Zo lang duurt die herfst niet meer 44 i 3 w 2 ROMKE VAN DE KAA I Wonen De kogel is door de kerk: je gaat scheiden. Maar wat als je allebei in hetzelfde huis wilt blijven? Met wat creativiteit en een goede aannemer kun je een huishouden blijven delen. „Je moet je ego opzijzetten." Handige herfstblaadjes Column Nee, het was geen lachebekje, de dichter Rainer Maria Rilke die meer dan een eeuw geleden zijn gedicht Herbsttag (Herfstdag) met de volgende woorden besloot: Werjetzt kein Haus hat, bautsich keines mehr. Werjetzt allein ist, wird es lange bleiben, wird wachen, lesen, lange Briefe schreiben und wird in den Alleen hin und her unruhig wandern, wenn die Blatter treiben. Lopend door een tuincentrum zie ik dat de uitlopers van de herfstkrokussen al door de gaatjes van de papieren zakjes piepen, en dat doet me onwillekeurig mompelen: 'Werjetzt kein Kro kus planzt, pflanzt sich keiner mehr. En, zo associeer ik verder: wie geen zin heeft om straks unruhig door het dorre blad te wandern doet er beter aan om zijn herfstkrokussen nu zo snel mogelijk onder de grond te stoppen. Dan bloeien ze al over een paar weken. Krokussen kun je verdelen in twee grote groepen: herfstbloeiers en voorjaarsbloeiers. Beide soorten kun je nu planten, maar bij de herfstbloeiers is meer haast geboden. Want zo lang duurt die herfst niet meer. Er zijn ongeveer 25 soorten herfstbloeiende krokussen. Die zie je niet allemaal in het tuincentrum liggen. Voor sommige moet je naar een bloembollen specialist. De herfstkro- kus die je overal kunt krijgen is Crocus specio- sus, een krokus die in september en oktober bloeit met blauwe bloe men - niet zuiver blauw, want ze hebben een zweem van paars. Op zonnige dagen gaan de bloemen wijd open; op regendagen blijven ze dicht. als je lage planten hebt, zoals kruiptijm of anjelie ren, dan kun je die voorzichtig oplichten en de krokussen eronder planten. Op die manier hoefje er geen ruimte in de tuin voor te reserveren en maak je tweemaal gebruik van hetzelfde stukje tuin. Je zou ze ook in het gazon kunnen planten. Dat kun je dan niet maaien zolang de krokussen bloeien, maar als je van orde en netheid houdt zou je na die bloei, voor het invallen van de win ter, nog een laatste keer kunnen maaien. Crocus speciosus bloeit zonder blad - dat komt pas in het voorjaar - en veel beschadig je met zo'n late maaibeurt dus niet. De zaadcapsule ligt in de grond verzonken, dus ook die blijft heel als je er met de maaier overheen gaat. Die pot kan buiten blijven, maar bij strenge vorst zou ik er een kartonnen doos of iets dergelijks overheen zetten. Als het loof tegen het einde van het voorjaar is afgestorven, zet je de pot droog en warm weg. Tot de eerste herfstregens zich aan kondigen. Dan laat je hem weer nat worden en na een paar weken zullen de bloemen verschijnen. Het is niet moeilijk, de cultuur van de herfstkro- kus. Je moet alleen even wennen aan een andere groeicyclus. Voor sommige herfstbloeiers moet je naar een specialist BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN u I "v| 1 Jaarlijks eindigen ruim 30.000 Nederlandse huwelijken in een scheiding. Tel daar zo'n 1800 registreerde part nerschappen en een heleboel ongeregis treerde relaties bij op, en je begrijpt waar al die dringende woningver zoekjes op je Facebooktijdlijn van daan komen. Dat moet anders, vond creatief ondernemer Omar Kbiri (31). Dus bedacht hij een woning die kan worden opgesplitst als twee partners niet langer door een deur kunnen. Het idee ontstond toen Kbiri met zijn vriendin naar een woning zocht. Het stel wilde samen iets kopen, maar hun omgeving reageerde niet enthousiast, vertelt Kbiri. „Vrienden verklaarden ons voor gek. Iedereen gaat uit elkaar, luidde de uitleg, en dan wil je niet vastzitten aan een ge zamenlijke hypotheek." Uiteindelijk koos Kbiri voor een huurwoning, maar het woondilemma zette hem aan het denken. De oplossing lag volgens hem voor de hand: een huis dat kan worden ge scheiden zodra een stel uit elkaar gaat. Met design- en architectenbu reau Studio OBA ontwierp hij 'Pre- nuptial Housing', een drijvende wo ning die uit twee delen bestaat. Aan elkaar is het één huis, maar de delen kunnen ook op zichzelf staan. Op dit moment is het nog een fictief con cept: het team hoopt volgend jaar het eerste prototype te bouwen. De eer ste aanvragen uit het buitenland zijn al binnen, zoals van een Duits bedrijf dat gespecialiseerd is in flexibele wo ningen. Toch zou Kbiri er zelf niet willen wonen. „Het past niet bij mijn levensfase. Ik wil iets opbouwen met mijn vriendin, niet bezig zijn met een eventuele breuk. Maar als je in de vijftig bent en al twee echtscheidin gen hebt doorgemaakt, lijkt zo'n huis me geen onverstandige keuze." Geschakeld Relatie- en echtscheidingscoach Bri- git Appeldoorn (50) is enthousiast over het concept. Ze is coauteur van het boek Living together apart, over al ternatieve woonoplossingen voor ge scheiden koppels met kinderen. „Grappig dat architecten hier nu ook mee bezig zijn. Want sommige ge scheiden stellen passen de gescha kelde woning al toe. Ik ken een stel dat twee huizen naast elkaar kocht, met een doorlopende gang. Zo kun nen de ouders gemakkelijk naar de kinderkamers, maar hebben ze wel beiden een eigen huis." Jennet Sintenie (48) en haar ex- vrouw kochten woningen boven el kaar. Een aannemer bouwde een in pandige trap, zodat de kinderkamer vanuit beide appartementen te berei- We deden dit voor onze dochter, niet omdat het voor ons de makkelijkste weg was TIPS NIEUWS vrijdag 30 september 2016 Herfstkrokussen kun je in de tuin planten, tussen andere planten, maar ook daaronder: Heb je geen tuin, dan kun je die herfstkrokus sen in een pot op het balkon zetten. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO V 5 r* 5 Daily life: tien projecten van interieurarchitect Gert Voorjans. (TerraLannoo, €125) Dorrestijns Vol komen Vogelgids van Nederlands meest geliefde vogelaar. (Nijgh Van Ditmar, 34,99) Donna Hay komt dit keer met een kookbol vol recepten die je in balans brengen. (Unieboek, 29,99) Bouwen op de scheiding Anouk Vleugels 44 Jennet Sintenie Zodra de blaadjes vallen is het belang rijk om ze weg te harken, anders ver stikken ze het gras. En je wilt er toch ook niet over uitglijden na een natte dag? Tip: bewaar een mand met herfstbladeren op een droge plek. Bij vorst kun je de blaad jes gebruiken als extra bescherming aan de voet van rozen of minder win terharde beplanting. Op zoek naar een handige hark? Tuinartikelenprodu- cent Gardena heeft net een bladhark op de markt gebracht (34,98 euro) waarvan je de tanden wijder of smaller kunt afstellen. <D C C 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57