30 jaar pijlerdam is feestje waard 2 ZEELAND Pij Appen Eric Asselberg schoot te hulp bij het ernstige ongeval, deze week in de Westerscheldetunnel. Na afloop zit hij met veel vragen. optiek de |onge Wie wordt 'Man of the Dam' 2016? HULP WESTERSCHELDETUNNEL Commentaar Na de Watersnoodramp duurt het meer dan dertig jaar voor Zeeland helemaal veilig is. Pas in oktober 1986 staat koningin Beatrix op de voltooide Oosterscheldekering. Er komt een zeer bescheiden monumentje met dichtregels van Ed Leeflang: 'Hier gaan over het tij, de maan de wind en wij'. We zijn nu opnieuw dertig jaar verder. De kering gaat in die perio de 26 keer dicht en bewijst daarmee haar nut. Ook al komt het water tot nu toe niet meer zo hoog als bij de Ramp, elke zware storm en elk bericht over de zeespiegelrijzing bevestigt dat de kering een goe de keus is. Net als al het nieuws over het belang van zout water in de achterliggende Delta. De Oosterscheldekering bedwingt de zee. Dat is aan beide zijden van het kunstwerk duidelijk te merken. Achter de dam heeft de Oos- terschelde veel natuurlijke dynamiek verloren. Dat is heel jammer. Maar de rustige Oosterschelde geeft nieuwe kansen. Bijvoorbeeld aan de waterrecreatie. Aan de zeezijde van de dam groeit een voordel ta die de golven tempert. Inmiddels hebben we ontdekt dat de half open waterkering niet het perfecte middel is om zowel de veiligheid te garanderen als om het milieu in het Oosterscheldegebied te red den. Het laatste is niet helemaal gelukt. Er moet veel zand bij om de platen boven water te houden. Ook is pijnlijk duidelijk geworden dat we de stroomgeulen goed in de gaten moeten houden en dat we ze zo nodig met extra steenstortingen moeten bedwingen. Toch doet de Oosterscheldekering in grote lijnen wat ervan werd verwacht. Ook al weten we dat de strijd tegen de zee nooit echt op houdt, de halfopen dam ontzorgt ons nu al decennia lang. Dat is wel een feestje waard. In grote lijnen doet de Oosterscheldekering wat ervan werd verwacht Almanak Het is al jarenlang een goed ge bruik. De twee Goese beste vriendinnen appen elkaar wak ker met berichtjes over koetjes en kalfjes. Wat ze gedroomd hebben, hoe het weer is, wat er in de krant staat of over de kin deren natuurlijk. Pling: 'Ik heb vreselijk slecht geslapen. Kinderen hielden mamma tot half drie wak ker'. De andere vriendin las in tussen in de krant over de ont voerde 2-jarige Insiya. Vandaar dat ze even opkeek van de vol gende app. Pling: 'Die peuters kunnen me gestolen worden.' Voorlezen over plastic wereld Nieuwe whisky van het eiland Vijfde editie Roterijdag Vijf van de acht lege scholen in bruikleen Dinsdagavond, even voor tien uur. Eric Asselberg uit Vogel waarde rijdt samen met zijn vrouw As- trid in zijn Mercedes cabrio van Zierikzee naar huis. In de west buis van de Westerscheldetunnel is er tweerichtingsverkeer, vanwe ge werkzaamheden in de oost buis. Er geldt daarom een inhaal- verbod en een snelheidsbeper king. Vlak voor de tunnel wordt Asselberg niettemin ingehaald door een Audi 'die echt veel te hard ging'. Even later, bij de flau we bocht na de tunnelingang, ziet hij de Audi opnieuw. Gecrasht op een tegenligger. Asselberg schiet meteen te hulp. Vooral de bestuurder van de tegemoetkomende wagen is ern stig gewond. „Mijn vrouw is con stant bij hem gebleven, is tegen hem blijven praten zodat hij bij bewustzijn bleef." Zijn grootste angst was dat er brand zou uitbreken. „Dat zou een catastrofe zijn geweest. Des noods had ik de man op de motor kap van mijn auto gelegd en hem de tunnel uit gereden. Zo'n scena rio had ik in mijn hoofd." Na afloop bleef hij met veel vra gen zitten. Waarom hielpen bij voorbeeld zo weinig mensen? „Je hoeft ook niet met vijftig mensen rond te lopen, maar een beetje meer hulp was welkom geweest. Ik ben er wel van geschrokken dat automobilisten gewoon rechtsom keert maakten. Het zou je maar ge beuren als je daar in die tunnel- ^jj ^Hj 1 i i voneninrittenburg.nl KITESURFEN zaterdag 1 oktober 2016 cl SCHARENDIJKE Kitesurfers tot 18 jaar vertonen hun kunsten tij dens de wedstrijd Man of the Dam, die op 22 en 23 oktober wordt gehouden aan de Brou- wersdam bij strandpaviljoen Na tural High. Ook deze elfde editie is voor talenten weer een op stapje naar de internationale competities. De jury kiest de bes te freestyler en het grootste ta lent: de 'Man of the Dam'. Zater dagavond 22 oktober sluit Natu ral High het strandseizoen met het themafeest 'Release the Be- ast'. ARCHIEFFOTO DIRK-JAN GJELTEMA Tip? redactie@pzc.nl ZONNEMAIRE De burgemeester, twee wet houders, boswachter Marij ke Lieman en sprintkam pioene Nelli Cooman lezen maandagochtend 10 okto ber voor op de basisscho len 't Kofschip Zierikzee, de Zonnewijzer Zonnemaire, de Schoener Brouwersha ven, de Klimop Dreischor en de Kirreweie in Burgh-Haamstede. Het ver haal heet 'De wereld van plastic' en gaat over duur zaamheid. BRUINISSE Destillateur Meinderd Kam pen (foto) uit Bruinisse heeft een nieuwe whisky ge maakt. Dit keer een rokeri ge soort waarbij gebruik is gemaakt van langs de Oos terschelde gevonden stuk ken turf. Kampen stookte ook een nieuwe gin. Dit destillaat werd verkregen met behulp van zwarte to maten. De nieuwe dranken liggen dit weekeinde in de Gall&Gall-winkels van Brui nisse en Burgh-Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE Om iedereen te laten weten welke bedrijven er op bedrij venterrein De Roterij in Burgh-Haamstede zijn ge vestigd en de mogelijkheid te geven daar een kijkje te nemen, wordt er jaarlijks een Roterijdag gehouden. Hoe ziet de onderkant van een auto eruit? Hoe wordt een stacaravan gemaakt? Allemaal vragen die van daag vanaf 10.00 uur wor den beantwoord tijdens de vijfde Roterijdag. SIRJANSLAND Steeds meer scholen op Schouwen-Duiveland ko men leeg te staan. De teller staat op acht. De stilte in het dorp snijdt diep, ervaart oud-directeur Gerard Oele van de basisschool in Sir- jansland. In vijf oude school gebouwen bruist inmiddels nieuw leven. Tijdelijk. Keren na ongeval is echt uit den boze Rolf Bosboom Ellewoutsdijk 1981 - 2016 ...Al 35 jaar de scherpste! Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes Tel.: (01 13) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl START BOUW E.' 3E FASE OKTOBER a wjrïJu RITTENBURG 2013! NIEUVBOUV IN MIDDELBURG Twee-onder-een-kapwoningen -<ie V- 1 H'HHfc-1 met garage en uitbouw BBUfa j- vanaf€ 328.710,- v.o.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 113