p l1 H ft 3 vwC Nar trekt je fles open Lampmet een deuk Opberger is blikvanger ken was. „Onze dochter Robbie was 3 jaar toen we uit elkaar gingen. We wilden allebei fulltime ouder blijven, dus was dit de beste optie." Inmiddels is hun dochter 10, en de doorgang weer dichtgemaakt. Niet omdat de constructie problemen gaf, maar omdat Sintenie met haar hui dige partner een tweeling kreeg en de kamerindeling op de schop moest. „Robbie is nu oud genoeg om tussen de appartementen te switchen. En nog altijd zien we haar allebei elke dag. Dan komt ze bij mij ontbijten en brengt mijn ex haar naar school." Birdnesting Een andere mogelijkheid: birdnesting. Daarbij blijven de kinderen op één plek wonen en wisselen de ouders el kaar af. Linda Tegelaar (48) koos hier voor toen haar ex en zij in 2014 uit el kaar gingen. „Onze jongste ging naar de brugklas, de oudste moest eind examen doen. Zulke dingen zijn al ingrijpend genoeg zonder de stress van een nieuwe omgeving." Met haar ex huurde ze een apparte ment waarin ze afwisselend woon den. „De ene week was hij bij de kin deren, de andere week ik." Dat ging prima, zolang ze zich allebei coulant opstelden. „Je blijft toch een huis houden delen, al ben je niet tegelij kertijd thuis. Dus als je zeurt over elke stapel wasgoed die is blijven lig gen, werkt dit niet. Je moet je ego op zijzetten." Op de wisseldag aten Te gelaar en haar ex samen, als gezin, en was er ruimte voor evaluatie. Zo kre gen de kinderen ook de kans hun zegje te doen. Een goede zaak, vindt relatiecoach Brigit Appeldoorn. „Het is essentieel dat ouders blijven communiceren, ook met de kinderen. Zo ontstaan geen misverstanden." Want hoe fijn het is als ouders nog goed met elkaar omgaan, je wilt geen valse hoop wek ken dat jij en je partner weer bij el kaar komen. „Sommige gescheiden stellen vinden het nog heel gewoon elkaar aan te raken en te knuffelen. Dat kan voor kinderen verwarrend zijn. Dus neem wat afstand." De effecten van birdnesting en schakelwonen op het welzijn van de kinderen zijn nog niet goed onder zocht. Wel bleek uit onderzoek dat veel kinderen birdnesting na een scheiding fijner vinden dan wonen in twee huizen waarbij steeds met spullen moet worden gesleept. Sowieso zijn kinderen van ouders met co-ouderschap, waarbij beide ouders evenveel zorg dragen voor de kinderen, doorgaans beter af. Dit komt doordat co-ouders gemiddeld minder ruzie maken dan ouders met een andere omgangsregeling. Hoeveel Nederlandse gescheiden stellen kiezen voor schakelwonen en birdnesting is ook niet bekend, maar Appeldoorn merkt dat de belangstel ling groeit. „Voorheen hingen stellen dit niet aan de grote klok, uit angst dat de omgeving het raar zou vinden. Dat wordt langzamerhand minder." Ouders Al deze woonoplossingen hebben een ding gemeen: het belang van de kinderen staat voorop. Fijn voor hen, maar hoe zit het met de ouders? Heb ben die geen afstand nodig om over de breuk heen te komen? Volgens Appeldoorn hangt dat af van de situ atie. Een stel dat al jaren met proble men kampt, relatietherapie heeft ge volgd en dan alsnog besluit te schei den, is al verder in het rouwproces. Koppels die abrupt uit elkaar gaan - bijvoorbeeld omdat een van hen vreemdging - zullen meer moeite hebben met een oplossing als birdnes ting. Woon je naast of boven elkaar, zo als Sintenie en haar ex, dan krijg je bovendien te maken met nieuwe partners. Dat is best lastig, erkent ze. „We deden dit voor onze dochter, niet omdat het voor ons de makke lijkste weg was. Door fysiek afstand te nemen, neem je op een natuurlijke manier afscheid. Dat proces vertraag je als je elkaar nog dagelijks ziet." Ruzie Ook is het onvermijdelijk dat je soms ruzie krijgt. Je ging tenslotte niet voor niets uit elkaar. Toch hoeft dat geen bezwaar te zijn, zegt Appel doorn. Haar eigen scheiding was al lesbehalve harmonieus ('een soapse rie') maar toch koos ze voor birdnes ting. „Dat mijn ex mij niet goed be handeld heeft, staat los van zijn capa citeiten als vader." Mocht Prenuptial Housing werke lijkheid worden, dan ziet Appel doorn ook mogelijkheden voor sa mengestelde gezinnen. In ongeveer 60 procent van de gevallen mislukt die woonsituatie, bijvoorbeeld omdat de kinderen niet goed met elkaar kunnen opschieten. „Met zo'n ge scheiden huis heb je de mogelijkheid je terug te trekken en toch ook als sa mengesteld gezin te leven." Uiteindelijk kan elk gescheiden stel baat hebben bij een oplossing als birdnesting of schakelwonen, denkt ze. Zelfs als een breuk nog vers is. „Vaak als ik dit aan cliënten voorstel zie ik ze schrikken: bang dat ze voor de rest van hun leven vastzitten aan hun ex. Maar het blijft een tijdelijke opoffering. Als de kinderen uit huis gaan, kun je alsnog helemaal voor je zelf kiezen." vrijdag 30 september 2016 GO k -sua Een woning die je kunt splitsen: ook handig voor samengestelde gezinnen. ILLUSTRATIE STUDIO VONQ Een kurkentrekker die eruitziet als en nar en een notenkraker met het uiterlijk van een gewichtheffer. De Nederlandse designer Marcel Wan ders ontwierp voor het Italiaanse Alessi een complete circuscollectie. De lijn bestaat naast de kur- kentrekker en noten- 4 kraker uit schalen, if mokken en voorraad- ,a nen bij 16,50 euro. potten. Prijzen begin- Lampen van BULBS hebben een deukje. Ont werper Caroline Prisse houdt van dingen die niet perfect zijn. Elk exemplaar wordt in glasstudio Van Tetterode met de mond geblazen. Bulbs is leverbaar in meer dan hon derd kleuren, maar voor de webshop lensvelt.nl zijn vijf standaardkleuren geselecteerd. De prijs: 1.299 euro. Een terugkerende ergernis in huis: rondslingerende tijdschriften, kinderspeeltjes en schoenen. Dutch Design Brand komt met een oplos sing: kartonnen op bergdozen waarin je niet alleen veel troep kwijt kunt, maar die ook nog eens een eyecatcher in huis zijn. Zo heeft de Tree trunk (29,95 euro voor een set van twee) een opdruk van een boomstam. De box kan daardoor ook prima dienst doen als opberger voor houtblokken naast de open haard. Zie ook: dutchdesignbrand.co.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58