Jesus Christ Superstar mê IOW CULTUUR 23 André bakt nog even door Bestel uw tickets op pzc.nl/jcs ilii Bij elke lepel dacht ik: waar dient dit ding in godsnaam voor? et had een boek op zich kunnen zijn, maar Martine Bijl (68) hoeft niet zo no dig in de publiciteit met het persoonlijke dra ma dat haar in septem ber 2015 trof. De presentatrice die dankzij haar rol in Heel Holland bakt naar haar eigen woorden 'Hele maal Terug' was, kreeg op een och tend in haar slaap kamer een hersen bloeding. „Ik kreeg een beetje hoofd pijn. Achter mijn ogen knapte een ballonnetje. In de verte riep Berend (Boudewijn, haar man, red.) mijn naam." De brand weer moest haar op een brancard uit haar slaapkamer takelen. 'Heel Holland zakt', schijnt ze gegrapt te hebben. Wat volgde, was een loodzwaar jaar met meer rampspoed. Marti ne zweeg erover en liet het, eer der dit jaar, bij een korte persver klaring. Het komt wel goed, zo luidde de boodschap monter. Waar ze niet sprak, schreef ze wél. Ze was al voor haar hersen bloeding ('voor de kwaaie wind ging waaien') bezig aan een boek, een bundeling van stukjes uit maandblad Zin. Toen het noodlot haar trof, had ze dat bijna afge rond. De afgelopen maanden, ter wijl ze nog revalideerde, voltooi de ze haar werk en in de in- en uitleiding van het boek schrijft ze over wat haar de laatste twaalf hectische maanden overkwam. Ze noteert hoe ze, vijf maanden na die bewuste ochtend hun huis binnentrad. „Deze keer herkende ik het." Twee maanden eerder nog was haar eigen woning een vreemde plek geweest, toen ze met hulp van een looprek, haar man en een begeleider over de drempel stapte. Ze wilden zien waar de handgrepen in het huis geplaatst moesten worden. Want dat er iets blijvend veranderen zou in haar leven, was wel duide lijk. „Toen had ik niets herkend. Ik durfde niks te zeggen, iedereen was zo blij voor me. Ik had het ge voel dat ik faalde." Narcose Haar werkelijke huis was op dat moment het revalidatiecentrum, waar ze nog eens veel langer dan gepland moest blijven toen ze haar heup brak. „Nog een opera tie in het ziekenhuis. Nog een der de keer narcose." Het bleef niet bij fysieke ramp spoed alleen: „Intussen weet ik wat het is om, naast mijn zoge naamde wanen, een delier te krij gen. Het duurde maar een paar da gen, maar in die tijd heb ik de hal ve wereld afgereisd, van de ene onherbergzame, vijandige plek naar de andere." Gedetailleerd beschrijft ze wat ze in die periode ervoer: „Berend lag in een bed naast mij, omdat ik er steeds uit wilde kruipen en me door niemand anders liet tegen houden. Het bed kronkelde zich gifgroen om hem heen en hield hem vast, het kwam regelrecht uit een Harry Potter-film. Boven mijn hoofd smolten de lampen en dropen op de lakens." Aan haar echtgenoot heeft Mar tine te danken dat ze in het revali datiecentrum mocht blijven en niet naar een verpleeghuis werd gebracht. „Berend heeft gesmeekt en gestampvoet tot het mocht. Zwembad. Valtraining. Logope die. Keuken. Restaurant. In dat restaurant mocht ik wel eens de tafels dekken. Ik moest alles op nieuw leren. Ik vond het gewel dig. Daar sjokte ik als een blije kleuter met het bestek van tafel naar tafel, terwijl ik bij elke lepel dacht: waar dient het in gods naam voor? Nu denk ik: wat zou er zijn gebeurd als Berend niet zo keihard gestampvoet had?" Kapstok Aan haar observatie van bloeien de sneeuwklokjes valt af te leiden dat Martine in het vroege voor jaar het revalidatiecentrum mocht verruilen voor haar huis. Deze keer was er geen twijfel meer mogelijk dat dit echt haar woning was. „Ik hing mijn jas aan de kapstok en huilend van opluch ting, schaamte en zelfmedelijden plantte ik mijn dampende over- winningsvlag in de kokosmat, op nog geen 20 centimeter van Be rend zijn schoenen. Ik was weer thuis." De wereldberoemde rockopera vertelt het verhaal over de laatste week uit het leven van Jezus, gezien door de ogen van zij'n beste vriend en verrader Judas. Het muzikale meesterwerk van Andrew Lloyd Webber, de aangrijpende teksten van Tim Rice en de doorgewinterde Ted Neeley vormen samen een (bijna) heilige drie-eenheid. Nog éénmaal kunt u erbij zijn. Een ervaring om nooit te vergeten en een unieke kans om Ted Neeley in de rol van zijn leven te zien! Tickets vanaf 24,- KORTING December 2016 t/m januari 2017 World Forum Theater Den Haag I Heineken Music Hall Amsterdam I RAI Amsterdam vrijdag 30 september 2016 vocht om thuis te komen Alexander van Eenennaam 44 André van Duin vervangt Martine Bijl dit seizoen bij Heel Holland bakt. Het is de bedoeling van Omroep MAX dat zij, zodra ze daartoe weer in staat is, terugkeert bij het programma. Uit wat ze schrijft, kan worden opge maakt dat het voorlopig nog niet zo ver is: „De genezing nam nog even en die is ook nog niet klaar, vrees ik." Martine Bijl: Hindergroen. Uitgeverij Atlas Contact TED NEELEY Prijzen zijn exci servicekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24