Je stao nii in j'n 'èmde as je dialect praot 4 ZEELAND 'Hallo, wilt u ook Kinderpostzegels kopen?' Kinderen uit de groepen 7 en 8 van 112 Zeeuwse basisscholen verkopen sinds gisteren weer Kinderpostzegels. „Siem, jij vroeg net of die me vrouw Kinderpostzegels wilde ko pen. Maar als je vraagt of ze alsje blieft postzegels wil kopen, ver koop je nog meer", adviseert Cal vin Kole (to), leerling van groep 7/8 van openbare basisschool De Klimroos in Krabbendijke. Gisteren begon de traditionele verkoop van Kinderpostzegels. Als de bel van De Klimroos om kwart over twaalf gaat, beginnen de fanatiekste leerlingen direct aan hun straat. Meester Arnold Meijer verdeelt ieder jaar de Krab- bendijkse straten onder zijn leer lingen. Zo doet elk kind evenveel en worden er geen straten verge ten of dubbel gelopen. De Klimroos heeft zijn naam hoog te houden. De basisschool verkocht acht jaar op rij de mees te Kinderpostzegels van Neder land. Indrukwekkend, het lever de hen ieder jaar een extra school reisje op. Dit jaar krijgt de klas die het meest verkoopt een reisje naar Duinrell. Toch ziet Lieke Sikkens (11) die prijs alleen 'als iets waardoor ie dereen meer zijn best doet'. „Ik denk vooral aan de kinderen waar de opbrengst naartoe gaat. Ons doel is Stichting Alle Kinde ren naar School. Vind ik een goed doel, want alle kinderen verdie nen school." Siem Rensen (10) knikt. „Zo krijgen alle kinderen een fatsoenlijk leven, net zoals wij. Maar ik wil ook hartstikke graag naar Duinrell." Naar de volgende deur. Een be woonster van de Hinkelingestraat koopt een velletje Kinderzegels, dit jaar bedrukt met illustraties van Fiep Westendorp. Calvin helpt haar met het invullen van het bestelformulier. „U kunt trou wens ook nog extra geld geven, maar dat hoeft niet persé." „Ge lukkig", lacht hun klant. Lieke zit in groep 8 en ging vo rig jaar ook al langs de deuren. „Het is leuk om te doen, ik ben er iedere dag zeker twee uur mee be zig. Bijna iedereen is aardig, acht op de tien mensen koopt wat. Be halve een man, die riep keihard 'rot op' en gooide de deur dicht. Toen voelde ik me best ge kwetst." Calvin: „Nou ja! Dan zou ik gewoon mijn middelvin ger opsteken." Dit jaar doen er 112 Zeeuwse ba sisscholen mee aan de Kinder postzegelactie. „Een prima aantal voor Zeeland", zegt Anne Jacobs van Stichting Kinderpostzegels. Vorig jaar haalden de Zeeuwse ba sisschoolkinderen in totaal ruim twee ton op, 6.000 euro was af komstig van De Klimroos. De verkooptactiek van Calvin, Siem en Lieke is: 'aardig en be leefd zijn'. Siem: „En het helpt ook dat wij kinderen zijn. Die willen de meeste mensen niet te leurstellen." Of ik nao de dialectendag op 15 oktober in Kapelle kom? Het is een stem van iemand die ik niet di rect kan thuisbrengen. Het lijkt me een stem van een vrouw uit het Land van Cadzand. Aan het dialect te horen, dan wel. Jao, gaat ze ver der, en 'k 'èn nog 'n êêleboel ouwe woorden, die nog niet in 't regio- boek en in 't woordenboek van jud der staon. En dan vertelt ze, dat ze ruim veertig jaar geleden van de Groe is vertrokken naar Rotterdam en dat ze al die jaren de Zêêuwse Dialectverêênigieng heeft gevolgd. Ze heeft al die tijd allerlei woorden en uutstuuksels opgeschreven. Allicht, heeft de vereniging daar belangstelling voor. Awè, hoor ik ze zeggen door de telefoon, dan geve kik dat schrift an judder, kommen- de dialectdag in Kapelle. Als ik de te lefoon neerleg, dan voel ik me een gelukkig mens. Een schrift met aller lei uitdrukkingen en oude woorden en dan nog wel uit het Land van Cadzand. Dat is echt iets unieks. Ik herinner me nog dat een aantal ja ren geleden een schriftje op de mat viel met allerlei woorden uit de om geving van Clinge en Sint-Jansteen. Prachtig geschreven, met een pot lood en een boel oude woorden. Soms ook tekeningetjes om de zaak te verduidelijken. Echt een aan winst. En al die woorden zijn