Historie snoepjes Breskens in kaart 13 Muziek uit de tijd dat vinyl nog gewoon was Pophelden.NL heet zaterdag het programma in De Piek in Vlissingen. Vanaf 21 uur, met Thijs van Leer en Hans Vandenburg Natuurlijk: Breskens is boven al les een vissersdorp. Maar voor de lokale economie waren ook de 'snoepjesfabrieken' afgelopen eeuw van groot belang. Jan Dek ker en André Verduijn willen die historie in beeld brengen. Schrijver en kunstenaar Jan Dekker uit Noordwijk is een ken nis van André Verduijn, een na zaat van de Verduijn die begin vorige eeuw in Breskens een snoepfabriek begon. „We had den eerst het plan om de ge schiedenis van Verduijn boven tafel te krijgen", vertelt Dekker. „We hebben inmiddels zoveel oud-medewerkers gesproken en plakboeken gezien, dat we het Het begon in de tweede helft van de negentiende eeuw met Van Melle idee hebben uitgebreid naar de complete snoepjesindustrie." Die is al bijna 150 jaar oud. „Van Melle werd eind 19de eeuw al groot", vertelt Dekker. „Later kwamen ook Verduijn, Luteijn en Napoleon." De sector is gro tendeels uit Breskens verdwe nen, al heeft Napoleon het be drijventerrein van Breskens nog wel als thuisbasis. Dekker wil nog een half jaar verzamelen en met mensen spre ken. Dat moet daarna leiden tot een tentoonstelling en een boek. Wie herinneringen heeft of spul len bezit die hij wil delen, wordt gevraagd contact op te nemen met Jan Dekker via 06-41472869 of jan.dekker@zonnet.nl. Moet je minstens veer tig jaar zijn? Of vijf tig? Of nog ouder? Za terdag brengt het pro gramma Pophelden.NL artiesten naar podium De Piek in Vlissin gen, die groot werden nog voor de cd opkwam: Thijs van Leer en Menno Gootjes, Hans Vanden burg, Jan van der Mey. Ze zorgen voor een intiem unplugged con cert, met veel klassiekers. Voor de ouderen een feest van herken ning. Voor de jonkies een feest van ontdekking. Wie de namen foutloos weet te koppelen aan de bands Focus, Gruppo Sportivo en Powerplay, weet over wie we het hebben. Ze waren beroemd in het tijdperk van de lp's, de jaren dat de hoezen kunstwerken op zich waren, dat de platen zelf - groot, rond en zwart - een A- en een B-kant had den. Je kon ook grappen uithalen met die zwarte schijf. Gruppo Sportivo plaatste middenop de lp Back to 78 een foto van de blote leadzanger Hans Vandenburg. Het gaatje voor het metalen pinnetje van de platenspeler zat precies ter hoogte van zijn kruis. Erectie gega randeerd. „Het jammere is", zegt Vandenburg, „dat je die grap niet ziet als de lp op een expositie wordt getoond. Je moet hem echt op de platenspeler leggen." Die langspeelplaat wordt overigens op nieuw in rood vinyl uitgebracht. Met de mogelijkheid om als extra zeven live-tracks van een concert uit 1978 te downloaden. De oudjes weten niet van op houden. Thijs van Leer doet niet moeilijk over zijn leeftijd (68). Hij moet wel glimlachen om de titel van het concert in De Piek: „Ik speel veel meer dan pop. Klassiek, semi-klassiek, jazz. Ik geef - al klinkt dat zwaar - gastcolleges aan het conservatorium." Muziek is - in zijn woorden - „veel te leuk om ermee te stoppen." De vorige maand op 94-jarige leeftijd overle den Toots Thielemans is zijn voor beeld. Komende maand toert Van Leer met Focus door Engeland. In Vlissingen speelt hij keyboard en dwarsfluit, hij zingt en jodelt. Er staan nummers gepland uit de pré-Focustijd, toen hij met Ram ses Shaffy speelde. En natuurlijk ook de wereldhits van Focus, 'Syl via' en 'Hocus Pocus'. Hans Vandenburg staat vooraf gaand aan Van Leer op het pro gramma. Leeftijd: „58 of zo." De zanger vindt leeftijd onzin. Ook hij treedt akoestisch voor het