16 NI Kunstmaan 'neergelegd' op komeet die ze twee jaar lang in kaart bracht IÉ Het leven van Rosetta, een van de succesvolste satellieten, zit er na twaalf jaar op. Sterrenkundige Fred Jansen begeleidt het stervensproces. Ik was 20 uur per dag met Rosetta bezig. Ik zat 's nachts nog op mijn e-mail te kijken of er iets was panelen. Bij het kleinste tikje staan ze verkeerd." Bij een overlijden wordt de ba lans opgemaakt. Wat laat Rosetta achter? „Het is een unieke missie. Dankzij Rosetta hebben we een komeet geëxploreerd. Het is een verrassende missie. Neem die prachtige foto van augustus: zo'n mooie uitbarsting. En kijk naar al die grafieken. Je ziet al die instru menten met hun hoge uitslagen zo mooi functioneren. Dit is eigen lijk waar deze missie om gaat. Dat je dit allemaal kunt meten." Fred Jansen krijgt een brok in zijn keel. Zijn stem trilt. Tot vorig jaar leidde de sterren kundige van de Europe se ruimtevaartorganisatie ESA de missie van de kunstmaan die de wetenschap een schat aan informa tie gaf. Na een reis van 6,4 miljard kilometer bereikte Rosetta in 2014 de komeet 67P/Choerioemov-Ge- rasimenko, om vervolgens met een snelheid van 55.000 km/uur mee te vliegen voor allerlei metin gen. „Rosetta is een stuk van mijn leven", zegt Jansen in zijn werkka mer in Noordwijk. „In al die jaren is er zo veel gebeurd dat ik emotio neel word als ik er over praat. Ook nu. Ik voel de tranen achterin mijn ogen. Rosetta is voor mij een roerige pan met emoties die heftig kookt." Met andere collega's maakte Jan sen Rosetta in 2014 wakker toen zij na tien jaar de komeet had be reikt. Vandaag kijkt hij in het vluchtcentrum toe hoe een colle ga de missie stopzet. „Ik heb de missie vorig jaar overgedragen, maar het einde van Rosetta gaat me natuurlijk aan het hart. 2013 en 2014 zijn heel zwaar geweest. Ik kwam een keer thuis en toen zei mijn vrouw: 'Mag ik mijn le ven weer terug?' Ik was twintig uur per dag met Rosetta bezig. Ik zat 's nachts op de rand van mijn bed nog op mijn e-mail te kijken of er iets was. De volgende och tend stond ik er mee op." Jansen (58) reisde veel. Als mis sieleider was hij ook scheidsrech ter. Een energievretende bezig heid. „Vorig jaar dacht ik: a) ik ben hier de enige die dit kan, en b) de missie is onder controle. Kortom, een goed moment om ie mand anders het vak te leren. Nu ben ik missieleider van Gaia (het project om van het Melkwegstel sel een 3D-kaart te maken) en heb ik een redelijk normaal bestaan." De kunstmaan beleeft na al die trouwe dienst een heftig einde. Het wordt een soort gecontroleer de zelfmoord. „Maar dit einde ligt voor de hand. Onduidelijk was of we nog genoeg brandstof over zou den hebben. Bovendien, heel be langrijk, zou je voor een tweede periode van metingen de weten schappelijke teams operationeel moeten houden. Je kunt niet zo maar vier jaar lang ergens experts en computers parkeren." Volgens Jansen zou een tweede periode gedeeltelijk een herhaling van zetten zijn. „Mijn voorstel was de kunstmaan aan het einde van deze rit op de komeet neer te leggen." „Ja, gecontroleerd. Met lage snel heid. De laatste dagen draait Roset- ta steeds nauwere elliptische ba nen om de komeet en morgen wordt de satelliet letterlijk rechts af gestuurd om neer te dalen op de komeet." In een zorgvuldig uitgekozen ge bied. „We willen tot het allerlaat ste moment wetenschap bedrij ven. Met name de instrumenten die gas snuiven en meten kunnen op dat laatste stukje nog veel doen. We leggen Rosetta neer naast een actieve kuil. Op de kop van de komeet, aan de zuidkant. 40 minuten later bereikt de aller laatste informatie de aarde." De kans dat satelliet Rosetta heel blijft is nihil. „67P is een puis tige aardappel met een ruig opper vlak. Rosetta heeft enorme zonne- „Er is een ongelooflijke hoeveel heid complexe, organische mole culen gevonden. Van eenvoudige aminozuren tot complexe verbin dingen met waterstof. Dat was ook waarnaar we op zoek waren. Naar materiaal dat het leven op aarde mogelijk heeft gemaakt. Als kometen dit soort chemie in zich hebben - en ze zijn ooit met tien duizenden op onze aarde ingesla gen - dan kunnen zij behoorlijk hebben geholpen bij het ontstaan van leven. Verder beschikken we over belangrijke metingen over de herkomst van kometen. Daar uit blijkt dat onze denkbeel den over het ontstaan van ons zonnestelsel niet klop pen. Het water op 67P is van een andere samenstelling dan we dach ten." „Tsja, de landing van Philae na tuurlijk. De lander stuiterde door omdat de haken haar niet goed vastmaakten aan het oppervlak. Philae kwam terecht in een richel, waardoor er te weinig of geen zon- ne-energie kon worden getankt om goed te kunnen functioneren. Sommige instrumenten konden niet worden gebruikt. Deze zomer hebben we met foto's van Rosetta de lander teruggevonden. Op zijn kant. Dat gaat dus niet werken." Jansen wijst naar de volle ven sterbank. „Ook hieruit blijkt dat Rosetta bijzonder is. Ik had nog nooit prijzen gewonnen. Hier staan er nu drie en dit zijn geen kleine prijzen in de wetenschap. Een van Aviation Week Space Technology, een van de Space Foun dation en een van de National Spa ce Society. Als ik die prijzen zie, doet me dat heel veel." Maar vandaag wachten moeilij ke uren als hij afscheid neemt van zijn Rosetta. „Als we op de scher men alleen nog ruis zien, dan is het gebeurd. Er zullen best wel tra nen vloeien. Er is ook zo veel geoogst en dan neem je er moei lijk afscheid van. In de weten schap zie je die emoties niet zo snel. Maar we hebben het hier over het absolute hoogtepunt van mijn carrière. Beter dan dit zal het niet worden." vrijdag 30 september 2016 Satelliet Rosetta vindt graf op puistige komeet Hans van Zon Noordwijk Neerleggen? Fred Jansen met een model van Rosetta. foto guus sohoonewille Fred Jansen, ex-missieleider Wat is de oogst? En de tegenvallers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16