Hoe zag Jacob er dan uit? Brug over Dokje van Perry binnen paar weken weer voor voetgangers WALCHEREN 7 De auteurs van twee boeken over Jacob Roggeveen pleiten voor een standbeeld in Middelburg. STANDBEELD EERBETOON AAN ONTDEKKER PAASEILAND A vrijdag 30 september 2016 Maurits Sep Middelburg Het Zuidland vond hij niet. Hij keerde terug zonder goud en zil ver en met maar de helft van de beman ning. En als vrijdenker werd hij tij delijk uit Middelburg verbannen. Toch verdient Jacob Roggeveen een standbeeld in Middelburg, vinden de schrijvers van twee boe ken over de 'mislukte ontdek kingsreiziger'. Want hij bracht de moedige onderneming naar het andere einde van de wereld wel tot een goed einde. Ontdekte toch maar mooi Paaseiland, op 5 april 1722. En verwierf - postuum - een plaats tussen beroemde collega's als James Cook en Abel Tasman. 'Middelburg en Zeeland hebben destijds hun zoon niet de eer ge gund die hij verdiende', stelt Paul Dentz in zijn boek Jacob Rogge veen, Boudewijn Büch en de ontdek king van Paaseiland, dat dit jaar ver scheen. En, concludeert hij: 'Een standbeeld in Middelburg is hem nog steeds niet gegund.' Dentz - pseudoniem van Arnoud van der Vorst - wil dat Middelburg die omissie eindelijk goedmaakt. „Zijn tocht getuigde van durf en doorzettingsvermogen. Wat hij ontdekte, was een startpunt voor nieuwe ontdekkingsreizigers. Hij was ook een vrijdenker, niet bang zijn nek uit te steken. Daarom In de Buitenruststraat staat een kopie van een beeld van Paasei land, dat werd ontdekt door Jacob Roggeveen, foto lex de meester werd hij zelfs uit de stad verban nen. Dat verhaal zou iedere Mid delburger moeten kennen. Rogge veen was wereldberoemd en Mid delburg mag trots op hem zijn." Natuurlijk, op het huis in de Lange Noordstraat 37 waar Rogge veen heeft gewoond, hangt een plaquette. In het Zeeuws Archief is zijn reis op de archiefkelder afge beeld en zijn zijn woorden in de muren gebeiteld. En in de Buiten ruststraat staat bij zorgcentrum Buitenrust een kopie van een beeld van Paaseiland. Dat stond ooit bij het Roggeveenhuis aan de Noordsingel, maar werd daar weg gehaald door Zorgstroom toen daar studenten in trokken. De be woners van het Roggeveenhuis verhuisden naar Buitenrust en het Paaseilandbeeld verhuisde mee. Dat alles vindt het gemeentebe stuur voldoende eer voor Jacob. „We kunnen niet voor elke beken- Jacob Roggeveen was wereldberoemd en Middelburg mag trots op hem zijn Paul Dentz, schrijver en initiatief nemer van een standbeeld voor Ja cob Roggeveen in Middelburg de Middelburger een standbeeld oprichten", zegt wethouder Johan Aalberts. Bovendien hebben B en W er geen geld voor, schrijven ze aan Van der Vorst. Neemt hij zelf het initiatief en brengt hij het geld bij elkaar, dan kan het college wel 'overwegen in de faciliterende zin (bijv. een bouwvergunning) medewerking te verlenen.' „Dan moet ik dat maar doen", reageert Van der Vorst. „Ik wil wel een comité oprichten dat sponsors en een beeldhouwer gaat zoeken. Want het blijft een tekortkoming dat zo'n beeld er nog niet is." Van der Vorst krijgt bijval van Roggeveen-biograaf Roelof van Gelder, die in 2012 Naar het aards paradijs (Het rusteloze leven van Ja cob Roggeveen, ontdekker van Paasei land) schreef. „Middelburg heeft een dubbelzinnige relatie tot Rog geveen. Misschien omdat hij de stad uit is gejaagd. Of omdat zijn reis was mislukt. Ik vind het overi gens geen mislukking, maar een buitengewoon dappere onderne ming. Dat dat Zuidland er niet was, daar kon hij niks aan doen." Een logische plek voor een standbeeld vindt Van Gelder de Dwarskaai, waar Roggeveen is ge boren. „Ik zou iets figuratiefs ma ken, met een globe, of een reiziger met een verrekijker. Want een por tret van Roggeveen bestaat niet." Is het Paaseilandbeeld van de Buitenruststraat verplaatsen naar de Dwarskaai een alternatief? Van Gelder vindt van wel. „Dat zou wel de aandacht trekken. Ook van toeristen. Als er dan maar een bord met informatie bij komt." Zorgstroom zegt niet meteen nee. „Maar de meningen van be woners, medewerkers en de Stich ting Vrienden van Roggeveen zijn bepalend", laat woordvoerder Christian Goudappel weten. Van der Vorst twijfelt. „Dan zit ten we weer naast hem, en niet op hem. Dan komt Roggeveen zelf nog steeds te weinig in beeld." Reageren naar Arnoud van der Vorst: pauldentz777@gmail.com Een standbeeld dus, maar ja, van Jacob Roggeveen (1659- 1729) is geen enkel schilderij gemaakt. Dus niemand weet hoe hij er uitzag. Op internet worden wel portretten aan zijn naam verbonden, maar de gezichten zijn telkens an ders. En van in werkelijkheid andere mannen. Dat van de 'mislukte ontdekkingsreizi ger' geen portret bestaat, zegt misschien wel genoeg over zijn status bij leven. Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl HAARDEN SPECIALIST Anthony Fokkerstraat 28 4462 ET Goes f31(0)113 40 50 22 info@dezeeuwsehaardenspecialist.nl www.dezeeuwsehaardenspecialist.nl René Hoonhorst Vlissingen De schipdeur en de loopbrug van het Dokje van Perry liggen een weekje aan de Houtkade. De schipdeur is gisteren uit het dok gevaren om duikers de kans te ge ven het dokhoofd te inspecteren en schoon te maken. De schipdeur sloot het Dokje van Perry de laatste maanden niet helemaal af, omdat er zich vuil onder de deur ophoopte. Schipdeur en loopbrug kunnen naar verwachting volgende week donderdag weer worden terugge hangen in het dokhoofd. Voetgan gers en fietsers kunnen er dan na dik vier maanden weer gebruik van maken. In de tweede week van oktober moeten wandelaars en wielrij ders weer even een andere route nemen, omdat de schipdeur wordt gedraaid om ook de ande re zijde te inspecteren. Het droog dok wordt daarna leeggepompt om de deur nog eens droog te kunnen onderzoeken en even tueel onderhoudswerkzaamhe den te plegen. Als de schipdeur piekfijn in orde is en een kapotte glasplaat op de brug is vervan gen, is de overkluizing definitief voor het publiek toegankelijk. Geef Roggeveen de eer die hem toekomt' 6 DE ZEEUWSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40