'Verloren moeite voor MFC' h L Extra geld SMWO IOUWEN-DUIVELAND 11 In vier jaar tijd acht scholen dicht op Schouwen-Duiveland gertr&a***? Steeds meer scholen komen leeg te staan op Schouwen-Duiveland. Oorzaak? Te weinig leerlingen om zelfstandig door te draaien. Voor vijf van de acht gebouwen is tijdelijk een andere invulling gevonden. De sjeu is erafin Sirjansland. Het dagelijks gekwetter van school gaande kinderen is verstomd. En dat steekt, voelt voormalig locatie directeur, dorpsraadslid én buur man Gerard Oele. De teloorgang gaat hem aan het hart. Ooit was zijn openbare basis school het bruisend middelpunt van een kwiek dorp. In de kleine klassen werd kwaliteit geleverd, durft Oele nog altijd stellig over eind te houden. Nu bleef het na aflopen van de zomervakantie ijzingwekkend stil achter zijn huis. Drie volle weken niks. Hij telt ze... „De school is gesloten en daar mee is de levendigheid uit het dorp verdreven. Met twee busjes of op eigen gelegenheid worden de leerlingen nu 's ochtends naar de school in Oosterland of Bruinis- se gebracht. Je hoort hier geen spe lende kinderen meer. Dat is de doodsteek voor een dorp. De bibli obus heeft hier van de week een uur voor Jan met de korte achter naam gestaan. Ook die zal verdwij nen, binnen een jaar, voorspel ik je." Oele gruwelt van de snelheid waarmee de verpaupering van 'zijn' school toeslaat. „Rondom is het één grote bende onkruid. Heel jammer dit!" Een andere invulling voor het gebouw is er nog niet. „De dorpsraad heeft daar zelfs een speciale commissie voor opge richt. Maar er zit een adder onder het gras. We kunnen wel leuk al lerlei activiteiten organiseren in de school, maar dan ben je in feite het dorpshuis aan het beconcurre ren. En dat wil je ook niet! De kle- dingbank en ruilwinkel in de voor malige Theo Thijssenschool in Zie- rikzee is een fantastisch initiatief, De school is gesloten en daarmee is de levendigheid verdreven maar zoiets zie ik in Sirjansland niet snel ontstaan." Acht basisscholen op Schou wen-Duiveland zijn de afgelopen jaren gesloten, waarvan het meest recent obs Duiveland in Sirjans land en 't Stoofje in Ouwerkerk. De gemeente is eigenaar van de ge bouwen. Vijf van de acht panden zijn inmiddels in bruikleen gege ven. Zo biedt De Schouw in Brou wershaven sinds deze maand on derdak aan een yogacentrum en is in De Stove in Noordwelle een kunstatelier ondergebracht. De ge meente is in het licht van het inte grale onderwijsplan dat in de maak is, momenteel terughou dend met verkoop van de leeg staande gebouwen. Bruikleen (te gen een bescheiden vergoeding) geldt als anti-kraak-overbrugging, tot vast staat wat er met de locatie gaat gebeuren. „We bekijken per locatie wat kan en nodig is. Mis schien kan je wel helemaal niks met zo'n gebouw en is het beste het zo snel mogelijk te slopen." De gemeente geeft de waarde van de schoolgebouwen niet prijs. De Theo Thijssenschool stond lan ge tijd te koop voor 395.000 euro. Voor 't Meetje in Ellemeet zijn ver gaande gesprekken aan de gang met een potentiële koper. HAARDEN SPECIALIST www.dezeeuwsehaardenspecialist.nl Nieuw in LED verlichting Floodlight schijnwerper „Het MFC in Bruinisse en de Putmeet in Scharendijke zijn toch ook opgekrabbeld? Bij het MFC in Zierikzee is het continu druk. En juist dat zou je wegha len? Dat kan er bij mij niet in. Overal in het land zijn gemeen schapscentra die op eigen kracht verder gaan. Dat moet hier ook lukken." Om dat te bewerkstelligen, wil De Vos helpen bij het opstel len van een exploitatieplan. „Sa men met bestuurders en beheer ders én een externe deskundige, iemand die er verstand van heeft en die niet besmet is met het verleden." Ook wil ze mid dels een speciale avond mensen verzamelen die zelf de handen uit de mouwen willen steken. „Ik geloof namelijk niet dat er achtenhalve ton aan onderhoud nodig is om het MFC niet te la ten instorten, zoals Zeeuwland het doet voorkomen." Maar dan moet die als eige naar de reanimatie wél steunen. „En ik heb al eerder gezegd", rea geert directeur Antoine de Ceus- ter, „als de exploitatie doorgaat, dan verwachten wij dat de ge meente garant staat voor de huurpenningen. Dat doet ze niet. Dus is het einde verhaal. Ze ker nu ook de politiek het MFC laat vallen. Zodra de laatste ge bruikers zijn vertrokken, gaan wij het gebouw slopen. Het ligt voor de hand dat er appartemen ten voor in de plaats komen. Die zijn nodig en we hebben niet veel andere locaties waar we ze kunnen bouwen. Maar wij zijn nooit uit geweest op sluiting." GOES De Stichting Maatschap pelijk Werk en welzijn Ooster- schelderegio (SMWO) kan een aanvullende subsidie van bijna 150.000 euro tegemoetzien van de zeven deelnemende gemeen ten. Het geld is bedoeld voor extra personeel. Als gevolg van de ge wijzigde wetgeving en de veran deringen in het Sociaal Domein ziet SMWO een toenemende druk op de taken Algemeen Maatschappelijk Werk en Cliënt ondersteuning. In totaal krijgt SMWO van de zeven gemeenten in de Ooster- schelderegio volgend jaar een subsidie van ruim 1,86 miljoen euro. Vorig jaar was dat 1,71 mil joen. zaterdag 1 oktober 2016 Stil Sirjansland kijkt in weemoed om naar school Marcel Modde Sirjansland De openbare basisschool in Sirjansland ligt er verlaten bij. Na het aflopen van de zomervakantie bleef het stil. foto's marieke mandemaker feu K'idl"/ f t# hó^fü» -1» carry ft» Vijf van de acht gesloten scholen zijn door de gemeente inmid dels in bruikleen gegeven. Zo biedt De Schouw in Brouwershaven sinds deze maand onderdak aan een yogacentrum. —Gerard Oele 6 DE ZEEUWSE Anthony Fokkerstraat 28 4462 ET Goes f31(0)113 40 50 22 info@dezeeuwsehaardenspecialist.nl De floodlight schijnwerper is naast het verlichten van terreinen ook geschikt voor verlichting van reclameborden, gevels, objecten, etc. De behuizing is van aluminium met een zwarte verstelbare montagebeugel. Het armatuur is verkrijgbaar in warm wit of koel wit en in verschillende lichtsterktes. Heeft u vragen of wilt u prijzen weten, neem dan contact op met: Meeuwse Handelsonderneming b.v. Albert Plesmanweg 6,4462 GC Goes Tel. 0113-21620 Fax 0113-232214 Email info@meeuwse-goes.com. Ze wil rehabilitatie van bescha digde bestuursleden, open baarheid van het dossier en bo venal: doorstart van het MFC. SP-raadslid Anita de Vos geeft het Zierikzeese gemeen schapshuis niet zomaar op. Wendy Wagenmakers Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 116