'Taal leren was beter geweest dan de hele tijd niets doen in het azc' Noodgreep klimaatakkoord O nee, de kleine reuzenpanda is gevallen 12 NI Diep treurig. Als de wereld in brand staat, dan treuzel je niet Nederland heeft, net als veel andere landen in Europa, het klimaatakkoord van Parijs nog niet geratificeerd. Om een stevige rol bij de uitvoering niet mis te lopen, heeft de Europese Unie een noodoplossing bedacht. Nederland en Europa riskeren door eigen schuld een leidende rol mis te lopen bij de uitvoering van het wereldklimaatbeleid. Dat komt door getreuzel van bijna alle lidstaten met de ratificatie van het klimaatakkoord van Parijs. Slechts vijf landen - Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Hongarije en Slowakije - hebben dat ak koord bekrachtigd. De andere 23, waaronder Nederland, kregen dat in tien maanden niet voor elkaar. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Milieu) verschuilt zich achter de Raad van State, die nog moet advi seren over de ratificatie, en achter de Kamer die nog moet instem men. „Wij regeren niet bij de creet", zegt haar woordvoerder, volgens wie sneller handelen on mogelijk is. Zelf schrijft Dijksma aan de Kamer dat de rijksminister raad de ontwerpgoedkeuringswet 'reeds' op 16 september aannam, bijna tien maanden na 'Parijs' en vijf maanden nadat Nederland en Europa in New York de klimaataf spraken ondertekenden. „Het kabinet heeft zitten sla pen. Het had nooit verwacht dat landen buiten Europa zo snel zou den gaan", zegt GroenLinks-Euro- parlementariër Bas Eickhout, doe lend op belangrijke spelers als Amerika, China en Brazilië. „Ne derland en Europa slaan interna tionaal een modderfiguur", zegt hij over het continent dat als we reldklimaatkampioen te boek staat. „Diep treurig", zegt ook zijn D66-collega Gerben-Jan Gerbran- dy. „Als de wereld in brand staat, dan treuzel je niet." Milieuministers van de 28 lidsta ten proberen vandaag op een inge laste vergadering in Brussel de zaak te redden met een nooit eer der toegepaste aanpak. Normaal ra tificeert Europa pas nadat alle 28 lidstaten dat hebben gedaan, nu willen ze die volgorde omdraaien. Europa zou dan toch een zetel kunnen claimen in het uitvoe ringsorgaan dat op de volgende kli maattop, vanaf 7 november in Mar- rakesh, in het leven wordt geroe pen. In dat orgaan spreekt Brussel dan namens de landen die hebben geratificeerd en zit het er voor de anderen als 'waarnemer'. Dijksma hoopt dat die waarne mersstatus zo kort mogelijk zal zijn en de ratificatie, door Kamer en senaat, nog dit jaar kan worden afgerond. Het klimaatakkoord zelf treedt in werking zodra 55 landen die samen ook nog eens 55 pro cent van de wereldwijde broeikas gasemissies uitstoten, hebben ge ratificeerd. Het aantal landen is al bereikt, de tweede drempel, van de broeikasgasemissies, niet. Rati ficatie door alle EU-landen (12,1 procent) of Rusland (7,53 procent) zou genoeg zijn, aldus Eickhout. Door niet op tijd te ratificeren, houden Europese landen dus ook de inwerkingtreding van de kli maatafspraken op. Dat is riskant omdat presidentskandidaat Do- nald Trump al heeft aangegeven dat hij zich wil terugtrekken uit 'Parijs'. Is het akkoord van kracht, dan wordt dat een stuk lastiger. Dijksma heeft goede hoop dat al le lidstaten vandaag instemmen met de door Brussel voorgestelde noodoplossing, maar een gelopen race is dat niet. Een groep landen, waaronder relatief grote als Italië en Polen, wil de bijeenkomst aan grijpen om al een voorschotje te nemen op de moeizame onderhan delingen, straks, over de toewij zing van nationale C02-reducties. Eickhout: „Italië is oprecht be zorgd dat het straks meer moet doen door het vertrek van de Brit ten, en Polen probeert daar na tuurlijk een slaatje uit te slaan." Gerbrandy: „Het toont vooral aan hoe ver landen bereid zijn om po litiek te gaan. Ze nemen desnoods 'Parijs' in gijzeling om hun natio nale agenda door te drukken." Een keer in de week komen twee Nederlandse kennissen van Ahmad en Malak Alhariri langs bij hen thuis in Etten-Leur. Die kennissen hebben een plakboek bij zich met plaatjes die ze uit een folder van Albert Heijn heb ben geknipt: van vlees, bloemen, brood. Met zijn vieren gaan ze dan woordjes oefenen. „Het is ge zellig en wij leren er beter Neder lands door", zegt Ahmad. Want, oh man, wat is dat Ne derlands een moeilijke taal. Ze ker als je de 42 jaar van je leven al leen Arabisch hebt gesproken. Naast de Albert Heijn-les, gaan Ahmad en Malak twee ochten den in de week naar school: Ne derlandse les op inburgeringscur- sus. „Het gaat nu al wat, maar het is lastig", zegt Ahmad. Whats- Appjes verstuurt hij inmiddels in het Nederlands, dat wel. Wat voor Ahmad geldt, geldt ook voor Khudida Othman en (in wat mindere mate) Houssam Moussa. Het zijn drie vaders uit drie Syrische gezinnen. Deze krant volgt hen al meer dan een jaar. De Alhariri's (vier zonen) wonen in Etten-Leur, de Othmans (zeven kinderen) in Wageningen en de familie Mous sa (twee zonen, twee dochters) in IJmuiden. Alle drie de vaders kwamen in hun eentje als vluchteling naar Nederland, hun gezinnen volgden later. De gezinnen hebben een ver blijfsvergunning en een huis. Net vrijdag 30 september 2016 Blunder EU met 'Parijs' Frans Boogaard Brussel -Gerben-Jan Gerbrandy CHENGDU Is het diertje zelf naar de rand van het 'podium' ge kropen en daarna, oeps, gevallen, of misschien in zijn slaap van de matras gerold? Het maakt de verzorger van de babyreu- zenpanda in het onderzoekscentrum Chengdu in China hele maal niets uit. Hij schiet gelijk toe om het kostbare beest, dat plat op zijn snuit is geland, zo snel mogelijk te helpen en weer bij de rest te leggen. Gisteren liet het centrum trots de 23 jon ge panda's zien die er dit jaar geboren zijn. Reuzenpanda's Maandenlang zaten ze zich te vervelen in een azc. Nu worste len Syrische vluchtelingen met inburgeren. „Had ons eerder de kans gegeven Nederlands te le ren." Cyril Rosman Etten-Leur/Wageningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12