'Faillissement bieb is niet ondenkbaar' Steun mantel- zorgers 6 Meerjarenraming laat een somber beeld zien Verschillende gemeenten verwier pen voor de zomervakantie de ver hoogde begroting van de Veilig heidsregio. De organisatie moest eerst nog maar eens goed naar de eigen huishouding kijken, was de boodschap. En dit is wat er nog uit te halen valt, aldus Van Strien gisteravond in zijn toelichting voor de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland. Meer bezuinigen is onmogelijk en gaat ten koste van specifieke extra taken. Maritieme veiligheid is zo'n post die dan in het gedrang zou komen. De VRZ hecht sterk aan die expertise in een kustregio als Zeeland, maar anderzijds ligt daar ook weer niet direct de priori teit, schetste Van Strien de zuur graad van het wisselgeld. „Het is dun ijs, met hier en daar een wak. De spons is droog en leeg." In een brief die de waarnemend directeur vorige week aan de ge meenteraden stuurde, maakt hij duidelijk dat handhaving van het huidige veiligheidsniveau in Zee land 'een huzarenstuk is'. De tota le bezuiniging binnen de organisa tie is in drie jaar opgelopen tot 20 procent van het budget. Daarentegen is er bij de over gang van de lokale brandweerpos ten naar de Veiligheidsregio door de Zeeuwse gemeenten nauwe lijks geld beschikbaar gesteld voor Het is dun ijs, met hier en daar een wak. De spons is droog en leeg de bedrijfsvoering. Het werk is echter wel meegekomen, voerde Van Strien aan, en ook de perso neelslasten zijn gestegen. Dat kos tenplaatje drijft de uitgaven van de organisatie in 2018 andermaal op, erkende de directeur op vra gen van het SGP-raadslid Wim Houtekamer. In die zin is de voorgestelde hal vering een doekje voor het bloe den. Zoals het er nu uitziet is voor 2018 wederom 450.000 euro extra nodig om de begroting sluitend te krijgen. En ook de hogere kapitaal- lasten van het vernieuwde materi eel komen straks op het bordje van de gemeenten, waarschuwde Van Strien alvast maar. CDA-raadslid Daniël Joppe maakt zich bovenal zorgen over het beschadigde vertrouwen van de brandweermensen in de organi satie door alle perikelen aan de top. „Hoe kan dat worden her steld?" „Door in ieder geval te doen wat we hebben afgespro ken", aldus Van Strien. „Ook al is het een pijnlijke maatregel." Goes Bibliotheek Oosterschelde staat fi nancieel zwaar onder druk. Als er niets gebeurt, loopt het tekort de komende jaren op tot een kleine vier ton. Dat blijkt uit een advies nota van bureau Acta, die is opge steld in opdracht van de zeven ge meenten in de Oosterscheldere- gio. Kernvraag was hoe kan wor den gekomen tot een duurzame exploitatie van de bibliotheek. En dat is hard nodig: de geactualiseer de meerjarenraming laat een on verminderd somber beeld zien met een sterk oplopend tekort, al dus Acta. 'Indien de gemeenten en de bibliotheek beide geen maat regelen nemen om de baten te ver hogen en de lasten te verlagen, zal dat leiden tot het niet meer kun nen voldoen aan de financiële ver plichtingen en mogelijk faillisse ment'. Belangrijk is daarom dat de bibliotheek de inkomsten ver hoogt, met een ander 'lidmaat- schapsmodel'. Op korte termijn zou kunnen worden bezuinigd op personeel, activiteiten en media- collectie, aldus Acta. Het bureau noemt het verder 'zorgelijk' dat de relatie tussen de Zeeuwse Biblio theek en basisbibliotheken/ge meenten te wensen overlaat. 'Het onderling vertrouwen, de gedeel de doelen en de zorg voor de rela tie is onvoldoende om te kunnen spreken van een hechte alliantie'. ZIERIKZEE Schouwen-Duive land, Goes en Borsele gaan sa menwerken bij de ondersteu ning van mensen die de zorg hebben over een dementerend familielid. Naar verwachting verdubbelt het aantal mensen met Alzhei mer de komende jaren. Dan zul len in Zeeland 38.000 mantel- zorgers nodig zijn. De provin cie telt nu circa 16.500 van deze informele verzorgers. „Mantelzorg is a hell of a job", zegt een gemeente woordvoerder. „We gaan kijken of we wat voor deze mensen kunnen doen." Dan kan het gaan om vervanging tijdens va kantie of om cursussen. Zeeuw se Zorgschakels en CZ doen ook mee aan het proefproject. IN DE REGIO