Sprankje hoop op berechting Bouwput ziet er nu al veel leuker uit Hl Filmtheaters gaan nauw samenwerken 2 ZEELAND Dresscode De geest van Balkenende waart door de begroting van de provincie. Die ook nog meevallers bevat. BEGROTING 2017 WAAR GAAT Als je kritisch bent op de uitgaven, zie je dat je geld overhoudt Commentaar De nabestaanden van de 298 slachtoffers van vlucht MH17 houden een sprankje hoop op berechting van de daders van de raketaanslag. Het vergde twee jaar onderzoek, maar nu ligt er een tussentijdse conclusie die er niet om liegt. De raket kwam uit Rusland en de lanceerinstallatie werd onmiddellijk na het afschieten naar Rusland teruggebracht. Het onderzoeksteam van Maleisië, België, Australië, Oekraïne en Nederland heeft daar 'onomstotelijk' bewijs voor gevonden. Of de rechter dit ook zo ziet, moet nog blijken. Als deze zaak tenminste ooit voor een rech ter komt. Ook hoopgevend is dat het onderzoeksteam een kring van betrokkenen op het oog heeft. Het gaat om tientallen mensen en het is nog volstrekt onduidelijk wie de opdracht gaf het vlieg tuig neer te schieten. Toch zal dit onderzoeksresultaat de nabe staanden het gevoel geven dat de vijf landen onvermoeibaar door werken om de daders voor de rechter te brengen. Of het uiteinde lijk echt zover zal komen? Het is niet waarschijnlijk dat Rusland ooit ruimhartig zal meewerken. Dus zelfs als het de onderzoekers lukt tot een goed onderbouwde aanklacht tegen personen te ko men, en als dat inderdaad Russen zijn, dan nog zullen die niet uit eigen beweging voor de rechter verschijnen. Dat besef is breed aan wezig. Daarom zien sommige Kamerleden vooral een rol voor de Europese Unie bij het opvoeren van de druk op Rusland. Daarom verwees premier Mark Rutte naar de Verenigde Naties bij zijn op roep aan de Russen om mee te werken. Nu is het zaak dat Neder land zich niet verliest in loze retoriek. Beter dan een beschuldi gend vingertje richting Moskou is het stug door te gaan met het onderzoek. Pas als dat net zo duidelijk op personen wijst als nu op de herkomst van de raket, is het tijd voor de volgende stap. Druk op Rusland met komen van de Europese Unie en van de Verenigde Naties Ja hoor, dat ziet er meteen al weer een stuk uitnodigender uit. Wat twee houten picknicktafels, twee groene prullenbakken, twee rode voetbaldoeltjes en een evenwichts- balk al kunnen doen om van de bouwput een leuke speelplek te maken. Gisteren is begonnen met het plaatsen van speeltoestellen op de bouwput in Middelburg. Vandaag wordt het wandelpad tussen de twee stenen trappen aan weerszij den van de put uitgegraven. Later wordt nog een berg zand aan één kant van de put gelegd, met aan de ene zijde een klimtouw en aan de andere zijde een glijbaan. Sebastiaan de Feijter van Hen ken Speeltoestellen uit Veenen- daal wordt tijdens zijn werk regel matig aangesproken door enthou siaste buurtbewoners en passan ten. De Feijter, geboren in Lewe- dorp, vindt het leuk om te mer ken hoe positief de reacties zijn op de tijdelijke inrichting van de put. „Het ziet er toch ook meteen veel leuker uit", beamen Iris en Rens Petiet van de rijwielhandel aan de Korte Noordstraat. Hier kunnen we leuk gaan spelen met de kinderen, stellen de kinderleidsters vast Twee leidsters van kinderop vang Koozie aan het Molenwater bekijken tijdens de lunch hoe De Feijter de evenwichtsbalk in de grond zet. „Hier kunnen we leuk gaan spelen met de kinderen", stel len ze tevreden vast. Almanak Als voorzitter van de Stichting Nationale Zeeuwse Oesterpar tij liep Cees Sieremann er giste ren weer onberispelijk gekleed bij, op het Abdijplein. Geheel volgens de dresscode: 'tenue de ville'. Een jaar of tien geleden er voer hij hoe je je voelt als je de dresscode niet begrepen hebt. Black tie was het, op dat gala in België. En dus toog Sieremann in smoking naar Brussel. Om daar te ontdekken dat black tie in België iets heel anders bete kent dan hier. De onberispelijk geklede ober heeft die avond heel wat bestellingen gehad. Cursus Frans bij de Alliance Postzegelbeurs in Palet Modeshow in De Hoeksteen Ouwerkerk Bloemen in ruil voor onkruidvrije stoep. Een nieuw plafond in één dag! Op de kaft van de begroting 2017 die het dagelijks provinciebestuur gisteren presenteerde, staat: 'Aan de slag met Zeeland in stroomver snelling'. Het is een verwijzing naar het rapport van de Commis sie Structuurversterking en Werk gelegenheid Zeeland. Onder voor zitterschap