13 Shimon Peres (93) was de laatste van de generatie politici die aan de wieg stonden van Israël. Met zijn overlijden eindigt een tijdperk. f Sinds de stichting van Israël in 1948 speelde Peres voortdurend een rol in het machtscen trum. Als premier, als minister van Buitenlandse Zaken. En als oppositieleider en presi dent, zijn allerlaatste bijdrage (2007-2014) aan het bestuur van het land. Shimon Peres leerde het vak van zijn beschermheer, David Ben-Goerion, de allereerste pre mier van de Joodse staat. Daarna heeft hij een enorme nalaten schap opgebouwd. Hij drukte zo'n groot stempel op Israël dat zijn le ven een onuitwisbaar deel is ge worden van de geschiedenis van het land. Met een ongekende veel zijdigheid. Hij was niet alleen poli ticus en diplomaat, maar had ook oog voor innovatie en techniek. Hij stond als havik mede aan de wieg van het indrukwekkende mi litair-industriële complex waar door Israël voor een deel zelfvoor zienend is in zijn defensie. Peres gaf ook mede de aanzet tot Israëls kernwapens. In de jaren 80 hervormde de lei- Shimon Peres 1923-2016 der van de Arbeidspartij de econo mie en speelde hij een hoofdrol in het opstarten van het vredespro ces met de Palestijnen, vastgelegd in de zogeheten Oslo-akkoorden. Ook is zijn naam verbonden met het aanknopen van vreedzame re laties met de Arabische buren. In die periode transformeerde hij van havik tot vredesduif. In 1994, het jaar dat Peres de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, was hij de man achter het vredesverdrag met Jordanië. Zijn laatste bijdrage le verde hij als president, met onder meer een handreiking aan paus Benedictus XVI. Zelf omschreef Shimon Peres, die talrijke boeken schreef, zijn bijdrage aan de Jood se staat ooit met: „Ik ben een kind van de generatie die een wereld verloor en verder ging om een nieuwe op te bouwen." Hij was weduwnaar sinds 2011. Shimon Pe res laat drie kinderen na (dochter Zvia en zijn zonen Yonathan en Nehemia) en zes kleinkinderen. HBO stopt per 1 januari Bijleveld langer CdK Geen veiling naziportret ANNE Evacuatie na vulkaanuitbarsting donderdag 29 september 2016 Man van sterk leger én van de vrede Shimon Peres werd in 1923 als Shimon Perski geboren in het Poolse Wiszniew, een gro tendeels Joods dorp dat tegen woordig Vishnyeva heet en in Wit-Rusland ligt. De familie Perski emigreert vanwege het antisemitisme in Wiszniew in 1934 naar Tel Aviv, in het toenmalige Britse mandaatgebied Palestina. Op z'n 15de gaat Shimon in de kib boets Ben Shemen wonen. Peres gaat in 1947 bij de Haganah, die een grote rol speelt in de onafhankelijk heidsstrijd van Israël. In 1953 benoemt David Ben-Goerion (links) Peres tot secretaris-generaal van het Ministerie van Defensie. Hans van Zon Rotterdam/Jeruzalem i*. Peres met zijn vrouw Sonya Gelman en twee van hun kinde ren, Nehemia en Yoni. Peres tijdens het gijzelings drama in Entebbe, Oeganda. Terroristen hebben daar een vliegtuig gekaapt. Peres plant de aanval van Israëlische com mando's. De meeste gegijzel den worden bevrijd. Bij het Witte Huis tekenen Yasser Arafat (r), de Israëli sche premier Rabin (I) en mi nister van Buitenlandse Za ken Peres de Oslo-akkoor den. Peres was de drijvende kracht achter dat akkoord. Peres en Arafat nadat ze, sa- Peres, met zijn vrouw Sonya, men met Rabin, de Nobelprijs voor de Vrede hebben gekre gen vanwege de Oslo-akkoor den een jaar eerder. en de Amerikaanse president Bill Clinton bij het graf van de in 1995 vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin. Op hoge leeftijd wordt Shi mon Peres nog president van Israël, een vooral cere moniële functie. In 2013 brengt hij een staatsbezoek aan Nederland. AMSTERDAM HBO Nederland stopt per 1 januari met uit zenden. Een woord voerder van kabelbe drijf Ziggo zei dat er een andere manier zal komen voor Neder landse kijkers om van af volgend jaar popu laire series als Game of Thrones te kijken. De woordvoerder wil de niet zeggen waar om de Nederlandse tak ermee stopt. Hij sprak van „een zakelij ke beslissing van de aandeelhouders." ZWOLLE Ank Bijleveld-Schou- ten moet een nieuwe termijn krijgen als commissaris van de Koning (CvdK) in de provincie Overijssel. Provinciale Staten be sloten tot een positie ve aanbeveling naar de minister. ENSCHEDE Het Twents Veiling huis ziet af van de ver koop van een schilde rij van Adolf Hitler en twee schilderijen van SS-leider Heinrich Himmler. Over de voorgenomen veiling was ophef ontstaan. De portretten werden gemaakt door SS'er Wolfgang Willrich. Het veilinghuis zegt dat het nooit de be doeling was „wie dan ook te kwetsen", maar dat het hier wel om kunst gaat. AMSTERDAM De Braziliaanse kunstenaar Eduardo Kobra werkt aan een enorm kunstwerk van Anne Frank op de NDSM-werf. Het 240 vierkante meter grote werk is 2 oktober klaar, foto robin utrecht LOMBOK De autoriteiten op het Indonesi sche eiland Lombok hebben ruim duizend toeristen geëvacueerd vanwege een uitbarsting van de vulkaan Barujari. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft geen meldingen van vermiste Nederlanders. Tijdens de uitbarsting bevonden zich 1.023 toeristen in het gebied van de vulkaan. Onder hen waren 639 buitenlanders. Er wordt nog gezocht naar circa vijftig mensen, maar de autoritei ten hebben geen reden aan te ne men dat zij in gevaar zijn. De vul kaan kwam dinsdagmiddag tot uitbarsting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13