Pelgrim komt weer thuis SP wil met initiatiefwet splitsing energiebedrijven alsnog verijdelen 2 3 4 5 A Covra: Pettens kernafval niet ons probleem PLAMECO Ad ZEELAND 5 'I Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. Uitnodiging PLAFONDSHOW -füeUSorn Thtü->S OPff Precies drie maanden na zijn vertrek is Rudi Jonk man (59) gisteren thuisge komen van zijn reis naar Santia go de Compostela. De Middelbur ger legde de bijna 2500 kilometer te voet af. „Dit was de mooiste reis van mijn leven", vertelt hij. „Het was heel bijzonder om de deur thuis achter me dicht te trekken en het avontuur aan te gaan." Jonkman liep ongeveer 28 kilo meter per dag. Tijdens zijn wan delingen voerde hij veel bijzonde re gesprekken met andere pel grims. 's Nachts sliep hij in her bergen, bij particulieren en bij kerkgenootschappen. En als hij geen slaapplek kon vinden, bracht hij de nacht door in zijn tentje. Jonkman werd onderweg vaak herkend aan de afbeelding van een sint-jakobsschelp, het sym bool van de bekende pelgrimsrou te, op zijn rugzak. „Veel mensen spraken me aan. En in Frankrijk bijvoorbeeld draaiden mensen hun autoraampje naar beneden en riepen 'bon courage'." De positiviteit onderweg vond Jonkman opvallend. „Ik kwam to taal geen negativiteit tegen, al leen maar positieve mensen die me wilden helpen." Zo kreeg hij een keer spontaan onderdak aan geboden door een voorbijganger toen hij op straat liep. Gedurende zijn tocht riep Jonk- Oue, he)pbeïj jj£ ft man op om te doneren aan Stich ting Jayden, die zich inzet voor kinderen met neuroblastoom kin derkanker. Of er veel gedoneerd is, weet hij niet. Hij is in ieder ge val erg blij dat hij de ziekte actief onder de aandacht heeft kunnen brengen. Met een initiatiefwet waagt de SP een nieuwe poging om de ge dwongen splitsing van de ener giebedrijven Delta en Eneco te voorkomen. Vijf vragen aan SP-Kamerlid Eric Smaling. Delta moet 1 juli 2017 zijn ge splitst. Daarom staan nu al bedrijfsonderdelen te koop. Er is nauwelijks tijd voor een wetsprocedure. Komt jullie ini tiatiefwet niet veel te laat? „Ik kan me voorstellen dat u dat denkt, maar als je niks doet, werp je bij voorbaat de handdoek in de ring. Het betekent dat er be hoorlijk druk op zit om de initia tiefwet voor 1 juli 2027 door de Tweede en Eerste Kamer te lood sen. Het kan wel, maar dan moet er ook niets tegen zitten." „Dat realiseren we ons. De initia tiefwet die we hebben inge diend, maakt nu geen kans in de Kamer. Maar na de verkiezingen in maart volgend jaar zal de hui dige coalitie een aantal zetels heb ben verloren. Dan bestaat er mo gelijk wel een meerderheid om de splitsing van energiebedrijven terug te draaien." ,In december stemde al een meerderheid in de Eer ste Kamer tegen de Elektriciteits- en Gaswet, omdat minister Kamp van Economische Zaken weigerde de gewraakte split sing uit de wet te halen. Hij negeerde gewoon een Ka mermotie. Als SP beslo ten we daarna een initia tiefwet te maken. Dat die nu pas is ingediend, komt omdat wetgeving complexe materie is „We maken onnodig onze eigen energiebedrijven kapot. Ze moe ten opboksen tegen ongesplitste buitenlands reuzen als RWE, Vat- tenfall en EON. Dat kost Delta de kop en kost Zeeland honderden banen. We zijn het enige EU-land dat energiebedrijven splitsing oplegt. Het leidt tot niets, ook niet tot goedkopere stroom voor de consument." „We hebben een goede zakelijke relatie met NRG, maar onze rollen zijn verschillend", zegt Covra-di- recteur Jan Boelen. „NRG in Pet ten doet proeven met nucleair ma teriaal en produceert medische iso topen. Dat doet het bedrijf voor ei gen rekening en risico. Het zal net als wij aan zijn wettelijke verplich tingen moeten voldoen. Er is één duidelijke regel: de vervuiler be taalt! Dat is in dit geval NRG. Wij gaan dus niet financieel bijsprin gen of transport voorfinancieren. Los van dat principe hebben we daar het geld niet voor." Bij de Covra wordt nucleair af val uit Nederland honderd jaar lang bovengronds opgeslagen. Er ligt afVal uit Petten, van Urenco in Almelo en van de kerncentrale in Borssele. Dat wordt na inlevering eigendom van Covra. De Covra moet als NV haar ei gen broek ophouden. Het functio neert als een normaal afvalinza- melbedrijf, zij het met speciale rol Er is in de nucleaire wereld één duidelijke regel: de vervuiler betaalt! die is verankerd in de Kernenergie wet en het Nationaal Programma Radioactief Afval. Boelen wijst op de drie taken die de Covra heeft: het organise ren van nucleaire transporten van de producent naar Borssele, de tij delijke opslag van nucleair afVal en de eindberging in het jaar 2230 Plafonds Sierlijsten Verlichting donderdag 29 september 2016 Marieke Kesteloo Middelburg L/ A Rudi Jonkman keerde gisteren terug van zijn pelgrimstocht naar Santiago de Compostela. Frank Balkenende Den Haag Is dit geen kansloze mis sie? In de Tweede Kamer is geen meerderheid te vinden voor deze initiatiefwet. PvdA en VVD hebben immers voor splitsing gestemd. Waarom denkt u dat? Waarom wil de SP dat de verplichte splitsing van ta fel gaat? Delta voert een rechts zaak tegen het splitsings- besluit en de termijn die toezichthouder ACM heeft be paald. Ik neem aan dat u vurig hoopt dat de rechter Del ta in het gelijk stelt. „Ik ben geen partij, maar onze argumenten tegen splitsing zijn bekend. Ik ben benieuwd wat de rechter zegt." A Eric Smaling. anp/bart maat In Petten staan 1600 vaten nu cleair afval die naar de Centrale Organisatie Voor Radioactief Af val (Covra) in Borssele moeten worden vervoerd. Dat kost 100 miljoen euro. De eigenaar van het afval, nucleair bedrijf NRG, heeft dat geld niet. De Covra voelt zich niet geroepen NRG uit de brand te helpen. Frank Balkenende Borssele —Jan Boelen, directeur Covra Terwijl de meuJ^éfvtaTijven staan. Vrijdag 30 september, van 14.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 1 oktober van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens deze speciale show kunt u zich uitvoerig laten voorlichten over de vele mogelijkheden van dit unieke en beproefde plafondsysteem. De koffie staat klaar! Schone montage in één dag. Voor elke interieurstijl. •Zonder hakken en breken. -Verlichting naar wens. De meubels kunnen blijven staan. Uit één geheel op maat gemaakt. PLAFONDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37