ook in het Supplement gekomen, de aan vulling op het dikke woordenboek van een paar jaar geleden. En nu een schriftje van De Groe. En dan dat verhaaltje van die boe renknecht. Daar was ik heel blij mee, dat ze juist dat verhaaltje door de telefoon vertelde. De knecht, die de hele dag had geploegd. Tegen de avond was de boer op het land geko men en die had gezegd: Kees joen- gen, je veure loop nog a krom. Dat was Kees niet zo meegevallen. De hele dag had hij in de mist lopen ploegen. De dodden slik aan zijn laarzen hadden zijn voeten lood zwaar gemaakt. En nu nog comple menten krijgen ook. Maar hij zou zich niet uit het veld laten slaan. Hij ging voor de boer staan en zei geris- leveerd: Baos, dao groei mêêr tèrve in een kromme veure dan in 'n rech ten. En ze hadden er maar 's om ge- Streektaal lachten, de baas en Kees. En ook het woordje slik was on ze Rotterdamse Rietje niet onge merkt gebleven. Vorige weeke, zei ze nog, zag ik daorom onder Erre- muujen nog zo'n bordje naost de weg staon 'öör, mee Slik d'r op. Na tuurlijk vond ze dat een belachelij ke zaak, toen een paar jaar geleden die bordjes vervangen moesten worden met het woordje Modder erop. Als er iets streekeigen is, dan is het wel het woordje Slik. Nii in de slik lööpen ee, zie m'n moeder altijd, als ik m'n hoeie hoed aan had. Het verhaaltje van die slik en die veure is me goed bijgebleven. En in gedachten fantaseer ik ver der wat er niet allemaal in dat schriftje zou kunnen staan. Zaterdag 15 oktober dialecten dag, in De Vroone in Kapelle. Al ja renlang een begrip in het Zeeuw se. Lid of geen lid, judder kunn'n judder opgeven 's aovus as je belt 0115-481521. Daor öör je nog 's wa voor je geld, zei m'n buurman vo rig jaar. Jao, denk ik, en dao staoi gêên méns in z'n 'èmde as tie z'n diaiect praot. 112 NIEUWS Man plast in politiebureau en vertikt blaastest Gewonde bij brand in schuur Vrachtwagen in de sloot op A58 donderdag 29 september 2016 Tactiek: beleefd vragen Groep 7/8 van De Klimroos in Krabbendijke gaat van start met de verkoop van de Kinderpostze gels: 'Koop bij mij! Koop bij mij!' foto marcelle davidse Joanne Karkdijk Krabbendijke In deze rubriek be lichten we weke lijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen over het dialect van het Land van Cadzand en de dialectendag. VLISSINGEN Een 26-jarige Vlissinger is dinsdagnacht opgepakt, om dat hij weigerde mee te wer ken aan een ademanalyse. Agenten zagen de man om 2.15 uur langzaam rijden in de Hobeinstraat. Uit een blaas test bleek dat hij dronken was. Op het bureau weigerde de man een tweede blaastest (ademanalyse), waarmee de politie de precieze hoeveel heid alcohol vaststelt. Hij is aangehouden en moest zijn rij bewijs inleveren. Op het bu reau plaste de man ook nog in de hal. Daarvan moet hij de schoonmaakkosten betalen. 'S-HEERENHOEK In een schuur aan de 's-Hee- renhoeksedijk in 's-Heeren- hoek is gistermiddag even voor 16.00 uur brand uitgebro ken. Daarbij is iemand ge wond geraakt en is een kleine hoeveelheid asbest vrijgeko men. Ambulancemedewer kers verzorgden het slachtof fer. De brand woedde in een schuur die tegen een andere schuur aan is gebouwd. De eerste schuur is volledig ver woest, de tweede schuur is licht aangetast. De vrijgekomen asbest is bin nen het terrein terechtgeko men, meldde de Veiligheidsre gio. KRUININGEN Op de A58 richting Vlissingen is gistermiddag ter hoogte van Kruiningen een vrachtwa gen in de sloot gereden. Er raakte niemand gewond. Het ongeluk gebeurde op de afslag naar de N289 (Yerse- ke). De vrachtwagen raakte een verkeersbord toen hij van de weg reed. Hoe het ongeluk kon gebeuren, is nog onduide lijk. Rijkswaterstaat heeft de vrachtwagen na 19.00 uur ge borgen om hinder voor het verkeer tijdens de spits te voorkomen. Daardoor was de afrit enige tijd afgesloten voor het verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36