'Rob had het gevoel dat hij werd afgevoerd als een boef' 5 Proces Visser en Severein loopt weer vertraging op i .';- ,jg§p I Zo, die zit voorlopig zes weken vast, hoorde ik ze zeggen De rechtszaak in het Spaanse Murcia over de moord op Ingrid Visser en Lodewijk Severein, ruim drie jaar geleden, liep giste ren opnieuw vertraging op. Een van de advocaten van de ver dachten werd op de eerste dag van de inhoudelijke behande ling van de zaak onwel. De rech ter schorste tot maandag. Daardoor kwamen de drie hoofdverdachten niet aan het woord. Slechts hun advocaten en de openbaar aanklager had den tijd tegenover de volksjury hun visie te verdedigen. De offi cier van justitie stelde dat Vis ser en Lodewijk 'een doodge woon, sportief stel uit Neder land' was dat 'de meest ver schrikkelijke en pijnlijke dood' stierf. Ze beschreef de details: „Ze zijn door klappen op het hoofd om het leven gebracht, bijna alle botten waren gebro ken, van de schedels en jukbeen deren tot de oogkassen en ka ken." De advocaten van de drie ver dachte daders erkenden dat hun cliënten in het vakantiehuis wa ren toen daar de dubbele moord plaatsvond, maar dat geen van hen de werkelijke dader was. Eiwit ontdekt van kinderkanker Duitse tolplannen voor de rechter 27 miljoen 80-plussers Geding om Pokémon Kweker op de korrel Curasao stemt later om orkaan vrijdag 30 september 2016 Boven: Een spoorloper probeerde deze maand een trein te stoppen. Hij liep een hoofdwond op. Links: De politie houdt een verwarde man aan in Soesterberg (2015). Onder: een verwarde man dreigt met een bom op de A4 (augustus 2016). foto's jeroen jumelet/nick van mourik/flashphotonl/h2mediautrecht mm Gemeenten willen dat de poli tie 'verwarde mensen' blijft ophalen. Maar is dat wel altijd de oplossing? Lidy den Ouden wordt nog emotioneel als ze vertelt hoe de politie haar dementerende echtge noot 'als een crimineel afvoer de'. Hessel de Ree Putte/Ossendrecht Tussen Lidy den Ouden en de GGZ komt het voorlopig niet goed. Op 9 juli vorig jaar lieten hulpverleners haar dementeren de man Rob (72) uit hun woning afvoeren op chaletpark Hazedui- nen in Putte. „Omdat hij weigerde een pil in te nemen. Hij zei alleen 'nee'. Dat was alles. Maar de mevrouw van de GGZ, die bij het vorige huisbe zoek nota bene de pillen verge ten was, vond dat kennelijk be dreigend. Ze vroeg of ze even met de huistelefoon mocht bel len. Dat is goed, zei mijn man. Even later stapten twee agenten door het poortje, gevolgd door nog een GGZ-medewerker en -psychiater. Zo, die zit voorlopig zes weken vast, hoorde ik ze zeg gen." De ene politieman nam Rob mee naar buiten en maakte daar een praatje met hem. „De oudste bleef bij mij binnen. Hij zei: 'me vrouw, uw man lijkt me helemaal niet agressief. Maar als de ambu lance straks komt, ben ik bang dat bang dat het anders wordt.' De ambulance?" De psychiater vertelde Lidy dat haar man gedwongen werd opge nomen. Het wachten was op toe stemming van de burgemeester. „Rob was wanhopig. 'Wat moet ik nu doen Lidy?', vroeg hij. Ik zei: 'ga maar rustig mee.' Intussen was er een flinke oploop, het he- Lidy den Ouden, echtgenote Ie park stond te kijken. Rob ging rustig in de ambulance zitten. Maar voor zijn gevoel is hij afge voerd als een boef." Het idee dat haar echtgenoot als een crimineel is behandeld, zit de Putse erg dwars. Veel men sen die hetzelfde is overkomen, tobben met dat gevoel, wijst de praktijk uit. Dat is een belangrijke reden voor de politie Zeeland-West-Brabant om te stoppen met het ophalen en ver voeren van mensen 'die verward gedrag vertonen'. „Je criminali seert burgers", legde een woord voerder onlangs uit. Voor verwar de mensen die de wet overtre den, bijvoorbeeld door geweldda dig gedrag, blijft de politie wel in actie komen. Lidy zegt dat ze een machteloos gevoel aan de zaak heeft overge