HHHBfpilf ZEELAND 13 Professionals kijken er al niet meer van op: twaalfjarigen die niet meer normaal kunnen eten. „Soms zijn die kinderen zelfs nog maar tien." 4"v' -V ys 'mm *2T.«k- ra§w Wat in eerste instantie een goedevriend lijkt, wordt al snel je grootste vij and", zegt psychologe Ellis Trom petter, coördinator eetstoornissen kinderen en jeugd bij Emergis in Goes. Als het lukt om die paar ki lo af te vallen, regent het compli mentjes. 'Wat zie je er goed uit! Dat je dat volhoudt!' Pas later toont de eetstoornis zijn ware gezicht: die van een sluipmoordenaar. Zeker bij kinderen kan een eet stoornis zich snel ontwikkelen. Er weer vanaf komen, kan vele jaren duren. Hoe sneller je erbij bent, hoe meer kans op herstel. Er is een groep die nooit volledig ge neest en blijvende schade oploopt. Vijf procent van de mensen met anorexia overlijdt: eenderde daar van heeft er zelf voor gekozen een eind aan zijn lijden te maken, tweederde van die vijf procent sterft aan de gevolgen van onder voeding. Hartritmestoornissen bij voorbeeld kunnen dodelijk zijn. Trompetter: „Bij heel jonge kin deren gaat het vaak snel. Ik heb kinderen gezien die in korte tijd van bijna overgewicht naar ern stig ondergewicht gingen. Uit bloedonderzoek komen gevaarlij ke tekorten naar voren, organen dreigen het op te geven, een ge vaarlijk lage hartslag. Dan komen wij in beeld. De kliniek begon met vier opnamebedden. Nu heb ben we er zes. En die zijn allemaal bezet." Sondevoeding De meest dringende gevallen moeten eerst in het ziekenhuis aansterken met sondevoeding. „Pas als het verantwoord is, ko men ze, soms ook met sondevoe ding, naar ons toe om weer te le ren eten en te durven eten." Eerst moet het verstoorde eetpa troon een beetje herstellen en moet het lichaam weer een beetje op krachten zijn. Pas daarna gaat de aandacht naar het waar óm en wat de jongere in de weg staat weer gezonder om te gaan met eten. „Wat heeft nou gemaakt dat dit bij jou kon ontstaan?", legt de psychologe uit. „Soms hebben ze het gevoel dat er zoveel tegelijk gebeurt in hun leven dat de eetstoornis hun toevlucht is: eten, daar hebben ze tenminste controle over. Dan gaan we samen nadenken hoe je op een andere manier dat gevoel van controle kunt krijgen. Dit soort stoornis sen raakt het hele gezin. Iedereen is bezorgd. Het gevolg is dat zo'n kind als het ware onder een ver grootglas komt te liggen en het middelpunt van de belangstelling wordt. Daar zijn ze helemaal niet blij mee, want ze proberen het juist zo lang mogelijk te verber gen." Bepaalde persoons kenmerken maken iemand in aanleg kwetsbaarder voor een eet stoornis. „Ie mand die slim is, perfectionis tisch, niet zo gewend zichzelf te uiten, beter voor anderen zorgt dan voor zich zelf. Iemand die graag aardig ge vonden wordt en het moeilijk vindt 'nee' te zeggen, die zich het leed van anderen aantrekt en so ciaal misschien wat minder han dig is. Soms zie je dat er thuis pro blemen waren, dat ze dingen heb ben meegemaakt. Zo iemand ont wikkelt eerder een eetstoornis." Bij jongvolwasssenen is lijnen of gezonder gaan eten een bewus te keuze. Bij jongere kinderen is het een onbewust, sluipend pro ces. Een pesterige opmerking kan de trigger zijn, dat moment dat de knop omgaat. De échte oorzaak ligt dieper. „Kinderen onder de twaalf heb ben meestal niet eens echt door dat het misgaat. Middelbare scho lieren stappen veel bewuster het proces in dat tot de eetstoornis leidt. Je ziet dat ze gaan schuiven met brood, proberen zo weinig mogelijk binnen te krijgen. Ze snijden het eten in heel kleine stukjes, stoppen het in hun mouw, gooien het weg. Ze raken geobsedeerd door de gedachte dat er gewicht af moet." Heel vaak zijn de kinderen al maandenlang bezig, maar hebben ze dat verborgen weten te hou den. Ouders zien soms wel dat er iets aan de hand is, maar als ze bij de huisarts langsgaan herkent zelfs die de eetstoornis niet altijd voor wat het is. „Soms wachten ze zo lang met doorsturen, dat ik het kind direct moet laten opnemen. Het punt is: wanneer stuur je een puber door naar de kinderarts? Waar ligt de grens? Iemand die 1.58 lang is en 48 kilo weegt, zit aan de onder kant van normaal gewicht. Maar heeft zo iemand ook eetstoornisge dachten? Vindt ze zichzelf te dik? Dat vind ik ontzettend belangrijk. Je kunt prima met zo'n meisje pra ten, totdat je een bord eten voor haar zet. Want dat roept de ge dachte op: als ik dit opeet, word ik vet en lelijk." Blijvende schade Dat er blijvende schade kan op treden, realiseren de meiden zich niet. „Als dokter kijk ik met name naar het medische stuk. Ik zie uit gedroogde kinderen met hartrit mestoornissen. Vaak zijn ze nog niet eens voor het eerst ongesteld geweest, is de puberteit nog niet eens goed ingezet. Als je extreem gaat lijnen voordat je in je groei- spurt zit, is er geen energie voor de lengtegroei. Dat kan invloed hebben op de eindlengte. Alleen als je er op tijd bij bent, kun je dat nog inhalen. Met de meeste kinde ren die ik in de afgelopen 3,5 jaar onder mijn hoede heb gehad, gaat het goed. De kans op genezing is beter bij jonge kinderen: in het al gemeen zijn ze binnen twee, drie jaar genezen." Tijdens de behandeling houdt de kinderarts nauw contact met de leden van het Emergisteam: een psychiater, een psycholoog, een diëtiste. „Wij mailen elke dag met elkaar. Een eetstoornis is voor al een psychiatrische ziekte. Ik ben er voor de medische proble men: ik zorg dat je niet doodgaat." vrijdag 30 september 2016 «ïjïv; W",'-J v V. %'^V' i Ellis Trompetter, coör dinator eetstoornis sen kinderen en jeugd bij Emergis: „Bij heel jonge kinderen gaat het vaak snel." Eetstoornis ontwikkelt zich al op basisschool Teksten Ondine van der Vleuten Foto's Marcelle Davidse 'jji.;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47