44 o+-i val ^3 van 8 Middelburg eert Froberger met tweedaags festival d r>r Marina Eckhardt (56) is de enige professionele mandolinespeelster in Zeeland. Zij viert binnenkort haar veertigjarige jubileum met een gecombineerd concert in Oost-Souburg. Muzikaliteit „Ik ben opgegroeid in een muzikaal gezin. Mijn ouders hebben elkaar ontmoet bij de Vlissingse mandoli nevereniging Con Amore. Mijn moe der speelde mandoline en mijn vader gitaar. Hij gaf ook gitaarles. In i960 werd mijn vader dirigent van Con Amore. Mijn interesse voor muziek was groot en als 'dochter van' was het vanzelfsprekend dat ik mandoline leerde spelen." Als er een concert in de regio is dat de moeite waard is, ben ik van de partij Zeeuwse „Ik ben een rasechte Zeeuwse en ik woon al mijn hele leven in Zeeland. Ik kreeg als jong meisje les van Mien Kuipers, de oprichtster van mandoli nevereniging Con Amore. Zij over leed in 1968 en ik was waarschijnlijk haar laatste actieve leerling. In 1969 verhuisde ons gezin naar Oost-Sou burg, daar kreeg ik les van Rie Vos. Als 12-jarige was ik goed genoeg voor het orkest. Ik heb ook Ieren accorde- onspelen. Mijn vader was dirigent van het B-orkest van de Vlissingse Accordeonvereniging Accordeola. In het gezin deden we op muziekgebied alles samen, dus daar moest ik dan ook bij zijn. Ik kan het nog steeds, maar het is niet mijn passie. Ik heb bij Accordeola wel mijn man Monty van Belzen leren kennen. Hij speelde en speelt nog steeds accordeon. Van wege de ledendip begin jaren 70 vroeg mijn vader hem mee te komen doen. Muziek heeft ons dus samen gebracht." Boerenland „Als Zeeuwse houd ik van de Zeeuwse luchten en de geur van de zee. Het strand en de duinen zijn een geliefde plek. Maar ook het boeren land vind ik mooi in al zijn facetten. Ik houd erg van de vruchten van de zee en als er een concert in de regio is dat de moeite waard is, ben ik van de partij. Maar vakantie vieren we meestal in de Franse Pyreneeën." Eerste solo recital „Ik was 16 jaar toen ik voor het eerst solo optrad. Met een werk van Fritz Seitz. De Sonate in G schreef hij voor viool in de romantische stijl met in vloeden uit de volksmuziek. De stemming van een viool is gelijk aan die van de mandoline. Dat wil niet zeggen dat je het hele vioolrepertoire op mandoline kan spelen, maar de Seitz sonate is een goede mogelijk heid. Mijn vader had dit stuk uitge kozen, omdat het eerder door zijn broer op mandoline was uitgevoerd. Hij vond het een geschikt werk voor mij. Ik was toen erg nerveus. Hij had zijn broer en andere kenners uitge nodigd en op de voorste rij gezet. Ik weet nog dat mijn vader toen tegen me zei: zenuwen, daar schiet je niks mee op en je gaat er zeker niet beter van spelen. Er is een opname van de uitvoering uit 1976 en ik hoor de ze nuwen niet. Die verdwenen blijk baar toen ik eenmaal begon te spe len." Conservatorium „De mandoline was mijn passie, toch ben ik pas heel serieus begon nen met spelen toen ik in de jaren 90 Benny Ludemann tegenkwam. Ik heb zeven jaar bij hem lessen ge volgd. In die periode trad ik op met gitarist Leo van Rutte als het Follia Duo. We hebben veel succes geoogst en dan wil je nog meer leren. In 1998 ben ik gaan studeren aan het Fontys Conservatorium in Tilburg. Daar heb ik mijn diploma's docerend musicus en uitvoerend musicus ge haald." Passie „Mijn passie voor de mandoline is gegroeid en ik wil die liefde voor dit veelzijdige instrument door middel van concerten, cd's, workshops en lessen doorgeven. Met mijn orkest ZMGO wil ik ook meer bekendheid geven aan de mandoline. Ik bezit een aantal kopieën van historische mo menten en daarom heb ik cd's gerea liseerd met muziek uit verschillende muziekperioden en van verschil lende genres: van barok tot en met volksmuziek. Ik houd van afwisse ling. Ik houd ook van studeren. Het is geweldig om een nieuw pro gramma in te studeren." 7 t/m 22 oktober 2016 Zieeuwsch-Vlaanderen KLASSIEK WWW. FESTIVAL-Z VL. N L donderdag 29 september 2016 PZ 'Muziek bracht ons samen' Jeanette Vergouwen Marina Eckhardt Marina Eckhardt: „In het gezin deden we op muziekgebied alles samen". FOTO MECHTELD JANSEN Jubileumconcert Marina Eck hardt 40-jaar solo-mandoliniste en 10-jarig bestaan van het Zeeuws Mandoline en Gitaar Orkest. Optre dens van Marina, ZMGO en Trio Les Amis. Zaterdag in de Historische Kerk aan het Oranjeplein in Oost- Souburg, aanvang 20.00 uur. ADVERTENTIE 'samenbrengen' Hei Zeeuws Orkest Mathieu van Bellen 'Zeeuwse Parels', HULST SPARK The Classical Band. 'Wild Territories', GROEDE Rangel Silaev. 16 jarig Pianotalent, ZUIDDORPE Seldom Sene. 'Muzikaal Mozaïek' fluitkwintet, HENGSTDIJK Carel Kraayenhof Lavinea Meijer, 'Klankkleuren', AXEL Sinfonia Rotterdam Laurens Collegium. 'Mozarts Requiem', SLUIS Cello8ctet Amsterdam. 'Tr8cks' (sacraal, romantisch) HULST Combattimento. 'Toppers' van Bach, Telemann en Vivaldi, IJZENDIJKE Staatsorchester Rheinische Philharmonie, 'Spaanse Furies', TERNEUZEN Zelfs de volgens velen grootste componist aller tijden, Johann Sebastian Bach, bewonderde en kopi eerde hem. Johann Jakob Froberger, exact vierhon derd jaar geleden geboren, wordt op 7 en 8 oktober geëerd met een muziekfes tival in Middelburg. Froberger was in de zeven tiende eeuw hoforganist aan het keizerlijk hof in Wenen, maar niet aan die plek ge bonden. Integendeel, hij reisde als klaviervirtuoos door heel West-Europa. Vol gens Stichting Incanto en Stichting Clavecimbel Ge nootschap Nederland com bineerde Froberger in zijn vele werken voor clavecim bel en orgel 'virtuositeit, me lancholie en een nieuwe soort van expressiviteit'. Ter ere van zijn vierhonderd ste geboortejaar vindt in Middelburg een Froberger Festival plaats. Op vrijdag 7 en zaterdag 8 oktober wordt op verschillende manieren stilgestaan bij de Duitse componist, 's Avonds wor den concerten gegeven door Pieter Dirksen en Bob van Asperen (foto). Zater dag is er onder meer ook een lezing met stadswande ling over het Europa (en Middelburg) in de tijd van Froberger en een lunch-reci- tal met uitleg over de ge speelde stukken. Vrijdag 7 en zaterdag 8 oktober, Middelburg. Programma, locaties en prijzen, zie incantoconcer- ten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60