houden. „Het is traumatisch ge weest voor Rob en mij. We zijn erg verdrietig dat het zo heeft moeten gaan." Rob heeft nooit meer thuis gesla pen. Hij werd opgenomen op een gesloten afdeling van ggz-instel- ling Vrederust in Halsteren. Na een tijdje wist zijn vrouw te be werkstelligen dat hij naar ver pleeghuis Mariahove in Ossen- drecht kon verhuizen. Ze be zoekt en verzorgt hem daar nu el ke dag: „Een heel goed tehuis met uitstekend personeel en lek ker eten. Dat vindt hij fijn." Lidy zegt dat haar echtgenoot niet agressief was. „Nooit ge weest. Hij is een lieve, sociale man die als slager in Den Haag praatjes maakte met alle klanten. De dementie veranderde wel zijn karakter. In de loop van de mid dag werd hij wantrouwend. Dan zei hij bijvoorbeeld dat ik wat had met de buurman. Maar toen hij de juiste medicijnen kreeg, ver dween dat weer. Ik had gewoon thuis voor hem kunnen blijven zor gen. Dit heeft de gemeenschap veel geld gekost." MURCIA AMSTERDAM Onderzoekers van het Antoni van Leeuwenhoek hebben een ei wit (GDE2) ontdekt dat het ver loop van de agressieve kinder kanker neuroblastoom kan voor spellen. Volgens het ziekenhuis gaat het om een belangrijke ont dekking, omdat er nog maar wei nig bekend is over deze vorm van kanker. Neuroblastoom is een van de meest voorkomende vor men van kanker bij zeer jonge kin deren. Bij wat oudere kinderen groeit de tumor vaak door en ze ker als deze uitzaait, is hij erg las tig te behandelen. Volgens de kli niek is de ontdekking een belang rijke stap in de toekomstige ont wikkeling van nieuwe medicijnen. BRUSSEL De Europese Commissie sleept Duitsland voor de rechter vanwe ge het plan tol te gaan heffen voor personenauto's. Het voor stel is volgens Brussel discrimi nerend omdat Duitsers de kos ten kunnen aftrekken van de be lasting. Dus alleen buitenlanders die de Autobahn pakken worden op kosten gejaagd. Ook zijn de kosten voor een tolvignet voor periodes korter dan een jaar 'on evenredig hoog'. De plannen zijn volgens Brussel bovendien in strijd met het vrij verkeer van goederen en diensten. De zaak dient bij het Europees Hof in Luxemburg. Ook Nederland is fa liekant tegen het Duitse tolplan. LUXEMBURG De Europese Unie tel de vorig jaar bijna 27 miljoen 80-plussers, 7 miljoen meer dan in 2005. Hun aandeel in de totale bevolking steeg van 4,0 naar 5,3 procent. In 2015 woonden in Neder land bijna 735.000 mensen van 80 jaar of ouder, een aandeel van 4,3 pro cent. Dat waren er tien jaar eerder nog ruim 537.000. Mor gen is het de Interna tionale Dag van de Ouderen. DEN HAAG De gemeente Den Haag wil met een kort geding afdwin gen dat er 's nachts geen Pokémon-figu- ren in Kijkduin opdui ken. Reden is de overlast die jagers veroorzaken. Het kort geding dient op 11 oktober. DEN HAAG Er is een strafrechte lijk onderzoek ge start naar een kweke rij van sierplanten in Noord-Brabant. Het bedrijf wordt ver dacht van het ge bruik van een illegaal bestrijdingsmiddel, waardoor in de omge ving een groot aantal bijen is gestorven. Eind augustus meld de een aantal imkers massale sterfte on der hun bijen. De NVWA trof in de bij en de zeer schadelij ke stof fipronil aan. Een Nederlandse truck met kippen is net over de grens bij Oldenzaal in het Duitse Ister- berg gekanteld. Daarbij zijn 2.500 van 7.000 kippen om het leven gekomen. De 24-jari- ge chauffeur raakte gewond. WILLEMSTAD De regering van Curagao heeft gistermiddag (lokale tijd) beslo ten de verkiezingen voor een nieuw parlement, die voor van daag stonden gepland, uit te stel len tot woensdag. Curagao wordt geteisterd door hevige regen van orkaan Matthew, die ten noorden van het eiland voorbijtrekt. Daar door kunnen de verkiezingen van daag geen doorgang vinden, al dus de regering na overleg met de Meteorologische Dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5