Feyenoord stapt met de borst vooruit het veld op in Istanboel 31 VOETBAL EUROPA LEAGUE Ook zonder aanvoerders band zou Davy Klaassen (23), vanavond in de Europa League tegen Standard Luik, p de leider van Ajax zijn. Een typering aan de hand van vijf gedaantes Terugkeer in basis lonkt voor Gudelj Rostov Frank de Boer zag een cameraploeg nooit als een vijand. Ook niet als er ver loren was. De Boer kon zo prachtig boos zijn, meestal op zichzelf. De wangen ver kleurd van opwinding en inspanning. Dan donderde het op zijn gezicht. De Boer was de verbinding tussen coach en veld. Hij was de afgelopen jaren als trainer van Ajax gek op Klaassen. Stiekem zag hij soms zijn spie gelbeeld draven. Op een andere positie na tuurlijk, dat wel. Maar verder zijn de verge lijkingen opvallend. Al blijft één cruciale hangen. De Boer werd een wereldtopper. Wat wordt Klaassen? Uiteindelijk nog ni veau Wesley Sneijder of toch categorie Siem de Jong? Of iets daar tussenin? De ko mende maanden zullen mede bepalen waar in Europa zijn voetbaltoekomst ligt. Precies in het verlengde daarvan ligt zijn carrière als speler van Oranje. Want die loopt opvallend genoeg niet ge lijk aan zijn ontwikkeling bij Ajax. Klaas sen is 23 jaar en speelde zeven interlands. Opvallend weinig dus. Tijdens een oefenin terland tegen Spanje vorig jaar maart leek hij door te breken als international, maar tij dens andere belangrijke keuzemomenten was er eigenlijk altijd wat. Eerst Guus Hid- dink, en nu ook Danny Blind zijn heus wel gecharmeerd van het type-Klaassen. Toch is het apart dat de aanvoerder van Ajax geen onbetwiste speler van het Nederlands elftal is. Tijdens de laatste interland tegen Zweden was hij wél basisspeler, omdat Sneijder als hangende linksbuiten speelde. Een Europa League-avond in Grieken land. De zege van Ajax op Panathinai- kos is net zo benauwd als de avondlucht in Athene. Klaassen heeft net gezwijnd omdat zijn gemiste strafschop Ajax niet fataal wordt. Met dank aan Jairo Riedewald die de rebound benut. Gezien de goede afloop maakt Klaassen eerst een grapje dat hij Rie dewald ook een doelpunt je gunt. Maar ver volgens volgt een monoloog waarin hij zich zelf snoeihard beoordeelt. Of hij die straf schop misschien miste omdat hij slecht in de wedstrijd zat? Een verbaasde blik. „De keren dit seizoen dat die penalty's er wel in gingen, speelde ik soms ook als een krant." Een korte stilte. „Ja, is toch gewoon zo." Zelfkritischer zijn ze nauwelijks te vinden. Sm Achterop het shirt van Klaassen staat het rugnummer tien. Historisch ge koppeld aan de grootste spelers uit de club geschiedenis. De spelmakers, de natuurlijke ballenopeisers. En toen stond daar plots Ha- kim Ziyech, de beste van de eredivisie op die plek. Concurrentie? Klaassen is juist blij met extra kwaliteit. Opgelucht misschien wel. Goed beschouwd moest hij de afgelo pen jaren alles zijn in het elftal. Terwijl hij niet de natuurlijke drang heeft om het haantje van het elftal te zijn. Na de komst van Ziyech worden ook weer andere din gen verwacht. Meer de verbindingsspeler zijn, net wat meer in de controle spelen. Het gaat interessant worden hoe hij daar dit seizoen mee omgaat. Gortdroog: „Met Hakim kom ik daar wel uit hoor." Bijna el ke voetballer zal zo'n politiek correct ant woord geven. Maar Klaassen geloof je. Op het amateurcomplex van AFC, in de eigen Arena of ergens in buiten lands stadion vol fluitende supporters. Al tijd is Klaassen als eerste op het veld voor de warming-up. De borst vaak net wat voor uit. Een blik naar de supporters van Ajax, hij klapt zijn handen vlak boven het hoofd tegen elkaar. De leider zijn, Klaassen heeft het moeten leren, zegt hij zelf altijd. In de jeugd trok hij zijn mond nauwelijks open. Dat zat gewoon niet in hem. Bescheiden en een tikkeltje verlegen als hij was. Daar is niets meer van te zien. Die aanvoerders band schept nu eenmaal verplichtingen. ZONDER ZIYECH Aanvoerder Dirk Kuyt en trainer Giovanni van Bronckhorst knik ten gisteren instemmend. De on geslagen koploper in de eredivisie moet vanavond (21.05 uur) inder daad maar eens met de borst voor uit het veld opstappen tegen Fe- nerbahce. Natuurlijk staat Feye noord aan de Bosporus in Istan boel weer een echte test te wach ten, maar de Rotterdammers slaag den toch ook tegen Manchester United en PSV? De zelfverzekerde houding is ui teraard het directe gevolg van de geweldige seizoenstart. Toen Feye noord eind augustus bij de loting voor de groepsfase van de Europa League in één poule met Manches ter United en Fenerbahqe werd ge stopt, klonk in de trainerskamer van de Kuip nog een heel diepe zucht. Overwinteren in Europa in zo'n zware groep zou een hels kar wei worden, concludeerde de tech nische staf van Feyenoord. Maar de drie bonuspunten die Tonny Vilhena zijn club bezorgde met de rake schuiver langs David De Gea van Manchester United, heeft Feyenoord opeens kansrijk gemaakt in poule A. Als de koplo per in de eredivisie vanavond ook overeind blijft in het Sükrü Sara- coglustadion, dat naar verwach ting wederom niet uitverkocht zal zijn, staat de club opeens met an derhalf been in de knock-outfase. „Als we hier een gelijkspel halen is dat prima", zegt Van Bronck horst. „Maar als we na Manchester United ook van Fenerbah^e zou den winnen, staan we er wel heel goed voor na twee wedstrijden." En waarom zou het niet kunnen, een driepunter in Turkije? Feye noord is in de eredivisie uit de startblokken geschoten met zeven overwinningen op een rij. En de zege tegen Manchester United ging de hele wereld over. „Of we hier niet moeten uitstralen dat we gewoon beter zijn?", vroeg Kuyt gisteravond. „Niet zozeer beter. Maar Feyenoord heeft enorm veel zelfvertrouwen en dat stralen we ook uit." donderdag 29 september 2016 Zelfkritische Klaassen heeft geleerd om de leider te zijn Daniël Dwarswaard IDe kloon van De Boer 2 De international 3 De realist -OTO PHOTO NEWS 4 De wegcijferaar 5 De leider Peter Bosz is de af gelopen maanden veel meer dan hem lief is aan het schuiven in zijn elf tal. Ook vanavond (19.00 uur) tegen Standard Luik zal hij dat noodge dwongen moeten doen. Hakim Zi yech is na zijn ro de kaart tegen Pa- nathinaikos name lijk geschorst. Het ligt voor de hand dat Nemanja Gu delj, zaterdag te gen PEC Zwolle nog gepasseerd, daarom weer in het elftal komt. Mitchell Dijks ont breekt in de selec tie. De linksback, die de afgelopen twee wedstrijden zijn plek kwijt was aan Daley Sink- graven, is ziek. Feyenoord barst van het zelfver trouwen en dat geeft reden tot hoop op een stunt tegen het Fe- nerbahge van Dick Advocaat. Mikos Gouka Istanboel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31