8 NI Amerika zag Donald T rump struikelend de eindstreep van zijn eerste tv-debat halen. Nu is de vraag: profiteert winnaar Hillary Clinton daar wel van? VERKIEZINGEN VS EERSTE DEBAT Trump is op een sterk heen-en-weer over internationale handel en banen na vooral een boze, bij vlagen schreeuwerige, onge duldige kandidaat met soms onnavolg baar warrige, betekenisloze antwoorden. Steeds opnieuw wordt hij in de verdedi ging gedwongen, zonder een vuist te kun nen maken tegen Clinton. Hij weigerde mee te doen aan oefende batten, maar zou daar wel eens spijt van kunnen hebben: hij zakte door het ijs op momenten dat hij voorspelbare vragen kreeg die hij gemakkelijk had kunnen af doen met een goed voorbereide reactie. Waarom hij tot deze maand de complot theorie is blijven verspreiden dat presi dent Obama mogelijk geen Amerikaan is en geen president kant zijn, bijvoorbeeld. Trump had geen antwoord, bij de kijker bleef vooral hangen dat Clinton de kwes tie een 'racistische leugen' uit zijn koker noemde. Uithoudingsvermogen De ochtend na het debat wrijft Trump nog eens in de vlek die hij in zijn laatste minuten op het podium veroorzaakte. De batleider Lester Holt houdt hem voor dat hij heeft gezegd dat Clinton niet de looks heeft om president te worden. Trump werpt tegen dat hij het niet over haar ui- Hillary Clinton doet in het debat precies wat ze volgens haar baas niet had moeten doen. Donna Brazile, inte rim-voorzitter van het Democratische Nationa le Comité en daarmee het hoofd van de Democratische Partij, is kort voordat twee potentiële presidenten met een on gemakkelijke handdruk aan het debat van hun leven beginnen duidelijk over Clin tons taak. „Richt je op de toekomst", zegt ze in de spin room bij de debatzaal. „Praat in de toekomstige tijd, niet in de verleden tijd. Probeer om niet steeds te debatteren over het verleden." Maar dat is precies wat Clinton in de nacht van maandag op dinsdag doet - en met verve. Ze toont zich een zelfverze kerd en scherp aanklager van Trump en wordt daarmee alom tot winnaar van het debat uitgeroepen. Clinton blijft overko men als een wat afstandelijke, bij vlagen wat al te triomfantelijke bestuurder en veegt Trump niet van het podium, maar ze presenteert plannen, heeft feiten pa raat, overspoelt de kijker met onfrisse epi sodes uit Trumps zakelijke lotgevallen en slaagt erin zijn eigen woorden slim tegen hem te gebruiken. terlijk, maar over haar uithoudingsvermo gen had. Clinton laat het er niet bij zitten. „Hij probeert het onderwerp hier van ui terlijk naar uithoudingsvermogen te ver anderen, maar deze man heeft vrouwen varkens, slonzen en honden genoemd", zo brengt ze oude uitspraken van Trump in herinnering. „Een deelneemster aan een schoonheidswedstrijd noemde hij ooit Miss Piggy." In een telefonisch interview met Fox News slaagt Trump er de volgende och tend in deze Alicia Machado tot een pr-nachtmerrie te maken. „Ze was de win naar en ze kwam enorm aan, dat was een echt probleem", zo maakt hij zijn lijst de nigrerende opmerkingen over vrouwen nog wat langer. Clintons team verspreid de gretig beelden waarop is te zien hoe hij jaren terug haar gewicht becommenta rieerde. „Ze houdt van eten." Trump was al met al de politieke incor recte machoman waar zijn aanhangers van houden. Maar hij moet juist twijfe laars overtuigen. Zijn commentaar op miss Machado zal hem geen goed doen bij die enorme kiezersgroep bij wie hij in het debat winst had moeten boeken: vrouwe lijke Amerikanen. Het is de vraag of Clinton wel kan profi teren van Trumps debatdrama. Ze maakte woensdag 28 september 2016 FOTO AP Het eerste verkiezings debat werd door meer dan 80 miljoen mensen bekeken, een record. KARLIJN VAN HOUWELINGEN ANALYSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8