voet licht. Met Nederlandstalige liedjes als 'Poppiedool' uit het begin van zijn carrière. Ook oude Grup- po-hits zullen klinken: 'Tokyo, I'm on my way, and in my new Toyota it's not so far away'. De Westerschelde en de Wes- terscheldemonding zijn aparte watersystemen met elk een ei gen identiteit. De dynamiek van de Westerschelde brengt met zich mee dat in veel geu len drempels ontstaan (krant 13 september). Het probleem is dat die zandmassa's hinderlijk kunnen zijn voor de scheep vaart. De oplossing ligt vaak bij baggeren en verdiepen. De Westerscheldemonding daarentegen, met in zijn leng teas de vaargeul van de Wielin gen is qua getijvoorwaarden minder dynamisch. De bodem ligging is er in de tijd altijd sta biel gebleken. Drempels zoals op de Westerschelde zijn er niet en zijn er vermoedelijk nooit geweest. Toch heeft het Zeeuwse havenbedrijf het over het weghalen van een zandhob- bel. Om misverstanden te voor komen is het ook voor dit ge val beter te praten over een soort verdieping, zoals die er op de Westerschelde er al meer dere zijn geweest. In de jaren 60 kwam ik met een tanker in Puerto Rico. Een zestal Nederlandse matro zen onder leiding van een zeke re Adolf, een oorlogskindje, ging even stappen. Het type met gehaktballetjes onder de armen en een gezicht van 'wat mot je'. Op de hoek van de straat stond een lokale politie man die wat in de maling werd genomen. Het antwoord was kort en krachtig. Hij pakte zijn houten knuppel en Adolf kreeg een mep op z'n hoofd. Het re sultaat was duidelijk. Adolf ging prompt door de knieën en ontwikkelde een flink ei op z'n hoofd. Onder de armen geno men door de maten werd Adolf, met de benen slepend, terug aan boord gehesen. Een effectieve en afdoende maatre gel! Het artikel over poepverbods- borden bij de camperplaats roept vragen op (krant 10 sep tember). Niettemin keuren ook wij dergelijk gedrag af. Een nu ance is wel op zijn plaats, want van de afvoerpunten waarover wordt gesproken kunnen cam peraars geen gebruikmaken. Bovendien, waaraan kun je zien of de poep van de camper aar en/of van de hond is? Heeft die een andere kleur? Wij hebben vaker gepleit voor een sanizuil voor de campers. Tegen een redelijke vergoeding kan men hier gebruik van ma ken. Conclusie: om de schuld van de poep alleen bij de cam peraar en/of de hond te leggen lijkt ons wat ver gezocht! Het opruimen van honden poep door hondenbezitters wordt sowieso weinig gedaan. De stemming in de Tweede Ka mer over de donorwet was ronduit een aanfluiting met als hoogtepunt de heer Krol (5oPlus) die niet wist wat hij moest doen en zich door de heer Roemer (SP) liet beïnvloe den om voor te stemmen. De uitslag was 75 voor en 74 te gen. Overigens, waar bemoeit de politiek zich mee? We heb ben toch een mogelijkheid om donor te zijn of te worden? Je moet je gewoon opgeven. De kans is groot dat dankzij 'de Staat' men gaat bepalen wat er met je lichaam direct na de dood gebeurt, tenzij je aan geeft dat je dat niet wilt. Het is de omgekeerde wereld. Laat de mensen zelf bepalen wat ze willen en leg niet voor af een verplichting op wat men moet doen. Oude pophelden in De Piek Thijs van Leer speelt in Vlissingen intiem unplugged, fotojohn price donderdag 29 september 2016 Martijn de Koning Breskens Jan van Damme Hans Vandenburg van Gruppo Sportivo. U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen (08801-30210) Verdieping F. Minneboo Boulevard de Ruyter 382 Vlissingen Zaanse jongeren D. Gooris Boulevard Bankert 370 Vlissingen Camperplaats E. en C. Blaauw Newtonstraat 4 Terneuzen Donorwet Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45