Sprankje hoop op berechting ÉS PvdA Sluis wil plan armoedebestrijding BBEBS Filmtheaters gaan nauw samenwerken 2 ZEELAND BEGROTING 2017 WAAR GAAT HEI Dresscode De geest van Balkenende waart door de begroting van de provincie. Die ook nog meevallers bevat. Als je kritisch bent op de uitgaven, zie je dat je geld overhoudt Commentaar De nabestaanden van de 298 slachtoffers van vlucht MH17 houden een sprankje hoop op berechting van de daders van de raketaanslag. Het vergde twee jaar onderzoek, maar nu ligt er een tussentijdse conclusie die er niet om liegt. De raket kwam uit Rusland en de lanceerinstallatie werd onmiddellijk na het afschieten naar Rusland teruggebracht. Het onderzoeksteam van Maleisië, België, Australië, Oekraïne en Nederland heeft daar 'onomstotelijk' bewijs voor gevonden. Of de rechter dit ook zo ziet, moet nog blijken. Als deze zaak tenminste ooit voor een rech ter komt. Ook hoopgevend is dat het onderzoeksteam een kring van betrokkenen op het oog heeft. Het gaat om tientallen mensen en het is nog volstrekt onduidelijk wie de opdracht gaf het vlieg tuig neer te schieten. Toch zal dit onderzoeksresultaat de nabe staanden het gevoel geven dat de vijf landen onvermoeibaar door werken om de daders voor de rechter te brengen. Of het uiteinde lijk echt zover zal komen? Het is niet waarschijnlijk dat Rusland ooit ruimhartig zal meewerken. Dus zelfs als het de onderzoekers lukt tot een goed onderbouwde aanklacht tegen personen te ko men, en als dat inderdaad Russen zijn, dan nog zullen die niet uit eigen beweging voor de rechter verschijnen. Dat besef is breed aan wezig. Daarom zien sommige Kamerleden vooral een rol voor de Europese Unie bij het opvoeren van de druk op Rusland. Daarom verwees premier Mark Rutte naar de Verenigde Naties bij zijn op roep aan de Russen om mee te werken. Nu is het zaak dat Neder land zich niet verliest in loze retoriek. Beter dan een beschuldi gend vingertje richting Moskou is het stug door te gaan met het onderzoek. Pas als dat net zo duidelijk op personen wijst als nu op de herkomst van de raket, is het tijd voor de volgende stap. Druk op Rusland met omen van de Europese nie en van de Verenigde Naties Het kabinet maakt vanaf 2017 jaar lijks 100 miljoen euro vrij voor ar moedebestrijding onder kinderen. Dat geld wordt uitgekeerd aan ge meenten. De PvdA wil dat Sluis er zoveel mogelijk aan doet om dat geld goed te besteden. De fractie wil dat B en W binnen twee maanden aan de raad laten weten hoeveel kinderen in Sluis in ar moede leven, en op welke manier die de afgelopen jaren zijn gehol pen. Daarnaast moet er een plan van aanpak komen waarin staat hoe het toegekende geld besteed zal worden. Daarbij moet, meent raadslid Joyce Kramer, verder geke ken worden dan kinderen uit bij standsgezinnen. „Ook de verbor- Ook aan kinderen zelf moet gevraagd worden wat ze willen gen armoede moet aangepakt wor den, zoals die van kinderen met ouders in de schuldhulpverle ning." Kramer roept het college op nauw samen te werken met in stanties en met de kinderen om wie het gaat. De PvdA dient het voorstel vanavond in tijdens een gemeenteraadsvergadering. Almanak Als voorzitter van de Stichting Nationale Zeeuwse Oesterpar tij liep Cees Sieremann er giste ren weer onberispelijk gekleed bij, op het Abdijplein. Geheel volgens de dresscode: 'tenue de ville'. Een jaar of tien geleden er voer hij hoe je je voelt als je de dresscode niet begrepen hebt. Black tie was het, op dat gala in België. En dus toog Sieremann in smoking naar Brussel. Om daar te ontdekken dat black tie in België iets heel anders bete kent dan hier. De onberispelijk geklede ober heeft die avond heel wat bestellingen gehad. Restauratie houten dames Carolijn Visser praat over boek GROEDE Lijnenspel nog te zien in Grote Kerk Een nieuw plafond in één dag! Op de kaft van de begroting 2017 die het dagelijks provinciebestuur gisteren presenteerde, staat: 'Aan de slag met Zeeland in stroomver snelling'. Het is een verwijzing naar het rapport van de Commis sie Structuurversterking en Werk gelegenheid Zeeland. Onder voor zitterschap van oud-premier Jan Peter Balkenende formuleerde die kort voor de zomer welke kansen Zeeland moet proberen te verzilve ren. En hoeveel geld daarvoor no dig is. Er zou een Zeelandfonds van 100 miljoen euro moeten ko men. Het provinciebestuur heeft niet afgewacht of het Rijk daar een bijdrage aan gaat