Melding De Rede was 'erg slechte grap' 214,6 miljoen euro Een Zeelandfondsje Grote projecten Wegen op de schop Watersnoodmuseum Taskforce criminaliteit 3 HET GELD NAARTOE De provincie geeft volgend jaar in totaal 214,6 miljoen eu ro uit. Hoe komt zij aan dat geld? Het leeuwendeel komt van het Rijk. Elke provincie krijgt geld uit het Provincie fonds. Voor Zeeland is dat vol gend jaar 106,7 miljoen euro. Verder heft de provincie 38,6 miljoen euro aan motorrijtui genbelasting. Aan dividend komt er 11 miljoen euro bin nen bij de Middelburgse Ab dij. De overige inkomsten be dragen 45,6 miljoen euro. Waar wordt het geld aan uit gegeven? De begroting is op gedeeld in vier hoofdstuk ken. Het meeste geld -156,6 miljoen - gaat naar de pro gramma's, zoals natuur en platteland, bereikbaarheid, re gionale economie, cultuur en bestuur. De vijf opgaven van Balkenende staan voor 8 mil joen in de begroting en 10,1 miljoen is voor nieuwe inves teringen. Dan zijn er nog de grote projecten, die 39,9 mil joen opslokken. Bij elkaar is dat 12,7 miljoen euro meer dan de inkomsten. Dat bedrag wordt uit de reser ves gehaald. Voor het eerst in jaren ziet de begroting van Zeeland er weer wat zonniger uit. Bij voorgaande begrotingsbehan delingen klaagden de Staten over de geringe reserve. Door meevallers in de Voorjaars- en Najaarsnota is die voor vol gend jaar met 7,5 miljoen eu ro aangevuld tot 32 miljoen euro. Dat is geen overbodige luxe, omdat de provincie reke ning houdt met extra uitga ven op een aantal grote pro jecten. Gisteren is al een be roep gedaan op de algemene reserve om het tekort 3,7 mil joen euro op het natuur- en recreatieproject Waterdunen te dekken. Voor een ongelijk vloerse kruising in de Sloe- weg bij 's-Heerenhoek is mi nimaal r,4 en maximaal 8,5 miljoen euro nodig. En dan dreigt ook de sanering van de voormalige fosforfabriek Thermphos nog flink in de papieren te gaan lopen. Om de Zeeuwse economie te versterken is er een Zeeland fonds van too miljoen euro nodig, oordeelde Jan Peter Balkenende. Een kwart moest van het bedrijfsleven komen, een kwart van de pro vincie, een kwart van Haags en Brussels geld dat nu ook al naar Zeeland gaat en een kwart extra van het Rijk. Of dat er ooit komt is niet duide lijk. Desondanks heeft het provinciebestuur in de begro ting van 2017 al iets meer dan haar deel vrijgemaakt. De ko mende drie jaar is er 28,5 mil joen beschikbaar voor een 'in vesteringsagenda'. Dat gaat naar Campus Zeeland (r,r mil joen), het opknappen van be drijventerreinen (1,5 mil joen), economische innovatie (2 miljoen), infrastructuur (r,8 miljoen, zie 'Aanpak van wegen'), en samenwerking in de Zuidwestelijke Delta (230.000 euro). De provincie wil volgend jaar een aantal wegen in Zeeland aanpakken. Bij Hoek wordt een deel van de N682 (Hoekseweg) ver anderd in een zestigkilome terweg. Er komen een fiets- oversteek en twee drem pels. Kosten: 100.000 euro. Voor een ovonde bij de kruising N289 en de Burge meester Elenbaasstraat in Kruiningen is een half mil joen euro uitgetrokken. Zo kan het verkeer op deze uit- wijkroute voor de A58 goed en veilig doorstromen. In Terneuzen wordt in de N290 een rotonde aangelegd om Othene te ontsluiten en tussen deze rotonde en de Otheensekreek komen een parallelweg en een fietspad. Dat werk is in 2019 klaar. De provincie betaalt 1 miljoen eu ro. De gemeente Terneuzen draagt ook bij. Voor de aanpak van de Zand dijk tussen Yerseke en de A58 is nog geen geld vrijgemaakt. Het bestbezochte museum van Zeeland kreeg tot dusver geen geld van de provincie. Dat verandert. Vanaf 2017 krijgt het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk jaarlijks 50.000 euro. In januari heeft minister Me- lanie Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu het museum erkend als een natio naal kennis- en herinnerings centrum Watersnood 1953. Die functie wil het provincie bestuur ondersteunen. „Het museum vervult een unieke plek in de Zeeuwse context, niet