15 'Nederland moordde massaal in Nederlands-lndië' De legerleiding stond het oogluikend toe, stopte misdaden in de doofpot en deed er soms actief aan mee. Daders zijn nooit vervolgd. Huis mag niet langer dan half jaar leegstaan Commandant bij Dutchbatclaim 'Trump schond embargo Cuba' Nederlandse militairen maakten zich schuldig aan martelingen, executies en verkrachtingen Tonny van der Mee Den Haag Historicus Rémy Limpach stelt in zijn boek De brandende kampongs van Generaal Spoor dat het leger geregeld de grenzen van het oor logsrecht overschreed. Het trok 'een spoor van brandende kam pongs en stapels lijken door de In donesische archipel'. „Mishandeling, marteling, standrechtelijke executies en brandstichting waren schering en inslag en niet het resultaat van ontsporingen van enkele indivi duen." Na de Tweede Wereldoor log vochten 200.000 militairen te gen Indonesische onafhankelijk heidsstrijders. Nederland probeer de met harde hand het gezag in de afvallige kolonie te herstellen. Dat bleek een kansloze missie: 6.000 militairen stierven in de ar chipel. Schattingen van het aantal do den aan Indonesische zijde lopen uiteen van 25.000 tot 100.000. Limpach geeft tal van voorbeel den van oorlogsmisdaden. Gevan genen werden gruwelijk gemar teld of zonder reden geëxecu teerd. Buiten gevechtsacties om schoten militairen soms lukraak op onschuldige burgers, waarbij vrouwen, kinderen en bejaarden niet werden gespaard. Zuiveringsacties Berucht waren de 'zuiveringsac ties' in kampongs. Mannen wer den gescheiden van vrouwen en kinderen, afgevoerd en standrech telijk geëxecuteerd. De kampongs werden platgebrand. „Het in de as leggen van kampongs stond ook dikwijls in het teken van een zekere militaire machteloosheid en de daaruit voortvloeiende frus tratie in de strijd tegen een on grijpbare, onzichtbare en onder schatte tegenstander." Lange tijd overheerste het beeld van een 'schone' oorlog. Tot veteraan Joop Hueting in de jaren 60 op televisie het stilzwij gen doorbrak. Dat leidde tot de Excessennota (1969), waarin 110 ge vallen van extreem geweld zijn beschreven. Die werden vooral toegeschreven aan inlichtingen diensten en de commando's van Raymond Westerling, die met zijn schrikbewind op Zuid-Cele- bes (Sulawesi) duizenden slacht offers maakte. Het beeld van 'excessen' moet worden bijgesteld, concludeert Limpach. „Het ging overduidelijk niet om enkele incidentele geval len of betreurenswaardige uitzon deringen. Nederlandse militairen maakten zich structureel schul dig aan massageweld en bepaalde eenheden deden dit zelfs systema tisch." De misstanden waren be kend bij de legertop, maar die greep niet in. De alom geroemde Generaal Spoor waarschuwde zijn manschappen soms met pro testnota's, maar hij weigerde hard op te treden tegen het geweld. Spoor vreesde voor een verdere aftakeling van het leger, dat al kampte met een chronisch tekort aan militairen. De uitzichtloze si tuatie van de oorlog en groeiende demoralisatie, zal het gebruik van geweld hebben aangewakkerd. Het militair-juridisch apparaat rechtvaardigde dat vanuit een starre koloniaal autoritaire ge dachte. Daders werden nooit ver volgd. Eerder klaagden nabestaanden van Indonesische slachtoffers in Rawagede en Zuid-Sulawesi de Nederlandse staat met succes aan. Ze kregen excuses en een schade vergoeding. Momenteel lopen ver schillende onderzoeken naar an dere oorlogsmisdaden. Er liggen nog zo'n 300 claims van wedu wen en kinderen. „Dit boek zal onze zaken ver sterken", zegt Jeffrey Pondaag, van de stichting Comité Neder landse Ereschulden. „Nederland zal volmondig excuses moeten maken. Het heeft zijn eigen on derdanen vermoord." Bewijslast Tot nu toe moesten nabestaan den en direct betrokkenen bewij zen dat ze