20 °C M In Uit&Thu Opsporen daders neerhalen vliegtuig wordt moeilijke strijd Vlucht MH17 is neergehaald door een Buk-raket, afgevuurd vanuit rebellengebied in Oost-Oekraïne. De raket was een dag eerder aangeleverd vanuit Rusland. Walcheren We hebben geen enkele twijfel over de lanceerlocatie Verslaggever Ondine van der Vleuten gaat op chic en kijkt rond op de veertiende Nationale Zeeuwse Oesterpartij in het Middelburgse Abdijcomplex. Deze conclusies trekt het Joint In vestigation Team (JIT), een inter nationaal onderzoeksteam, op ba sis van een half miljoen video's en foto's, duizenden afgeluisterde te lefoongesprekken, 1.448 waarde volle brokstukken van het toestel, resten van de Buk-raket, grond monsters, satellietbeelden en ge- sprekken met zo'n tweehonderd getuigen. Zo hebben diverse getuigen de lancering van de raket gezien en gehoord. Dat gebeurde vanaf een akker ten zuiden van het dorp Sni- zhne. „We hebben geen enkele twijfel over de lanceerlocatie", aldus hoofd van de recherche Wilbert Paulissen, gisteren bij de presenta tie van de resultaten. Het gebruikte wapen is een Buk-raket van het type 9M38 en blijkt afkomstig uit Rusland te zijn. De lanceerinstallatie is een dag voor de ramp vanuit Rusland naar Oost-Oekraïne gebracht. Ver moedelijk wilden rebellen de ra ket inzetten tegen Oekraïense ge vechtsvliegtuigen. Het team wil echter nog niet met de beschuldigende vinger wij zen naar Rusland. „We doen op dit moment geen uitspraak over de betrokkenheid van Rusland als land of van personen uit dat land", aldus hoofdofficier Fred Westerbeke. Daarvoor moet er eerst meer zicht zijn op de daad werkelijke daders. Er zijn honderd mensen in beeld, maar het is las tig te bepalen wie welke rol heeft gespeeld. Westerbeke riep daarom rebellen op om zich te melden en stelde strafvermindering in het vooruitzicht. Lastig „Het moeilijkste gedeelte komt nog", concludeert hoogleraar inter nationaal strafrecht Geert-Jan Knoops. „De basisfeiten zijn nu bekend, maar het aanwijzen van daders is stukken lastiger." Nabestaanden zijn onder de in druk van de hoeveelheid werk die het onderzoeksteam heeft ver richt. „Het doet mij goed dat dit team met zoveel mensen hard aan het knokken is en diep graaft", zegt nabestaande Hans de Borst. Rus land reageert geïrriteerd: er zijn nog nooit Russische luchtafweer- systemen de grens met Oekraïne gepasseerd, aldus het Russische ministerie van Defensie gistera vond. Het onderzoek is volgens Rusland niet objectief. Nieuwsmedia Trijntje brengt zondag een intiem programma in CCXL Vlissingen Wie horen bij deze schoenen? FOTO'S MARCELLE DAVIDSE ►ZEELAND8 Raket van MH17 kwam zonder twijfel uit Rusland Jeroen de Vreede Nieuwegein donderdag 29 september 2016 —Wilbert Paulissen, hoofd recherche en lid JIT pagina 4: De feiten pagina 6: Reacties pagina 8: Hoe nu verder? De PZC is onderdeel van Kans op een bui pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 230 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1