SNEEUW? MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 30 september 2016 VRZ biedt doekje voor het bloeden De gevraagde extra gemeentelij ke bijdrage voor de Veiligheids regio Zeeland (VRZ) over 2017 wordt gehalveerd tot 246.000 euro. De geplande inhuur van ex terne krachten is geschrapt en ook het telefoniecontract wordt versoberd. Waarnemend alge meen directeur Elie van Strien hoopt zo alle neuzen in Zeeland alsnog dezelfde kant op te krij gen en te voorkomen dat de VRZ onder preventief toezicht van de provincie komt te staan. Marcel Modde Zierikzee Elie van Strien bij zijn toelichting op de VRZ-begroting voor de ge meenteraad van Schouwen-Duiveland. foto Marieke mandemaker Elie van Strien, VRZ Luc Oggel bureau Acta BROUWERSHA VEN Tentoonstelling Rosalinde van Ingen en Fred van den Ber ge organiseren een tentoonstelling van zaterdag 1 oktober tot en met zondag 30 oktober in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brou wershaven. De tentoonstelling 'Inanimatis' is een in stallatie waarin Ro salinde van Ingen en Fred van den Ber ge reflecteren op de bloemen- en voedselschilderijen van de 17de eeuwse meesters Juan Sanchez Cotan en Simon Vereist. Be zoekers zijn welkom van vrijdag tot en met zondag van 11.00 uur tot 16.00 uur. OOSTERLAND Rommelmarkt Vrouwenvereniging Dorcas organiseert morgen een ver koop en rommel markt in Ooster- land. Er zijn gebreide, ge haakte en gebor duurde artikelen, kraamcadeaus, stof fen, kaas en noten, groente en fruit en bloemen te koop. Daarnaast is er ook een rommelmarkt. De opbrengst van de dag gaat naar stichting Adullam gehandicaptenzorg. De verkoop duurt van 9.30 uur tot 14.30 uur en vindt plaats in een zaal van de Oud Gerefor meerde Gemeente aan de Burgemees ter van der Have- straat 68 in Ooster- land. De toegang is gratis. ELKERZEE Het lijkt alsof op Schouwen-Duiveland de eerste sneeuw al is gevallen, maar op deze akker, langs de Delings- dijk bij de afslag naar Brijdorpe, is landbouwer Maarten Klei weg bezig met het omwerken van een dun laagje kalk. Het witte poeder herstelt de PH-waarde (zuurgraad) van de grond, waardoor de boer bij een volgend gewas minder stik stof- en fosfaathoudende mest nodig heeft. De kalk is boven dien goed voor de structuur van de bodem. Het houdt de klei- plaatjes op een mooie afstand van elkaar, waardoor je een luchtige, rulle bodemstructuur krijgt. De eerste sneeuw valt de komende dagen mogelijk in Noorwegen. Bij ons gaat het regenen. Maar geen nood: over negen weken viert Sinter klaas al weer zijn verjaardag, foto marieke mandemaker BROUWERSHA VEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Openstelling Mu seum; De Kunstca- deauwinkel, 11.00 -17.00 uur: Gastex- positie Nortrud Be- cher-König; Omge ving Markt diverse etalages, doorlo pend 24/7: Etala- ge-expo; 'O kijk, dat zijn die oude foto's van hier!'; Tonnen- magazijn, 9.00- 12.00 uur: Yoga Jac queline Binnendijk; BRUINISSE Museum Brusea, 14.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; BURGH-HAAM- STEDE Burghse Schoole, 13.00-16.00 uur: Openstelling mu seum en wandeling door Bos, Duin en Burgh; Dorpshuis de Schutse, 16.00 -18.00 uur: Herenso ciëteit, 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereni- ging; Pannekoeken- molen de Graan halm, 12.00-20.00 uur: Expositie Gem ma van der Sluis; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 12.00 uur: Rondvaart; DREISCHOR Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00-17.00 uur: Wis selexpositie Zeeuw se dialecten en streekdrachten; NOORDGOUWE Mo More, 15.00 -17.00 uur: Haak- en breicafé; OUWERKERK Dorpshuis, 19.00 uur: Biljartvereni ging Phoenix, 20.00 uur: Optreden band Traveler; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur: Openstelling mu seum; Fizi, 20.00 uur: Neon Buil; Om geving Havenpark diverse etalages, doorlopend 24/7: Etalage-expo 'O kijk, dat zijn die oude foto's van hier!; Sint Lievens- monstertoren, 10.00-17.00 uur Be klimming van de to ren, Expositie Phan tasms en Expositie Beeld van een Zee slag anno 1304; Windmolenpark Gouweveerse zee dijk, onbeperkt: Fietsroute Windmo lenkunst trilogie Schouwenduur- zaamland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69