4 NI G32-voorzitter Ferd Crone eist een topoverleg met ministers en gemeenten over de aanpak van verwarde personen. Burgemeester van Leeuwarden Ferd Crone, tevens voorzitter van de G32, die de middelgrote gemeenten vertegenwoordi gen, wil dat het kabinet nu knopen doorhakt over de aanpak van ver warde personen. Hij eist een topoverleg met de verantwoordelijke ministers en ge meenten. Gemeenten worden volgens Ferd Crone steeds vaker geconfronteerd met overlast van verwarde personen. En dan hebben we het volgens hem echt niet alleen over ie mand die wartaal uitslaat, naakt de straat op gaat of de muziek te hard zet. „Een ver warde patiënt uit Schiebroek veroorzaakte een explosie waarbij twaalf flatbewoners ge wond raakten en 250 woningen schade op liepen. Bij ons in Leeuwarden is een moord gepleegd en pas in Drachten was ook een explosie. Ik ben bang dat de schade die ver warde personen veroorzaken straks groter is dan wat de bezuinigingen op de ggz heb ben opgeleverd." Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Edith Schippers sloot in 2012 een Toename incidenten deal met de geestelijke gezondheidszorg, ge meenten en verzekeraars waarbij besloten werd het aantal bedden terug te brengen van 30.000 naar 20.000 in 2020. Volgens Crone is het goed dat mensen minder in kli nieken zitten en vaker thuis wonen. „Veel mensen redden zich prima, maar er is een kleine groep die het net niet redt of bijvoor beeld weigert zijn medicijnen te gebruiken. Zij hebben meer begeleiding nodig." Gemeenten hebben volgens hem nu 'on voldoende bevoegdheden' om die groep ver warde personen die niet willen meewerken aan te pakken en overlast te voorkomen. „Wat ik wil is dat de gemeente in bijzon dere omstandigheden de rechter kan verzoeken verplichte zorg op te leg gen. De familie vraagt daar ook vaak om. Natuurlijk is dat altijd omgeven met strikte waarborgen, het is niet zo dat je als burgemeester mag zeg gen: neem je pilletje."Minister Schip pers heeft al wel een wetswijzi ging aangekondigd die dat moge lijk maakt, maar Crone wil niet langer wachten tot die is inge voerd. Een ander probleem waar hij snel een oplossing voor wil is het vervoer van ver warde personen. De poli tie wil hier vanaf 1 janua ri 2017 mee stoppen, maar ook GGZ Neder land zegt hier geen geld voor te hebben. Crone: „De politie is volgens de wet verant woordelijk voor de handhaving van de openbare orde en veiligheid. Het kan niet zo zijn dat bij deze complexe problematiek er geen vervoer is van de patiënt. Iedereen wacht lekker af en denkt: laat de politie maar rijden, dan zien we het wel. Maar we moeten de problemen niet langer afschui ven op elkaar." Hij pleit voor een topoverleg tussen de ge meenten en de verantwoordelijke bewinds personen. Naast Schippers is dat ook minis ter Ard van der Steur van Veiligheid en Jus titie. Daarin moet volgens hem ook aan bod komen wat er moet gebeuren met verwarde mensen die nu ten onrechte in de cel belanden. „Ver warde personen worden niet be ter in een cel, dat kan hun ziekte zelfs verergeren. Zij moeten niet tussen boeven en criminelen zit ten, maar juist naar een plek waar ze tot rust kunnen komen. Naar een tijdelijke opvang die daarvoor medisch ge schikt is." Kunnen die mensen niet terecht op de psy chiatrische afdelingen in ziekenhuizen?„In zie kenhuizen vindt crisis opvang plaats op geslo ten afdelingen, maar zo veel zorg is voor sommige verwarde personen hele maal niet nodig" vrijdag 30 september 2016 Een verwarde man wordt overmeesterd in Den Haag. T Een vrouw ramde deze maand meerdere paaltjes in Maarssen. 'Als burgemeester kun je niet zeggen: neem je pilletje' Marcia Nieuwenhuis Den Haag Tussen 2011 en 2015 nam het aantal incidenten met verwarde personen overal toe. FOTO BART MAAT/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4