Media zaaien twijfel 42.° 17! 4Q - ÉiPhone7 7 Zaten bepaalde brokstukken wel in het onderzoek, dan was het model van de reële schade compleet anders Het doet mij goed dat dit team met zo veel mensen hard aan het knokken is en diep graaft Galaxy S7 Edge Samsung Galaxy A3 UIT RUSLAND In het programma Ontmoetings plaats op een pro-Kremlinzender gaan de uitgenodigde experts er bij voorbaat met gestrekt been in. „Wat verwacht u van het onder zoek?", vraagt de presentator aan defensiejournalist Igor Korottsjen- ko. „Dat het van tevoren is gefixt", antwoordt Korottsjenko. De beken de riedel volgt: een Russische proef met een Buk die anders uitwees heeft het JIT niet meegenomen in het onderzoek, Oekraïne heeft geen radargegevens vrijgegeven, de Buk is afgeschoten vanuit door Oekraïne gecontroleerd gebied. Op staatszender Rusland24 krijgt Buk-fabrikant Almaz-Altej het woord. Woordvoerder Michail Malysjevski zegt dat bepaalde brok stukken niet in het onderzoek zijn terechtgekomen. „Was dat wel ge beurd, dan was het model van de reële schade compleet anders", zegt hij. Malysjevski toont kaarten, modellen en foto's die de gemiddel de kijker doen duizelen. Tot ieders verrassing houdt het ministerie van Defensie 's avonds een persconferentie. Maar verder dan herhalen dat er 'in de zomer van 2014 geen Russische Buk de grens over is gegaan met Oekraïne' komt het ministerie niet. Het on derzoek zou niet objectief zijn, om dat het vooral gebaseerd zou zijn op gegevens van internet en de Oekraïense inlichtingendienst. Rus land wil een nieuw onafhankelijk onderzoek. Eén Russische verslaggever, Pa vel Kanygin van de liberale krant Novoja Gazeta, zelf aanwezig in Nieuwegein, heeft een andere in steek. Op Facebook schrijft hij: „Russische tv-journalisten vragen allemaal over alternatieve gegevens van Almaz-Antej, dat het Oekraïen se luchtruim niet was gesloten en dat Rusland een heel andere bena dering heeft. Laat het niet zo jour nalistiek zijn, maar één van hen doet dat niet en zegt gewoon: Sor ry. Nog een keer sorry." bezig met de schuldigen. Voor het verwerkings proces helpt het me meer dat ik de waarheid weet. Dat ooit misschien daders gepakt worden en een celstraf krijgen, maakt hun dood niet minder erg." Van Heijningen vindt het wel belangrijk om te weten of de separatisten op eigen houtje besloten op de knop te drukken, of dat ze vanuit Rusland daartoe opdracht hebben gekregen. „Als ik weet wat er is gebeurd, kunnen we over tot verwerken. Dan heb ik er rust en vrede mee." Harder optreden In die zin ziet Hans de Borst nu een belangrijke taak voor de Nederlandse regering en Europese Unie. „Premier Rutte hield zich tot nu toe koest om het onderzoek niet te dwarsbomen. Nu zitten we in een andere situatie. Alles wijst richting Rus land. De regering moet nu harder optreden. Dit is een oorlogsdaad tegen Nederlandse staatsburgers. We moeten onze ambassadeur daar terughalen, nog zwaardere sancties opleggen in Europees ver band." Tegelijk beseft De Borst dat daarmee niet de da ders gepakt en gestraft worden. Russische mede werking is een utopie, zelfs als het land internatio naal meer in een isolement komt. „Dat laat onver let dat Nederland en de internationale gemeen schap er werk van moeten maken. Ik weet dat Poe- tin niet snel onder de indruk zal raken, maar voor ons rechtsgevoel is dat wel belangrijk", zegt hij. „Ik zal de rest van mijn leven met het verlies van mijn dochter moeten leven. Ik zit er niet mee als ik nog twintig jaar af en toe over het vervolgen van daders moet horen. Ik hou er ook rekening mee dat er nooit iemand wordt veroordeeld." Ruim twee jaar na de ramp zijn veel nabestaan den op het punt aanbeland dat de beantwoording van de vragen 'hoe, waar en waarom' misschien nog wel belangrijker zijn om het verdriet te kun nen verwerken, dan een veroordeling van de da ders. Dat laatste gaat nog vele jaren duren, en dat maakt afsluiting van het toch al ingewikkelde rouwproces des te moeilijker. Maar de houding van Rusland roept bij De Borst nog steeds veel boosheid op. „Ik heb nooit gedacht dat ze de be doeling hadden om mijn dochter uit de lucht te schieten. Maar een krachtige leider erkent zijn fout. De Russen vegen alles onder het tapijt en ho pen dat het overwaait. Dat is schandelijk en triest." Het is logisch dat de rebellen om een Buk-raket vroegen omdat ze platgebombardeerd werden, vindt De Borst. „Maar iemand had beter op zijn scherm moeten kijken. Dat zal vanuit Rusland nooit erkend worden. Dat doet veel pijn." eenmalig bijbetalen: €0 onbeperkt min/sms I 8000MB data (4G) slechts /mnd eenmalig bijbetalen: €0 M00 min/1000 sms [/1000MB data slechts /mnd Vanaf nu beschikbaar! donderdag 29 september 2016 —Woordvoerder Michail Malysjevski van Buk-fabrikant Almaz-Altej Rusland heeft alle registers open getrokken om de beschuldigin gen van het Joint Investigation Team (JIT) over de aanslag op MH17 te ontkrachten. Joost Bosman Moskou T Media bevragen een nabestaande van de MH17-ramp voor het begin van de presenta tie in Nieuwegein. fotoap Hans de Borst Ook mogelijk: 100 min/sms 1000MB: €39.00 p/mnd Ook mogelijk: 100 min/1000 sms 2000MB: €20.50 p/mnd I p/m T %kpn vodofone TELE2 0^. Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 98(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7