Cameratoezicht in centrum van Hulst gaat eind oktober in Hulst wil Kamerleden de streek laten zien -VLAANDEREN 7 Uitwisselingsprogramma met Zeeuwse emigranten in de maak Ze voelden zich vergeten en dreigen nu helemaal uit beeld te verdwijnen, de naar Brazilië geëmigreerde arme Zeeuwen. Nederlands honorair consul André Schilte wil de banden weer aanhalen. Honorair consul André Schilte heeft de stoute schoenen aange trokken. De Neder lander woont al 35 jaar in de Braziliaanse deelstaat Es- pirito Santo, ten noorden van Rio de Janeiro. Honderden Zeeuwen, vooral uit het Land van Cadzand, trokken erheen tussen 1858 en 1862. Ze gingen uit armoede én kwamen weer in armoede terecht. Hun Zeeuwse afkomst hielden ze lang in ere, maar dat is aan het ver wateren. Al zijn er wel Zeeuwse nazaten die juist de tradities koes teren. Hen wil Schilte helpen. Hij trok daarom deze week naar Oostburg, naar wethouder Peter Ploegaert, om te praten over het aangaan van een broederband tussen Sluis en Santa Maria de Jetiba. „In Santa Maria de Jetiba wonen nog enkele tientallen families met Zeeuwse wortels", vertelt Schilte. „Eén van hen is lerares Leonora Boone. Zij leidt een Zeeuwse volksdansgroep van jongeren en wil graag mee werken aan dit project." Ploegaert heeft er wel oren naar. Hij kent de geschiedenis van de Zeeuwse emigranten in Brazilië, onder meer dankzij de documen taire Braziliaanse Koorts die in 2014 verscheen. Verschillende na zaten van de emigranten komen daarin aan het woord, in Zeeuws- Vlaams dialect. Of de broederband er komt en hoe, is nog niet duidelijk. Wel is er een ander, concreter plan. De deelstaatregering van Espirito San to wil een programma met jonge ambassadeurs opzetten, allereerst met van oorsprong Zeeuwse jonge ren. „Volgend jaar kunnen ze al ko men", legt Schilte uit. „Gedacht wordt aan drie jongeren. En het zou mooi zijn als zij kunnen ver- Volgend jaar kunnen al drie Zeeuwse jongeren uit Brazilië hierheen komen en hopelijk verblijven bij gastgezinnen blijven bij verre familie hier in Zuidzande, Cadzand, Nieuwvliet of Retranchement." Hij noemt ver schillende familienamen: Lauret, Boone, La Gasse, Du Bois en Valke nier. Het idee is dat de drie jonge ren een stuk of tien dagen blijven, logeren bij gastgezinnen en bij voorbeeld lessen op het Zwin Col lege in Oostburg volgen. Een aan tal jongeren uit Sluis met verre banden in Brazilië kan vervolgens als jonge ambassadeurs naar Es pirito Santo gaan. De reis van de Brazilianen wordt alvast gespon sord door veelal Nederlandse be drijven die in de deelstaat actief zijn. Schilte is een zakenman. Hij had in Espirito Santo een graniet groeve, maar is tegenwoordig ac tiefin het toerisme. Die sector is behoorlijk aan het opkomen. Es pirito Santo heeft zeker de laatste jaren, zoals heel Brazilië, een enor me ontwikkeling doorgemaakt. „En daarom is het ook zo belang rijk", vindt Schilte, „om iets van de Zeeuwse tradities in ere te hou den. Hoe kan je dat beter doen dan door jongeren uit Sluis en Bra zilië samen te brengen." De Hulster gemeenteraad stem de in juni in met een voorstel van burgemeester Jan Frans Mul der voor de invoering van het toe zicht. Mulder sprong daarmee in op de toenemende overlast - vechtpartijen, veel lawaai, vernie lingen en drugsgebruik - in met name de vrijdag- en zater dagnacht. De camera's komen op drie plaatsen: op de Grote Markt, op de hoek van de Steenstraat en de Grote Markt, en op de Hout markt. Daarmee zijn, meent Hulst, de belangrijkste 'overlastlo- caties' in beeld. De camerabeelden worden ui teraard gebruikt om na ongere geldheden terug te kijken wat er gebeurd is, maar moeten ook een preventieve werking hebben. Da ders kunnen aan de hand van de beelden eventueel een gebieds- verbod krijgen. Het invoeren van het toezicht is onderdeel van een breder pak ket aan maatregelen die Mulder bedacht. Een vast sluitingsuur voor de terrassen in de binnen stad maakte daar aanvankelijk ook deel van uit. Dat vonden ho- reca-ondernemers echter een bij zonder slecht idee. Mede daar door zette de Hulster gemeente raad een streep door dat deel van het plan. Met horeca-ondernemers wer den wel andere afspraken ge maakt. Zij gaan ook zelf camera's ophangen in hun zaak, en inten siever toezien op het voorkomen van overlast op hun terrassen. Ook gaan ze meer met elkaar communiceren over 'probleemge vallen'. Het bezoek van onderwijsstaatsse- cretaris Sander Dekker aan Zeeuws-Vlaanderen, afgelopen zo mer, was een stap in de goede richting, maar in Den Haag mo gen ze best nóg beter weten wat de specifieke kenmerken van deze regio zijn. Daarom moeten ook Tweede Kamerleden maar eens de ze kant op komen, vindt een groot deel van de Hulster gemeente raad. Johan Gooshouwer van Groot Hontenisse gooide woensdag tij dens een commissievergadering een balletje op. „We worden door landelijke politici nog steeds te ge makkelijk weggezet met woorden als 'jullie problemen zijn niet uniek, die spelen op zoveel plek ken'. Ze moeten hier maar eens ko men kijken." Gooshouwer kreeg bijval van andere commissieleden én wethouder Frank van Dries- sche. „Wij hebben ook het idee dat onze regio in Den Haag niet goed in beeld is, en dat onze speci fieke problemen niet onderkend worden." B en W gaan nu kijken of ze Kamerleden warm kunnen maken voor een werkbezoek aan de gemeente Hulst. Raadsleden van de landelijke partijen gaan hetzelfde doen bij hun partijgeno ten. vrijdag 30 september 2016 'Wat is er mooier dan jongeren uit Brazilië en Sluis samen te brengen' Nederlands honorair consul André Schilte (links) en wethouder Peter Ploegaert met publicaties over de 'vergeten' Zeeuwse emigranten in Brazilië: het boek 'Op een dag zullen ze ons vinden' uit 2008 en de documentaire 'Braziliaanse Koorts' uit 2014. foto peter nicolai Harmen van der Werf —André Schilte, Nederlands hono rair consul Vanaf eind oktober hangen er ca mera's in het centrum van Hulst. Op drie plekken wordt gefilmd. Daardoor moet de overlast in de uitgaansuren verminderen. Martijn de Koning Hulst Martijn de Koning Hulst 'tUKANSj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85