Buurtwhatsapp moet blijven 'Vrijwilligerswerk is goed voor iedereen' O Oudere bouwvakker blijft in WW hangen 2 ZEELAND Voetbaloma a Mag je in de buurtapp alarm slaan over eenzame hondjes? Ja, zegt de een. Nee, roept de ander. BUURTWHATSAPP SERIEUZE ZAAK Commentaar De buurtwhatsapp dreigt te bezwijken onder zijn eigen suc ces. Het appen is vooral bedoeld om de veiligheid in de buurt te verbeteren. Mensen kunnen elkaar snel waarschu wen als er wat loos is. Maar de buurtwhatsapp neemt een geweldi ge vlucht. In sommige groepen krijgen beppende buurvrouwen de overhand. Die kondigen elkaar aan dat er verkopers aan de deur ko men, dat er een zielig eenzaam hondje in de straat loopt, dat de sui ker op is. En vervolgens wordt de discussie over wat nu eigenlijk het nut is van de buurtwhatsapp natuurlijk ook al chattend ge voerd. Dat schiet niet op. Mensen laten zich doorgaans niet zomaar voorschrijven hoe zij moeten communiceren. Een voorbeeld is de marifoon in de water sport. Sommige marifoonkanalen zijn uitsluitend bestemd voor nautische communicatie en voor noodverkeer, maar juist op die ka nalen was jarenlang regelmatig oeverloos geklets te horen. Lang zaam maar zeker groeide echter het besef dat het anders moest. Nu worden de belangrijkste marifoonkanalen praktisch niet meer misbruikt. Ook whatsappers in de buurt zullen vroeg of laat ontdekken dat het beter is de appgroep voor de veiligheid echt te reserveren voor bijzondere situaties. Voor andere zaken maak je gewoon een twee de of derde chatgroep. Daar is wel wat discipline voor nodig. Aan nieuwkomers moet het belang ervan duidelijk worden uitgelegd. Zelfs dan zal er wel eens iets fout gaan. Er is altijd wel een buurtbe woner die uit emotie iets in de groep gooit dat niets met veilig heid heeft te maken. Na zo'n irritante misser heb je de neiging om de groepsapp op te blazen. Maar dit alarmeringssysteem is nuttig genoeg om ermee door te gaan en om het te verfijnen. Het is de kunst om na een misser niet meteen de appgroep op te blazen Veel buitenlandse collega's zijn ja loers, hoorde Vader van Zweedse collega-bestuurders, die volgend jaar op bezoek komen om een kijk je in de keuken te nemen. Het ge bouw van de HZ is een logische lo catie voor de vrijwilligersmarkt, omdat driehonderd studenten so cial work, pedagogiek en HBO-V 120 uur vrijwilligerswerk moeten doen om aan de opleidingseisen te voldoen. De zeventig organisaties die zich op de markt manifesteren - van zorginstellingen tot kledingbank en van musea tot stichting scheeps- bouwgeschiedenis - mikken niet al leen op HZ-studenten. Lauryn Ig- Je kunt anderen echt helpen en het zelf ook heel leuk vinden we en Hannah Willeboordse, bei den leerling 4vwo CSW Van de Perre, zoeken iets leuks voor hun maatschappelijke stage. „Waar schijnlijk wordt het mantelzorg. Boodschappen doen voor iemand die dat zelf niet kan. Of voorlezen, een spelletje doen of wandelen om iemand gezelschap te houden." Almanak Tijn (to) uit Kloetinge, fervent voetballer, keek al dagen uit naar de Champions League wedstrijd van zijn favoriete club Real Madrid tegen Dort mund van afgelopen dinsdag. Hoewel de 'koninklijke' en ster speler Ronaldo in het bijzonder dus zijn voorkeur hebben, wist hij ook de opstelling van de te genstander onder het eten feil loos op te noemen. Bij de naam Aubameyang veerde zijn 4-jari- ge zusje op. „Huh, oma Mar jan?", klonk het opgetogen. La ten we het er op houden dat het maar goed was dat die dins dag niet op het veld liep... Cursus Frans bij de Alliance Aftrap van Wecycle-actie Striptekenaars tekenen 24 uur 'Nu standbeeld voor Jacob Roggeveen' Buurtwhatsapp Haamst... In de Dapperweg loopt een eenzame Yorkshire Terrier. Mist iemand hem? Amivedi bellen graag, als het een niemands hondje is In januari 2016 telde Zeeland cir ca honderd buurtwhatsapps. Am per een jaar later is het aantal gere gistreerde whatsapp-groepen voor buurtpreventie hier aangegroeid tot 227. „Sinds vorig jaar oktober is het aantal explosief gestegen", ver telt Stephanie Nap