leveren (Bal kenende vroeg 25 miljoen extra uit Den Haag). In de nieuwe be groting is voor de komende drie jaar al 28,5 miljoen euro vrijge maakt om de Zeeuwse economie te versterken. Van die 'investeringsagenda' wordt volgend jaar 6,7 miljoen eu ro uitgegeven aan zaken die de commissie Balkenende belangrijk vindt, zoals Campus Zeeland en economische innovatie. De 28,5 miljoen van de investeringsagen da konden worden vrijgemaakt, omdat de begroting voor het eerst vanaf nul ('zero based') is opge bouwd. Van het totale bedrag van 214,6 miljoen euro dat de provin cie volgend jaar uitgeeft, ligt het grootste gedeelte vast. „Maar als je kritisch bent op de overige uitga ven, zie je dat je geld overhoudt", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. „Dat is geen bezuiniging, maar een toevoegingsoperatie. We geven het geld alleen uit als er een goed plan onder ligt en het vol doet aan de opgaven van de com missie Balkenende." Gisteren bleek ook dat er na het doorrekenen van de Voorjaarsnota en het opstellen van de Najaarsno ta 7,5 miljoen euro overblijft. Die meevaller wordt toegevoegd aan de algemene reserve, die zodoen de oploopt tot 32 miljoen euro. Ook de vorm van de nieuwe be groting is aangepast aan de advie zen van Balkenende. Er zijn vijf opgaven benoemd die nauw aan sluiten bij diens rapport: Aantrek kelijk Zeeland, Beleef Zeeland, Zichtbaar Zeeland, Circulaire eco nomie en energietransitie en Havensamenwerking. Dat zijn de onderwerpen waarvoor de provin cie geld over heeft. De filmtheaters in Zierikzee, Goes, Middelburg en Oostburg gaan samenwerken. Ze bundelen hun krachten op het gebied van promotie, kennisuitwisseling en bieden een platform voor Zeeuw se films. De vertoning van 'De Tien van Renesse' komend week einde in de vier theaters markeert het begin van die samenwerking. „We zitten als vier kleine film theaters letterlijk op aparte eilan den en zijn alle vier in feite met hetzelfde bezig. Met samenwer king zijn niet alleen onze eigen or ganisaties maar ook filmmakers gediend", laat Simon Blaas van Ci nema Middelburg weten. Met Tjeerd Muller, regisseur van 'De Tien van Renesse' als voorbeeld, geeft Blaas aan dat een filmmaker voortaan niet meer bij vier thea ters apart behoeft aan te kloppen om zijn film vertoond te krijgen, maar direct met de vier samenwer kende filmtheaters afspraken kan maken. Een ander voorbeeld van deze samenwerking betreft het programmeren van een 'Open Doek' voor jonge Zeeuwse filmma kers, evenals de vertoning van films van reeds bekendere regis seurs in deze provincie. donderdag 29 september 2016 li De gemeente Sluis moet het geld dat ze krijgt van het Rijk voor ar moedebestrijding doelgericht en efficiënt inzetten. B en W moe ten daarom een plan maken waar in staat hoeveel kinderen in ar moede leven, en hoe de gemeen te hen gaat helpen. Dat vindt de PvdA in de gemeenteraad. Martijn de Koning Oostburg —Joyce Kramer, PvdA-raadslid Tip? redactie@pzc.nl HULST Ze zijn gescheurd en verto nen gaten. Ook ontbreken er stukken. Kortom, de hou ten beelden van twee da mes die de hal van het stad huis in Hulst sieren, zijn drin gend aan restauratie toe. De gemeente trekt daar nu zo'n 8.300 euro voor uit. De beelden van Vrouwe Justi- tia en Vrouwe Prudentia zijn eeuwenoud. Willem, graaf van Hogendorp, schonk ze in 1792 aan de gemeente Sint Jansteen. In 1970 kwa men ze naar Hulst na de ge meentelijke herindeling. TERNEUZEN Schrijfster Carolijn Visser (foto) presenteert volgende week dinsdag haar nieuwe boek Selma in cultuurcafé Porgy en Bess in Terneu- zen. Het boek gaat over de Joodse Selma Vos, die als enige Nederlandse met haar gezin in China woonde in de tijd van de vaak gruwe lijke Culturele Revolutie (1966-1976). De lezing be gint om 20.00 uur, een kaartje kost 10 euro. Selma is onlangs tot boek van de maand verkozen in het tele visieprogramma De Wereld Draait Door. De expositie Lijnenspel van Marjan Luikinga is nog tot en met zaterdag in te zien in de Grote Kerk van Groede. Luikinga studeerde af aan de Rietveld Academie, gaf ja ren les in beeldende vor ming en legt zich nu toe op tekenen. De tentoonstelling wordt om 19.30 uur afgeslo ten met een finissage. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Zeeland vindt weg omhoog Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Jo-Annes de Bat, gedeputeerde Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79