FIETSROUTE Groningen Ten noorden van de provinciehoofdstad Ligt een onbekend stukje Groningen. Deze fietstocht (40 kilometer) voert door Leeg boerenland en ruige natuur. De Waddenzee is nooit ver weg. O Restauratie Als het kerkje van Vierhuizen u bekend voor komt, hebt u wellicht tien jaar geleden naar het tv-programma De Verbouwing gekeken. Het kerkje won de eerste editie en is inmiddels voor bijna een miljoen euro gerestaureerd. Haal de sleutel op (Hoofdstraat 20-22) en neem een kijkje. En dan op de pedalen, achter de oude zeedijk langs naar de Waddenkust. Op heldere dagen ligt Schiermonnikoog daar voor het grijpen. Ooit was de Lauwerszee een inham van de Waddenzee. Dat veranderde in 1969 met de aanleg van de zeedijk op deltahoogte. Het zoute water verdween, het Lauwers meer ontstond. Kwelders kwamen droog te liggen en veranderden in landbouw grond, recreatieterrein of natuurgebied. Langs de oevers grazen nu konikpaarden en Schotse hooglanders. Vogelliefhebbers komen ogen en oren tekort om alle bijzon dere watervogels te spotten. Visvangst Was de veiligheid van het achter land gewaarborgd met de afsluiting van de Lauwerszee, in Zoutkamp ging de vlag halfstok: de vissershaven verdween. Gelukkig ruikt het er wel nog altijd naar vis. Restaurants serveren de lekkerste specialiteiten. Het visserijmuseum doet de hoogtij dagen van de garnalenvisserij herleven. In Houwer zijl is het tijd voor een theepauze bij de Theefabriek. Neem ook meteen een kijkje in het theemuseum. Aardappelfeest Hotel de Marne is de naam van een coöperatie van zestig kleinschalige bedrijven in de regio. Het virtuele hotel is zo groot als de gemeente De Marne en biedt kamers in b&b's en kleinschalige hotels, en ook kampeerplekken, restaurants, ijssalons, streekproducten en wadlooptochten. Op 8 oktober organiseert Hotel de Marne het aardappelfeest en op 5 november het minifestival Anders Wad! magazine 49 Tekst: Flip van Doorn Illustratie: caarten.nl Wad nu? hoteldemarne.nl (zoek op 'fietstocht') WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 100