1 6 NI MH17 REACTIES Voor nabestaanden zijn de duidelijke conclusies van het onderzoeks team belangrijk in de verwerking van de ramp. „We komen steeds dichter bij de waarheid." Blij en opgelucht zijn de nabestaanden. Dat het bewijs zo hard en onomstotelijk richting separatisten en Rusland wijst. De Russen doen er alles aan om de beschuldigingen te ontkrachten. écile Brouwer luisterde heel rationeel naar de pre sentatie in de zaal. Maar terwijl het onderzoeks- 1 team de bewijzen opeen- stapelde, waande ze zich soms in een andere di mensie. Haar zus Thérèse was met haar man Charles en kinderen Carlijn en Werther aan boord van vlucht MH17. „Het is bizar als je in de animatiefilm het moment ziet dat de raket en het vliegtuig bij elkaar komen. Af en toe besefte ik in wat voor absurde situatie we zijn beland. Dit is allemaal echt gebeurd en mijn fami lie zat aan boord." De ruim 300 nabestaanden gingen niet met hooggespannen verwachtingen naar de presentatie. Aan de sterke vermoedens van een Buk-raket en de betrokkenheid van pro-Russische separatisten viel bijna niet te tornen. „Toch vond ik het een belangrijke dag, omdat het OM voor het eerst met een deel van de resultaten kwam", zegt Brouwer. „De conclusie was eigenlijk wel bekend, maar de bewijzen waarmee het verhaal werd onderbouwd, waren indrukwekkend. Dit is voor mij een belangrijk puzzelstuk. Ik ging met een positief gevoel naar huis." Waar in vorige bijeenkomsten met nabe staanden het onderzoeksteam nog kritische vragen uit de zaal kreeg, overheerste nu een gevoel van berusting en waardering. „Ik ben opgelucht dat voor het eerst een aantal dingen overweldigend bewezen is, zoals de Russische betrokkenheid", zegt Hans de Borst, vader van de omgekomen El- semiek (17). „Het doet mij goed dat dit team met zo veel mensen hard aan het knokken is en diep graaft. In die zin ben ik tevreden." Dichter bij de waarheid Er bleef altijd twijfel over het motief van de daders. Was dit een gerichte moordaan slag op een vliegtuig met 298 onschuldige inzittenden? „Het lijkt erop dat het niet zo is", zegt Robbert van Heijningen, nabe staande van broer Erik, diens vrouw Tina en zoon Zeger. „Dat wisten we natuurlijk wel, maar er is nu geen speld tussen te krij gen. We komen steeds dichter bij de waar heid. Ik hoef me niet meer druk te maken om andere scenario's." Het zijn de separatisten geweest en het was een ongeluk. Van Heijningen: „Dat be vestigt het gevoel dat mijn broer, schoon zus en neef domme pech hebben gehad." Waar een groep nabestaanden tot het bitte re eind doorvecht om ooit de daders veroor deeld te krijgen, berust een groot deel in het besef dat de kans op vervolging klein is. „Ik ben niet op zoek naar een naam van iemand", zegt Cécile Brouwer. „Ik wil voor al weten wat er is gebeurd. Waarom uitgere kend dit vliegtuig. Dat is voor mij nog een belangrijk puzzelstuk dat moet passen. Ik zie het niet als moord, maar ga ervan uit dat het een domme fout is geweest." Dat gevoel deelt Van Heijningen. Dat da ders veroordeeld worden, is voor hem op dit moment minder belangrijk. „Ik ben niet donderdag 29 september 2016 'Geen moord, maar een domme fout' Tonny van der Mee Nieuwegein 4 Cécile Brouwer verloor haar zus en diens gezin. FOTO KOEN VERHELDEN ■4 Robbert van Heijningen en Loes Gorter, nabestaan den van Erik van Heij ningen, zijn vrouw en zoon. FOTO MARCO HOFSTÉ ■4 Hans de Borst verloor zijn enige dochter. FOTO FRANK JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6