30 jaar pijlerdam is feestje waard SMWO kan rekenen op extra subsidie JkJj 2 ZEELAND Appen Eric Asselberg schoot te hulp bij het ernstige ongeval, deze week in de Westerscheldetunnel. Na afloop zit hij met veel vragen. optiek de jonge HULP WESTERSCHELDETUNNEL Commentaar Na de Watersnoodramp duurt het meer dan dertig jaar voor Zeeland helemaal veilig is. Pas in oktober 1986 staat koningin Beatrix op de voltooide Oosterscheldekering. Er komt een zeer bescheiden monumentje met dichtregels van Ed Leeflang: 'Hier gaan over het tij, de maan de wind en wij'. We zijn nu opnieuw dertig jaar verder. De kering gaat in die perio de 26 keer dicht en bewijst daarmee haar nut. Ook al komt het water tot nu toe niet meer zo hoog als bij de Ramp, elke zware storm en elk bericht over de zeespiegelrijzing bevestigt dat de kering een goe de keus is. Net als al het nieuws over het belang van zout water in de achterliggende Delta. De Oosterscheldekering bedwingt de zee. Dat is aan beide zijden van het kunstwerk duidelijk te merken. Achter de dam heeft de Oos- terschelde veel natuurlijke dynamiek verloren. Dat is heel jammer. Maar de rustige Oosterschelde geeft nieuwe kansen. Bijvoorbeeld aan de waterrecreatie. Aan de zeezijde van de dam groeit een voordel ta die de golven tempert. Inmiddels hebben we ontdekt dat de half open waterkering niet het perfecte middel is om zowel de veiligheid te garanderen als om het milieu in het Oosterscheldegebied te red den. Het laatste is niet helemaal gelukt. Er moet veel zand bij om de platen boven water te houden. Ook is pijnlijk duidelijk geworden dat we de stroomgeulen goed in de gaten moeten houden en dat we ze zo nodig met extra steenstortingen moeten bedwingen. Toch doet de Oosterscheldekering in grote lijnen wat ervan werd verwacht. Ook al weten we dat de strijd tegen de zee nooit echt op houdt, de halfopen dam ontzorgt ons nu al decennia lang. Dat is wel een feestje waard. In grote lijnen doet de Oosterscheldekering wat ervan werd verwacht Het geld is bedoeld voor extra per soneel. Als gevolg van de gewijzig de wetgeving en de veranderin gen in het Sociaal Domein ziet SMWO een toenemende druk op de taken Algemeen Maatschappe lijk Werk en Cliëntondersteuning. Zo moeten bijvoorbeeld ouderen en mensen met een GGZ-achter- grond langer zelfstandig thuis blij ven wonen en zijn de mogelijkhe den voor dagbesteding vermin derd. Dat heeft tot gevolg dat de complexiteit van de problematiek en de druk op het preventieve werk is toegenomen. Met name ge- zins- en schuldenproblematiek ziet SMWO steeds meer terug in het dagelijks werk. De organisatie signaleert tevens een toename van de vraag naar ondersteuning Door gewijzigd rijksbeleid nemen de taken toe van de welzijnsorganisatie bij (v) echtscheidingszaken, om gangsregelingen en situaties waar bij de veiligheid van vooral kinde ren in het gedrang is. In totaal krijgt SMWO van de zeven gemeenten in de Ooster- schelderegio volgend jaar een sub sidie van ruim 1,86 miljoen euro. Vorig jaar was dat 1,71 miljoen. Almanak Het is al jarenlang een goed ge bruik. De twee Goese beste vriendinnen appen elkaar wak ker met berichtjes over koetjes en kalfjes. Wat ze gedroomd hebben, hoe het weer is, wat er in de krant staat of over de kin deren natuurlijk. Pling: 'Ik heb vreselijk slecht geslapen. Kinderen hielden mamma tot half drie wak ker'. De andere vriendin las in tussen in de krant over de ont voerde 2-jarige Insiya. Vandaar dat ze even opkeek van de vol gende app. Pling: 'Die peuters kunnen me gestolen worden.' Franciscusdag afgelast