oKTOetR 'vno - w>° "11 a 13 v 15 Anniek van den Brand °tNp° «"sSKSgS1» NVM OPEN HM ZEN DAG NVM Hoe vaak heb ik niet met andere moeders verzucht dat jongens van nu het best zwaar hebben? Dat blijkt uit een onderzoek van tv-programma EenVandaag onder 160 zogenoemde statushouders (asielzoekers met een verblijfsver gunning), die al begonnen zijn met inburgeren. 56 procent van hen vindt de kwaliteit van de inburgeringscur sus niet goed. „Ik krijg maar drie uur in de week les, dat is niet ge noeg", zegt één van de statushou ders. Een ander klaagt dat de do cent alleen Nederlands en Engels spreekt, terwijl hijzelf alleen in het Arabisch kan communiceren. Daardoor komt hij maar langzaam vooruit. Asielzoekers en andere vreemde lingen die naar Nederland komen, moeten binnen drie jaar nadat ze een verblijfsvergunning hebben gekregen een inburgeringsexa- men doen. Daarbij gaat het om het leren van de Nederlandse taal, maar ook om kennis van de Neder landse maatschappij. De cursus is bedoeld om de inte gratie in de samenleving te ver snellen. Een van statushouders klaagt echter juist dat hij alleen de taal leert. „Het heet een integratie cursus, maar ik mis het contact met Nederland." Statushouders mogen voor hun in- burgeringscursus tot 10.000 euro lenen bij DUO, de onderwijsorga nisatie van de overheid. Dat maakt hen een interessante doel groep voor veel bedrijfjes die taal lessen aanbieden. 52 procent van de ondervraagde asielzoekers stelt dan ook 'dat de aanbieders van de cursussen vooral geld willen ver dienen'; dat lijkt belangrijker dan het geven van goede lessen. Eer der klaagde Vluchtelingenwerk Nederland al over 'commerciële bureau's die statushouders lokken met dure cadeau's als laptops of tabiets'. Een kwart van de ondervraag den zegt zich zorgen te maken of het lukt binnen drie jaar het inbur- geringsexamen te halen. Dat heeft er vooral mee te maken dat ze de Nederlandse taal erg moeilijk vin den. Het slagingspercentage voor het examen is de afgelopen jaren flink gedaald. Minister Asscher laat nu onderzoeken hoe dat kan. Aan het onderzoek deden voor al Syrische mannen van onder de 40 jaar mee. Ook enkele Irakezen en Iraniërs vulden de vragenlijst in. Het onderzoek komt aan bod in de EenVandaag-uitzending van vanavond. Kom naar de NVM Open Huizen Dag! Goed gevoel Er waren dit keer geen ouders geweest die hun kind kwamen af leveren; de feestvier ders arriveerden alle maal op eigen houtje. De stoep voor het huis stond vol met he renfietsen. Ben ik al onder de indruk van zoons lengte, de vrienden die hij had uitgenodigd voor zijn ver jaardagsfeestje torenen - op één na - allemaal boven me uit. Met hun 14 jaar zijn ze veel langer dan nog maar zo kort geleden, en uit hun nog altijd kinderlijke monden komen onverwacht zware stemmen. Als ik door mijn wimpers kijk, kan ik in die kluwen jongens op de bank al bijna de mannen zien die ze zul len worden. Ga nou maar, zegt zoon, terwijl hij me zachtjes maar dwingend naar de voordeur duwt. „Het komt allemaal goed." Hij zal zelf de pizza's bakken die hij met zijn vader heeft gekocht, er hoeft vast niemand over te geven na de zeven zakken chips die klaar liggen, natuurlijk morsen ze geen cola, de twee films die hij via een illegale website met zijn vrienden wil kijken zijn écht niet voor 18-plus, en als er iets héél ergs gebeurt zal hij bellen. Ik kijk zoon aan en zie de gloed van nieuw verworven zelf standigheid in zijn ogen; die belt nog niet al vliegt het huis in de hens. Als ik op de drempel sta met mijn jas aan, wil ik om draaien. Om de chips keurig over schaaltjes te verdelen, om de films te checken op geweldda dige inhoud, om een doekje klaar te leggen voor de ongeluk jes die zeker gaan gebeuren, om de jongens te manen zich min der luidruchtig te gedragen in verband met de buren, om de pizza's zeifin de oven te duwen en een kookwekker te zetten. „Mam, als je nu niet vertrekt, kom je te laat voor de bioscoop", zegt zoon. Achter mijn rug valt de voordeur in het slot. Hoe vaak heb ik niet met ande re moeders verzucht dat jon gens van nu het best zwaar heb ben? Dat ze op de basisschool bijna alleen maar juffen treffen die de hele dag roepen dat ze rus tig moeten doen. Dat de crèche en naschoolse opvang nagenoeg uitsluitend worden geleid door lieve vrouwen. Dat de meeste moeders overal bovenop zitten, veiligheid voor alles stellen, ru zies proberen te sussen, hun zo nen uit bomen verordonneren, ze manen niet te zwemmen in smerig water, ze laten beloven met twee handen aan het stuur te fietsen, ze bijkans dagelijks op het hart binden niet te vies te worden, geen gevaarlijke dingen te doen en natuurlijk haar nooit uit het oog te verliezen. Zo wilden wij, echte jongens moeders, niet zijn. Ondertussen blusten we het vuurtje dat onze zonen stookten - want er waren natuurlijk wel grenzen. „Laat die jongen nou", zegt zoons vader, als hij me ziet dra len voor de deur. „Ja, ja, tuurlijk", zeg ik. Bij terugkomst verberg ik mijn opluchting. Het huis staat er nog, ik zie nergens zwaailichten, de kluwen zit nog immer op de bank. Tussen lege chipszakken en halve pizza's. Zoon glimt. „Ben je trots, mam?" donderdag 29 september 2016 Grenze Asielzoekers: inburgeringscursus krijgt onvoldoende Veel asielzoekers in Nederland zijn ontevreden over de inburge- ringscursussen die ze moeten volgen. Ze vinden dat ze te wei nig uur les krijgen, de docenten zijn lang niet altijd goed en som mige instituten lijkt het vooral om het geld te doen. Cyril Rosman Hilversum 52 procent van de ondervraag de asielzoekers stelt 'dat de aan bieders van de cursussen vooral geld willen verdienen'; dat lijkt belangrijker dan het geven van goede lessen. SWART HnMFY Tijdens de NVM Open Huizen Dag op zaterdag 1 oktober kunt u vrijblijvend tal van huizen van binnen bekijken. Zo voelt u direct of uw favoriete huis ook écht goed bij u past. Heeft u na uw bezoek interesse in een huis, schakel dan een NVM-aankoopmakelaar in. Hij is dé specialist die u tijdens de gehele aankoop kan ontzorgen, u kan behoeden voor een miskoop én de laagste prijs voor u kan bedingen. Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. *Kijk voor informatie en de voorwaarden op www.nvm.nl/actie. II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15