8 NIEUWS MH17H0E NU VERDER? Nederland moet zijn spierballen laten zien aan Rusland, vindt de Tweede Kamer. Maar premier Rutte blijft inzetten op de lange diplomatieke weg. Hij blijft geloven dat dat de beste manier is om de daders veroordeeld te krijgen. Voer de druk op Rusland op, eist de Tweede Kamer. Maar Mark Rutte houdt zich koest. Hij weet, net als kenners van het internationale strafrecht, hoe moeilijk het is om de daders voor de rechter te krijgen. r staat een olifant in de kamer en die heet Rusland, zo leek het gisteren na de presentatie van het team dat onder zoek doet naar de MHi7-ramp. Net zoals het Openbaar Ministerie nog geen beschuldigende vinger durft te wijzen, doet het kabi net ook alsof ze het beest niet ziet staan. De Tweede Kamer eist nu dat het kabinet de druk op Rusland op voert. Het land moet worden ge dwongen mee te werken aan de op sporing van de daders, nu volgens het onderzoeksteam naar de MHt7-ramp is vastgesteld dat de ge bruikte Buk-raket uit dat land kwam en de afVuurinstallatie daar na de aanslag naar is teruggekeerd. „Anders moet dat consequenties hebben", dreigt Kamerlid Michiel Servaes van regeringspartij PvdA. Ook de oppositie wil dat er snel een stoerdere toon richting Moskou wordt aangeslagen: „Bij volgende be sprekingen van de EU met Rusland ga ik ervan uit dat MH17 en de mede werking aan de vervolging en berech ting als noodzakelijke eis op tafel ligt voor wat voor vorm van samenwer king met Rusland dan ook", stelt CDA'er Pieter Omtzigt. SP-leider Emile Roemer vindt dat de betrok kenheid van Rusland 'overduidelijk is aangetoond'. Het geduld van veel partijen raakt op. Net als van veel nabestaanden. Het is inmiddels ruim twee jaar gele den sinds er 298 mensen omkwa men. Het onderzoek naar de ramp wees gisteren in de richting die ie dereen al vanaf dag één vermoedde: de separatistische rebellen in het oos ten van Oekraïne die gesteund wor den door Rusland. Niet voor niets riep de Maleisische premier Najib gisteren dat het inmiddels tijd is voor 'ferme actie'. Toch lijkt het kabinet niet van stra tegie te willen veranderen. Al twee jaar benadrukt Rutte dat eerst het on afhankelijk onderzoek moet worden afgerond, voordat hij zich ermee gaat bemoeien. „We moeten voorkomen dat er politieke vingerafdrukken op het onderzoek komen, waardoor we mensen die het onderzoek niet goed uitkomt een argument geven niet mee te werken", herhaalt hij keer op keer. Zelfs in die formulering ver mijdt hij het gebruik van het woord Rusland. Ook gisteren bleef het kabinet voorzichtig. „De betrokkenheid van Rusland is nog onderdeel van het on derzoek", reageerde minister Ard van der Steur (Veiligheid). En Rutte hield het bij een oproep aan de Rus sen mee te werken 'om ervoor te zor gen dat we de daders vinden en kun nen berechten'. Waarom het kabinet de diplomatie ke weg blijft bewandelen, bleek ook gisteren wel weer. De onderzoeksre sultaten waren amper gepresenteerd of de Russische minister van Buiten landse Zaken noemde het 'vooringe nomen en politiek gemotiveerd'. Nederland heeft zichzelf gemuilkorfd en die muilkorf moet af Vanaf het begin hebben de Russen geprobeerd de schuld bij Oekraïne te leggen. Eerst zeiden de Russen be wijs te hebben dat vlucht MH17 door een Oekraïens gevechtsvliegtuig was neergehaald. Later zeiden ze dat de Buk-raket vanuit Oekraïens grondge bied is afgeschoten. De Russen graven zich in, ziet Rus- landdeskundige Tony van der Togt van Clingendael. „Ze zeggen immers dat ze helemaal niet in Oost-Oekraï- ne waren. Daarom doen ze zo hun best om de onderzoeken meteen on deruit te halen." Voor diplomatiedeskundige Ro bert van de Roer is inmiddels vol strekt duidelijk dat de Nederlandse politiek het niet goed gedaan heeft. „Het kabinet heeft de moed niet om bijvoorbeeld de Nederlandse ambas sadeur uit Rusland terug te roepen. donderdag 29 september 2016 Rutte weiger Russen naar de boksring te lokke Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag @RLOppenheimer Robert van de Roer, diplomatiedeskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8