van de website wabp.nl, waarop buurtwhatsapps zich kunnen laten registreren. Van uit heel Nederland hebben zich op dit moment 5.200 groepen op haar website aangemeld. Saillant detail: na 24 september komen er altijd wat bij door Buren- dag. Marcel van Spronsen, commu nicatieadviseur Burendag bij het Oranje Fonds: „Na afloop van die dag vragen wij de deelnemers al tijd: en waar heeft het nu toe ge leid? Dan wordt vaak gezegd: wij hebben een whatsappgroep opge zet voor de veiligheid. Maar vaak ook voor dingen als het delen van foto's. Het is een laagdrempelige manier om elkaar op de hoogte te houden van dingen." De appgroepen worden opge richt om de veiligheid in buurten te vergroten. Het werkt. Dat is de reden waarom de gemeente Schou- wen-Duiveland ondersteuning biedt aan whatsappgroepen op het Goes Elders vinden veel bouwvakkers van 50-plus weer binnen een half jaar een baan, maar in Zeeland blij ven ze in de WW hangen. Zo'n tweehonderd werkloze bouwlie den van boven de vijftig hebben momenteel een uitkering. Dit blijkt uit de tweemaandelijk se barometer 50-plus, die uitke ringsinstantie UWV gisteren heeft gepubliceerd. Een verklaring voor de regiona le verschillen geeft de UWV niet. Het kan te maken hebben met de schaal en de aard van de Zeeuwse bouwsector, maar mogelijk ook met het kennisniveau van werk zoekenden. Opvallend is ook dat er steeds minder jongeren in de bouw hun brood verdienen: in 2008 was dat 20 procent van het aantal professionals en in 2015 nog maar 12 procent. Daardoor ver grijst de bouw. Vacatures Landelijk neemt het aantal vacatu res dit jaar toe tot 41.000. De vraag naar ervaren krachten is in de bouw weliswaar niet zo groot als voor de crisis, maar wel het dubbele van het aantal tijdens het dieptepunt van de crisis in 2012. Er is veel vraag naar schilders, loodgieters, pijpfitters en vaklie den die ervaring hebben in de ruwbouw. vrijdag 30 september 2016 li Veel verenigingen en clubs kla gen over een gebrek aan vrijwilli gers. Maar met 49 procent van de bevolking die wekelijks één tot vier uur vrijwilligerswerk doet, scoort Nederland interna tionaal niet slecht, meldde de Vlissingse wethouder Albert Va der gisteren bij de opening van de vrijwilligersmarkt in de HZ. René Hoonhorst Vlissingen —Albert Vader, wethouder Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Komende maandag begint het cursusseizoen van de Alliance franqaise de Wal cheren. De Alliance biedt cursussen aan op alle ni veaus, van beginners tot ge vorderden en conversatie cursussen. Wie zich voor een cursus wil inschrijven of informatie wil, kan kijken op afpb.nl/walcheren. De officiële opening van het seizoen vindt donderdag 20 oktober plaats in de Sint Anthonijshoek in Koudeker- ke met een Frankrijkquiz (geen taalquiz) en muziek. Aanvang 19.00 uur. VLISSINGEN Dansgroep Vlissingen Inter nationaal danst morgen om 11.00 uur met wethouder Jo sephine Elliott (foto) bij de Milieustraat als aftrap van de Wecycle-actie. De dan sers maken kans op dui zend euro als Vlissingers veel oude, kapotte elektri sche apparaten en spaar lampen inleveren. Mensen die afval naar Milieustraat brengen, melden dat bij wecycle.nl/inleveren VLISSINGEN In Kunstwerkplaats KipVis in Vlissingen is zaterdag vanaf 12.00 uur tot zondag 12.00 uur de 24 hour co mics day. Wereldwijd wer ken striptekenaars dan ie der 24 uur onafgebroken aan een verhaal van 24 pagi na's. VirusGrafiek organi seert het evenement, dat ook de aftrap is van de Maand van de grafiek in Middelburg en Vlissingen MIDDELBURG Jacob Roggeveen, ontdek ker van Paaseiland, moet eindelijk zijn welverdiende standbeeld krijgen in Middel burg. Dat schrijft Paul Dentz in een boek over de Middel burgse ontdekkingsreiziger. Dentz vindt het een tekort koming dat Middelburg zo'n standbeeld nog niet heeft. 07:59 Het hondje dat bijna voor het uiteenvallen van de groep in Haamstede zorg de, is inmiddels weer bij met het baasje herenigd. 08:06 Ondine van der Vleuten Bruinisse Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35