slachtoffer waren van Nederlandse oorlogsmisdaden. Met de feiten in dit onderzoek is dat anders, vindt hun advocaat Liesbeth Zegveld. „De bewijslast moet omge draaid worden. De feiten zijn nu algemeen bekend. Nederlandse militairen maakten zich schuldig aan martelingen, executies en ver krachtingen. Als iemand in die pe riode in een gebied woonde waar dat gebeurde, laat de staat dan maar bewijzen dat diegene géén slachtoffer is." Daarnaast pleit Zegveld voor een amnestiewet voor de duizen den militairen die weigerden naar Indië te gaan. „Die kregen forse celstraffen. Hun gezinnen lij den er nog steeds onder. Ze ver dienen eerherstel." Herman van Goethem (94), die diende onder Westerling, vindt de conclusies overdreven. „Waar gehakt wordt, vallen spaanders. Een schone oorlog bestaat niet. Natuurlijk zijn er dingen gebeurd die fout waren. Soms was de har de hand nodig om het oplaaiende geweld van Indonesiërs de kop in te drukken." Sommige veteranen voelen ach teraf diepe spijt. „Ik heb me altijd schuldig gevoeld, heb er nog steeds slapeloze nachten van", rea geert Harrie Nouwen (91) uit Deurne. „Dit onderzoek is een buitengewoon goede zaak." Een luitenant schreef in zijn memoi res dat hij zich schaamt, omdat hij als 20-jarige militair niet bij machte was zijn stem te verhef fen 'tegen zulk bruut en en mee dogenloos optreden'. De titel van het boek is ont leend aan een reservekapitein met gewetensbezwaren. „Natuur lijk kun je door je persoonlijk op treden proberen goed te maken wat anderen misdoen", schreef hij. „maar daarmee wek je de do den niet op uit hun graven, daar door herrijzen de verbrande kam pongs van Spoor niet uit hun as." vrijdag 30 september 2016 AMSTERDAM Huiseigenaren in Amsterdam mogen hun panden in het ver volg zonder geldige reden niet langer dan zes maanden leeg laten staan. Als ze dat toch doen, kan de stad zelf een be woner aandragen of een forse boete opleggen. Met die veror dening gaat het stadsbestuur de vastgelopen woningmarkt in de hoofdstad te lijf. Moch ten eigenaren zich niet houden aan de meldingsplicht, dan kan er een boete van 2.500 euro worden opgelegd. Voor profes sionele verhuurders is die boe te zelfs vastgesteld op 5.000 euro. In het uiterste geval wijst de gemeente de leegstaande woning zelf aan iemand toe. DEN HAAG Plaatsvervangend Dutch- bat-commandant Rob Franken heeft zich aangesloten bij de claim van meer dan honderd oud-Dutchbatters tegen de Ne derlandse staat. De veteranen zouden op een 'onmogelijke missie' zijn gestuurd. Advocaat Michael Ruperti liet gisteren namens Franken weten dat de oud-officier achter de mannen en vrouwen van Dutchbat III staat. Volgens Franken is het bataljon 'belazerd en opgeof ferd' door de Nederlandse re gering. Franken was tijdens de val van de Bosnische enclave Srebrenica in juli 1995 als ma joor de rechterhand van com mandant Thom Karremans. WASHINGTON Donald Trump heeft in de ja ren 90 het toenmalige handels embargo tegen Cuba geschon den. Dat meldt weekblad Newsweek. De onthulling is ex plosief, omdat oudere Cuba nen in de Verenigde Staten die fel anti-Castro zijn vaak Repu- bikeins stemmen. Trump stuur de in 1998 een delegatie naar Cuba om te verkennen of er kansen lagen om zaken te doen op het communistische eiland mocht het embargo wor den versoepeld of opgeheven, zei een bron die in het verle den voor een van Trumps be drijven werkte. De kosten voor de reis boekte hij via een liefda digheidsinstelling. Militairen trokken spoor van geweld Liesbeth Zegveld, advocaat nabestaanden Het Nederlandse leger gebruikte extreem geweld. Ze trok 'een spoor van brandende kampongs en stapels lijken door de Indonesische archipel', foto collectie spaarnestad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15