van oud-premier Jan Peter Balkenende formuleerde die kort voor de zomer welke kansen Zeeland moet proberen te verzilve ren. En hoeveel geld daarvoor no dig is. Er zou een Zeelandfonds van 100 miljoen euro moeten ko men. Het provinciebestuur heeft niet afgewacht of het Rijk daar een bijdrage aan gaat leveren (Bal kenende vroeg 25 miljoen extra uit Den Haag). In de nieuwe be groting is voor de komende drie jaar al 28,5 miljoen euro vrijge maakt om de Zeeuwse economie te versterken. Van die 'investeringsagenda' wordt volgend jaar 6,7 miljoen eu ro uitgegeven aan zaken die de commissie Balkenende belangrijk vindt, zoals Campus Zeeland en economische innovatie. De 28,5 miljoen van de investeringsagen da konden worden vrijgemaakt, omdat de begroting voor het eerst vanaf nul ('zero based') is opge bouwd. Van het totale bedrag van 214,6 miljoen euro dat de provin cie volgend jaar uitgeeft, ligt het grootste gedeelte vast. „Maar als je kritisch bent op de overige uitga ven, zie je dat je geld overhoudt", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. „Dat is geen bezuiniging, maar een toevoegingsoperatie. We geven het geld alleen uit als er een goed plan onder ligt en het vol doet aan de opgaven van de com missie Balkenende." Gisteren bleek ook dat er na het doorrekenen van de Voorjaarsnota en het opstellen van de Najaarsno ta 7,5 miljoen euro overblijft. Die meevaller wordt toegevoegd aan de algemene reserve, die zodoen de oploopt tot 32 miljoen euro. Ook de vorm van de nieuwe be- groting is aangepast aan de advie zen van Balkenende. Er zijn vijf opgaven benoemd die nauw aan sluiten bij diens rapport: Aantrek kelijk Zeeland, Beleef Zeeland, Zichtbaar Zeeland, Circulaire eco nomie en energietransitie en Havensamenwerking. Dat zijn de onderwerpen waarvoor de provin cie geld over heeft. De filmtheaters in Zierikzee, Goes, Middelburg en Oostburg gaan samenwerken. Ze bundelen hun krachten op het gebied van promotie, kennisuitwisseling en bieden een platform voor Zeeuw se films. De vertoning van 'De Tien van Renesse' komend week einde in de vier theaters markeert het begin van die samenwerking. „We zitten als vier kleine film theaters letterlijk op aparte eilan den en zijn alle vier in feite met hetzelfde bezig. Met samenwer king zijn niet alleen onze eigen or ganisaties maar ook filmmakers gediend", laat Simon Blaas van Ci nema Middelburg weten. Met Tjeerd Muller, regisseur van 'De Tien van Renesse' als voorbeeld, geeft Blaas aan dat een filmmaker voortaan niet meer bij vier thea ters apart behoeft aan te kloppen om zijn film vertoond te krijgen, maar direct met de vier samenwer kende filmtheaters afspraken kan maken. Een ander voorbeeld van deze samenwerking betreft het programmeren van een 'Open Doek' voor jonge Zeeuwse filmma kers, evenals de vertoning van films van reeds bekendere regis seurs in deze provincie. donderdag 29 september 2016 cl Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Komende maandag begint het cursusseizoen van de Alliance frangaise de Wal cheren. De Alliance biedt cursussen aan op alle ni veaus, van beginners tot ge vorderden en conversatie cursussen. Wie zich voor een cursus wil inschrijven of informatie wil, kan kijken op afpb.nl/walcheren. De officiële opening van het seizoen vindt donderdag 20 oktober plaats in de Sint Anthonijshoek in Koudeker- ke met een Frankrijkquiz (geen taalquiz) en muziek. Aanvang 19.00 uur. MIDDELBURG Filatelistenvereniging De Zeeuwse Delta houdt zater dag 1 oktober van 10.00 tot 1600 uur een beurs van postzegels, munten en oude ansichtkaarten in Wijk centrum Palet aan de Jo- han van Reigersbergstraat 2 in Middelburg. De toegang is gratis. SCHARENDIJKE Ons Clubje houdt maandag in Scharendijke een winter modeshow in De Hoek steen. De show begint om 13.30 uur en wordt ver zorgd door Isabelle Mode uit Den Haag. Eerst showen vier mannequins de nieuwe mode, daarna kan de kle ding bekeken, gepast en ge kocht worden. De dorpsraad van Ouwer kerk was het onkruid in de straten zat en riep bewoners op zelf het heft in handen te nemen. De 10 strakste stoep jes verdienden een bloeme tje. Wethouder Jacqueline van Burg is gecharmeerd van het offensief en de betrok kenheid van de dorpsraad. Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Zeeland vindt weg omhoog Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Jo-Annes de Bat, gedeputeerde Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65