Voorproefje NK oestersteken Dieren worden gezegend GOES Leo Burgs denkt niet aan stoppen Dinsdagavond, even voor tien uur. Eric Asselberg uit Vogel waarde rijdt samen met zijn vrouw As- trid in zijn Mercedes cabrio van Zierikzee naar huis. In de west buis van de Westerscheldetunnel is er tweerichtingsverkeer, vanwe ge werkzaamheden in de oost buis. Er geldt daarom een inhaal- verbod en een snelheidsbeper king. Vlak voor de tunnel wordt Asselberg niettemin ingehaald door een Audi 'die echt veel te hard ging'. Even later, bij de flau we bocht na de tunnelingang, ziet hij de Audi opnieuw. Gecrasht op een tegenligger. Asselberg schiet meteen te hulp. Vooral de bestuurder van de tegemoetkomende wagen is ern stig gewond. „Mijn vrouw is con stant bij hem gebleven, is tegen hem blijven praten zodat hij bij bewustzijn bleef." Zijn grootste angst was dat er brand zou uitbreken. „Dat zou een catastrofe zijn geweest. Des noods had ik de man op de motor kap van mijn auto gelegd en hem de tunnel uit gereden. Zo'n scena rio had ik in mijn hoofd." Na afloop bleef hij met veel vra gen zitten. Waarom hielpen bij voorbeeld zo weinig mensen? „Je hoeft ook niet met vijftig mensen rond te lopen, maar een beetje meer hulp was welkom geweest. Ik ben er wel van geschrokken dat automobilisten gewoon rechtsom keert maakten. Het zou je maar ge beuren als je daar in die tunnel- - voneninrittenburg.nl zaterdag 1 oktober 2016 cl De Stichting Maatschappelijk Werk en welzijn Oosterschelde- regio (SMWO) kan een aanvul lende subsidie van bijna 150.000 euro tegemoet zien van de zeven deelnemende gemeen ten. Luc Oggel Goes Tip? redactie@pzc.nl ELLEWOUTSDIJK De Franciscusdag met een optreden van Jenne Decleir in 't Kerkje van Ellesdiek op zondag 2 oktober is afge last. Er was onvoldoende belangstelling voor een zin volle uitvoering van het pro gramma, meldt de organisa tie. De open middag van daag, met de tentoonstel ling 'Vorm, kleur en Compo sitie' vindt wel doorgang. Tussen 13.30 en 16.00 uur zijn belangstellenden wel kom. De entree is gratis. WEMELDINGE Manuelade Munck, rege rend Nederlands kampioen oestersteken, doet zondag mee aan een wedstrijd als voorproefje voor het NK Oestersteken. Dat gebeurt tijdens het oesterfestijn in De Oude Sluis in Wemeldin- ge. De Munck verdedigt op 10 oktober haar titel in Maastricht. Aan het NK Oestersteken doen twaalf kandidaten mee, vijf daarvan zijn afkom stig uit Zeeland. OVEZANDE Voor de vijfde keer worden zondag in en bij de katholie ke kerk in Ovezande dieren gezegend in de viering van 09.30 uur. In deze dienst mag iedereen zijn huisdie ren meenemen, niet alleen honden en katten, maar ook schapen, vissen, cavia's, kip pen, kanaries of paarden. Ook pluchen speelgoeddie ren zijn welkom. Pastor Bornhijm gaat voor en zal de dieren tijdens de dienst zegenen. Leo Burgs uit Goes is 85 jaar, maar hij weet van geen ophou den. Geef hem pastel, aqua rel, krijt of een pen en hij maakt nog steeds de mooi ste werken. Burgs is ver knocht aan zijn atelier. Zolang zijn handen nog niet bibberen, schildert hij onverdroten voort. Keren na ongeval is echt uit den boze Rolf Bosboom Ellewoutsdijk 1981 -2016 ...Al 35 jaar de scherpste! Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes Tel.: (01 13) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl START BOUW ij* 3E FASE OKTOBER RITTENBURG 2013! MIDDELBURG NIEUVBOUV IN MIDDELBURG Twee-onder-een-kapwoningen WSiff 1 g 1 KK H—t- H met garage en uitbouw MMlBBBlWaPBI IWI vanaf€ 328.710,- v.o.n. JX-i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 124