alleen museaal maar ook als het gaat om water en vei ligheid, bewustwording en innovatie", staat er in de giste ren gepubliceerde Najaarsno ta. Volgens de provincie is het extra geld nodig voor de exploitatie van het museum en om uit te kunnen groeien tot meer dan alleen maar een provinciaal instituut. Criminelen maken gretig ge bruik van de mogelijkheden die Zeeland biedt, aldus het provinciebestuur in de Na jaarsnota. Via de havens wor den drugs binnengesmok keld, criminelen verblijven op recreatieparken en op het platteland krijgt de milieu criminaliteit vrij spel. Er bestaat een Taskforce Brabant-Zeeland, waarin poli tie, Openbaar Ministerie, de Belastingdienst, gemeenten, de provincie Noord-Brabant en het ministerie van Veilig heid en Justitie samenwer ken. De provincie Zeeland draagt jaarlijks al 40.000 eu ro bij aan deze Taskforce, met name om milieucriminaliteit tegen te gaan. Tot en met 2029 komt daar nu elk jaar nog eens 50.000 euro bij. Die zijn bedoeld voor de aanpak van ondermijning (de ver menging van boven- en on derwereld). De politie kreeg rond half twaalf meerdere ri2-meldingen met de mededeling dat er een gewapende man met een wit T-shirt rondliep op de middelbare school. Volgens plaatsvervangend bestuurder Fer dinand van Kampen is er vanuit een klaslokaal met een vaste lijn gebeld. „We weten wie er toen in die ruimte waren. De politie kan zich dus op die groep focussen." Na de meldingen rukte de poli tie meteen uit. Een grootscheepse zoekactie volgde. De honderden leerlingen moesten twee uur lang in hun lokaal blijven. „We hebben totaal geen aanwijzingen dat er iets klopte van die meldingen", geeft politiewoordvoerder Alwin Don aan. „We gaan dus uit van een erg slechte grap." Volgens Don is het niet 'stan daard' dat op dergelijke groot scheepse wijze wordt uitgerukt bij dit soort meldingen. „We schat ten per situatie in wat we moeten doen. Bij een school zijn we wel eerder geneigd om flink op te scha len. Stel dat daar echt iemand met een wapen rondloopt, dan is snel handelen het enige dat je nog kunt doen." De politie vraagt ie dereen die meer weet over de si tuatie, zich te melden. Eventueel kan ook anoniem gebeld worden naar 0800 7000. De school zelf pikte gisteren de draad weer op, vertelt Van Kam pen. „In alle klassen is gepraat Onze telefoniste kon alleen antwoorden dat ze niets kon en mocht zeggen over wat er gebeurd is, en een aan tal leerlingen heeft individueel ge sproken met zorgverleners." De politie nam urenlang feite lijk de school over, blikt Van Kam pen terug op de actie. „Eerst zijn ze met onze conciërges razend snel door het gebouw gegaan voor een eerste check. Ze bevroren als het ware de hele school: niemand mocht nog van zijn of haar plek. Daarna hebben ze in elke ruimte gekeken of daar iemand was die er niet hoorde. Sommige leerlingen zijn gefouilleerd. Best heftig alle maal." Ouders zijn dinsdag aan het eind van de middag al met een uit gebreide mail op de hoogte ge steld. Daarin werd ook uitgelegd dat de school tijdens de politie-ac- tie niet mocht communiceren. „Dat vonden we begrijpelijk, maar wel heel vervelend", verklaart Van Kampen. „Onze telefoniste moest ongeruste ouders steeds antwoor den dat ze niks kon en mocht zeg gen, terwijl sommige ouders na tuurlijk best heftig reageerden." Ondertussen hielden veel leer lingen hun ouders wél op de hoog te van de situatie door middel van appjes, terwijl andere scholieren dat van hun docent juist niet mochten. „Daardoor kreeg de ene ouder wel contact met zijn of haar kind, en de andere niet", beseft Van Kampen. „We gaan deze situa tie zeker evalueren. Dan komen ook dit soort zaken ter sprake." donderdag 29 september 2016 De meldingen over de gewapen de man in de Terneuzense scho lengemeenschap De Rede, dins dagochtend, waren vals. Dat liet de politie gistermiddag weten. Martijn de Koning Terneuzen Ferdinand van Kampen, De Rede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35