'Kans op een vervolging is uiterst klein 9 li Het kabinet heeft de moed niet om Of Rusland erbij betrokken is, is nog onderdeel van het onderzoek de ambassadeur terug te roepen We lopen in cirkels. Ik heb begrip voor zorgvuldigheid - dat is heel be langrijk - maar Nederland heeft zich zelf gemuilkorfd. Die muilkorf moet af." Rutte gelooft echter niet dat dat helpt. Het is lastig druk te zetten op Rusland zonder keiharde bewijzen dat zij betrokken waren bij de dood van 298 onschuldige mensen. Laat staan dat we andere landen zover krijgen dat ze ook sancties willen af kondigen. Er zijn wel economische sancties tegen Rusland afgekondigd door de EU, maar die waren vanwe ge de annexatie van de Krim. Rutte moet al alle zeilen bijzetten binnen Europa om ervoor te zorgen dat die sancties niet worden ver zacht, zoals enkele Oost-Europese landen willen. Hij wil daarom zo veel mogelijk munitie hebben voor- DE DADERS Alle respect voor al het werk dat is gedaan, maar het moeilijk ste gedeelte komt nog, zegt hoogleraar Politiek van het In ternationaal Strafrecht Geert- Jan Knoops. Vanuit een studio in Hilversum heeft hij de pers conferentie van het Joint Inves tigation Team (JIT) gevolgd. Hij hoorde hoe het JIT, dat straf rechtelijk onderzoek doet naar de MHi7-ramp, overtuigend het wapen en de lanceerlocatie heeft vastgesteld: de Buk-raket is afgevuurd uit het gebied van de pro-Russische separatisten. Officier van justitie Fred Wes- terbeke durfde gisteren niet te zeggen hoelang het onderzoek nog zal duren. Wel zei hij: „We hebben allen de vaste overtui ging dat het ons gaat lukken." Knoops is een stuk somberder gestemd. „De basisfeiten zijn vastgesteld, maar de daders aan wijzen is stukken lastiger." Fred Westerbeke erkende giste ren dat het JIT nog geen ver dachten op het oog heeft. Er is een groep van rond de honderd betrokkenen bekend, maar te gen niemand van hen ligt nog concreet bewijs. Schuldige Nu de beschuldigende vinger naar de pro-Russische separatis ten wijst, zal het onderzoeks team binnen die gesloten groep ingangen moeten vinden. Om een schuldige aan te wijzen moet het JIT immers weten wie het bevel voerde: wie gaf op dracht een Buk-installatie uit Rusland te laten overkomen? En wie heeft bevolen een vlieg tuig uit de lucht te schieten? Dat Westerbeke aan het eind van de persconferentie expliciet 'insider-getuigen' vroeg zich te melden, vindt Knoops een veeg teken. „Het venijn zat hem in de staart. Dat het team zo'n getui- genoproep doet, geeft aan dat daar kennelijk grote behoefte aan is." Hoogleraar Internatio naal Strafrecht Göran Sluiter noemt het opmerkelijk dat bij de oproep gemeld is dat het Oekraïense recht een zogeheten inkeerregeling kent. Met andere woorden: verdachten die mee werken, kunnen op strafvermin dering rekenen. „Maar zo'n ga rantie is niets waard, want het is nog niet bekend bij welke rechtbank of welk strafhof de zaak zal spelen." Geschrokken Sluiter zegt geschrokken te zijn dat het JIT na twee jaar onder zoek nog geen enkele verdachte in beeld is. Daarnaast is ook de verdenking nog ondoorzichtig. „Gaat het JIT voor moord, dood slag of dood door schuld? De uitkomst kan ook nog zijn dat de daders het eigenlijk gemunt hadden op een vijandelijk vlieg tuig." Hoe hoog schatten de hooglera ren de kans dat de daders gevon den en berecht zullen worden, zoals premier Mark Rutte in 2014 nog strijdbaar verkondig- Onverantwoord dat de belofte is gedaan aan nabestaanden de? Sluiter: „Het is onverant woord dat die belofte is gedaan aan de nabestaanden. De kans op een succesvolle vervolging is uiterst klein. Het wordt een heil of a job. Maar wie weet houdt het team nu nog wat kaarten te gen de borst. Ik hoop het." Geert-Jan Knoops wil zich niet wagen aan een slagingspercenta ge, maar spreekt ook van een 'zeer kleine kans' dat vervol ging van de daders zal slagen. „Het zal minimaal tien jaar du ren, als het al lukt. Bijvoor beeld: als je verdachten kunt aanwijzen, hoe krijg je ze fysiek op locatie? We moeten reke ning houden met de geschiede nis. Hoe moeizaam zijn proces sen als Lockerbie niet geweest? Premier Rutte had beter kun nen zeggen: We zullen er alles aan doen, maar weten niet of we de eindstreep halen." dat hij een vuist maakt naar Rus land. Dat een lange adem uiteindelijk re sultaat kan opleveren, bleek na de aanslag op het PanAm-toestel boven het Schotse Lockerbie in 1988. Het duurde meer dan twaalf jaar, maar uiteindelijk werd de dader veroor deeld. Ook dat gebeurde nadat Libië jarenlang onder druk werd gezet. Ruslanddeskundige Van der Togt snapt dat het kabinet voor die strate gie kiest. „Zolang we niet weten dat Pietje daar op een knop drukte om dat Pjotr het zei, is er nog niet ge noeg bewijs voor een rechtszaak en moet het internationale onderzoeks team verder gaan. De politiek moet daar niet doorheen lopen. In de tus sentijd zal dit als een hele nare hypo theek boven de Russisch-Nederland- se betrekkingen blijven hangen." donderdag 29 september 2016 Ard van der Steur, minister Robert van de Roer, diplomatiedeskundige Vervolging duurt minstens 10 jaar, als het al lukt, hoe over tuigend het verhaal van het Joint Investigation Team ook klinkt, zeggen hoogleraren strafrecht. „Er zijn verkeerde verwachtingen gewekt." Koen Voskuil Nieuwegein —Göran Sluiter, hoogleraar Internationaal Strafrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9