidstaten was de boot aan. Op 24 februari schreef de woeden de premier zijn referendum uit. De vraag die morgen voorligt is: 'Wilt U dat de Europese Unie Hon garije kan verplichten om vluchte lingen op te nemen zonder dat het parlement zich daarover uit spreekt?' Het referendum is pas geldig bij een opkomst van meer dan 50 pro cent. Het pikante is echter dat Brussel hoe dan ook bevoegd is om vluchtelingenquota op te leg gen. Dat hebben de lidstaten sa men zo afgesproken. Wat de Hon garen hiervan vinden is alleen in teressant voor premier Orban (en andere Europese populisten). Een massaal 'nee' sterkt hem in de overtuiging dat de weg naar rechts die hij al een tijdje geleden ingeslagen de juiste is. „Nou, ik zeg nee", foetert ver koopster Zsofïa Tomosvary. „Or ban heeft gelijk. Christenen en moslims gaan niet samen." En zij is niet de enige. De overheidscam pagne heeft haar vruchten afge worpen. Hoewel de Hongaren best wat op hun premier hebben aan te merken, staan ze in deze kwestie als één man achter hem. Bijna, dan. Tegen de stroom in zijn er toch nog mensen die zich zorgen maken over het politieke en sociale klimaat in hun land. Ze zijn er in verschillende soorten en maten. De wanhopigen Op de referendumposter van de Li beralen ('Ja') kijkt Istvan Szent-Ivanyi zijn landgenoten kor daat aan. Hij weet waar hij voor staat, dat is duidelijk: „Wij zijn voor solidariteit, voor de Europese waarden en voor een toekomst van Hongarije in de Europese Unie." Waar de rest van de versplinter de oppositie aanstuurt op een boy cot, is de liberale MLP de enige die de Hongaren oproept om 'ja' te stemmen. De harde waarheid is helaas dat de partij slechts één van de 199 zetels heeft in een par lement waarin Orbans partij Fi- desz de scepter zwaait. „Dat is dus niet zo veel", sipt Szent-Ivanyi. „Wij zijn klein. Het maakt het voor ons moeilijk om campagne te voeren. Het budget van de rege ring is bijvoorbeeld duizend keer zo hoog als dat van ons. Duizend keer! En daar zit dus mijn belas tinggeld ook bij." Als ze op straat proberen met mensen in discussie te gaan, wor den ze uitgemaakt voor 'verra ders' of'migrantenuitnodigers' die het land willen 'vernietigen'. „De Hongaren willen geen dia loog. De trieste waarheid is dat er in elke laag van de samenleving een meerderheid tegen de vluchte lingen is." De grapjassen In het piepkleine kantoortje van De Hond Met Twee Staarten ruikt het naar vers gedrukt papier. Hier ligt alweer een nieuwe lading pos ters die vrijwilligers straks in heel Boedapest gaan ophangen. 'Wist u dat...', klinkt de echo van wat ze hier de haatcampagne van Orban noemen, '...buitenlandse sporters op de Olympische Spelen de groot ste bedreiging voor de Hongaren vormden?' En: 'Wist u dat er elk moment een boom op uw hoofd kan vallen?' Csaba Dudas is een van de op richters van De Hond, een serieu ze flauwekulpartij die bij de ver kiezingen in 2006 voor het eerst de loze beloftes van zowel links als rechts aan de kaak stelde. „Ons wapen is humor. Wij beloofden destijds ook dingen die we niet www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70w 3 dgn Valkenburg HP 3 dgn Amelanddiner O zaterdag 1 oktober 2016 Hongaren willen geen Mark van Assen Boedapest In Boedapest zijn de muren volgeplakt met posters van het nee-kamp voor het referendum van morgen, fotoakosstiller/bloomberg advertentie Een Australische bouwvakker kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last van eczeem en jeuk had, dat hij besloot zelf een middel te gaan uitvinden. Zijn uitgangspunten waren: natuurlijke ingrediënten, effectief en vrij van schadelijke stoffen. Nu, 15 jaar later, is het een wereldwijd succes in de strijd tegen huidklachten. Bij de gebruikers is Grahams vaak niet meer uit het dagelijks leven weg te denken. Het geval van Geoff zelf staat te boekals een van de zwaarste eczeem gevallen. Hij was 3 maanden oud toen hij werd opgenomen in het "Royal Children's Hospital" in Melbourne. Hij leefde lang met deze vreselijke aandoening, totdat zijn zoontje Ryan (toen 14 maanden oud) van top tot teen onder de eczeem zat. Geoff besloot dat hij iets moest gaan doen. Ik zei tegen mijn vrouw: "Shannon, we moeten iets doen. We kunnen Ryan niet hetzelfde laten ondergaan als wat ik heb meegemaakt". "Ik had alles al geprobeerd, maar niets bleekte helpen. Chemische producten (o.a. met hormonen) maakten de huid dunner, andere opties (o.a.. teerzalf, licht therapie) hielpen hem niet. We zochten het dus in een andere hoek en begonnen met het uitgangspunt "natuurlijke in grediënten". Alle soorten naslagwerken bekeken we voor de allerbeste ingrediënten uit de natuur. Na veel vallen en opstaan hadden we tenslotte ons product; het gaf verrassende resultaten, zowel voor mij als voor Ryan. Dit product, de Grahams Eczeem Crème, is nu een wereldwijd succes en helpt mensen over de hele wereld". Geoff heeft het verhaal al vaak verteld, o.a. op de Australische TV. Ze willen zoveel mogelijk mensen helpen met de vreselijke huidklachten. Ook in Nederland is Grahams al bij veel drogisterijen en ge zondheidswinkels beschikbaar. "Dagelijks horen we nieuwe verhalen over eczeem, jeuk en droge huid. Het is fantastisch om hen nu Grahams te kunnen bieden. We begonnen ooit om onze zoon te helpen, helemaal niet met het idee om het op de markt te brengen. Voor ons geeft het enorme voldoening om van gebruikers te horen hoe speciaal Grahams voor ze is." Inmiddels wordt Grahams door veel mensen naar tevredenheid gebruikt. Doordat gebruikers en thousiast zijn over Grahams wordt het geadviseerd en gaat het snel van mond tot mond. Tot slot vertelt Geoff: "We krijgen dagelijks zeer emotionele reaches, je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd huidklachten heeft gehad en nu aan den lijve ondervindt dat er effectieve producten voor bestaan". Grahams Eczeem Crème is een Medisch Hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Grahams is o.a. verkrijgbaar bij: HOLLAND BARRETT Grahams skincare www.grahams.nl —Premier Viktor Orban Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Verblijf in een heerlijk paviljoenhotel op de veelzijdige Veluwe. Tip! Dagje Zwolle. 3 nachten in 4* Apollo Hotel de Beyaerd (8,1) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi, sauna en fitness Aankomsten t/m feb. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel Atlanta (7,7) 4* Fletcher Hotel Amelander Kaap (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 keer 4-gangendiner 1 keer 3-gangendiner Incl. fietsroute drankje Gratis parkeren en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12