Kledingbank is als je Ruilwinkel hoopt op niets hebt 'verademing' mooie mix bezoekers Bewoners nemen intrek in het Hart van Buzee Film Tien van Renesse te zien in FiZi SCHOUWEN-DUIVELAND 7 OPENING NIEUWE FUNCTIE VOOR OUDE SCHOOL A De Kledingbank bestond al. De Ruilwinkel is nieuw. Zij openen woensdag 5 oktober in de oude school aan de Calandweg allebei hun nieuwe stekkie. „Dit wordt écht een bruisende plek." Een jaar na de geboorte van haar dochter moest Marjolein Bevaart uit Oude Tonge het nog steeds doen met die ene positie broek die ze had. Een jas voor haar zoon of korte broek voor zichzelf? Ze kon er alleen maar van dro men. Gêne om bij de Kle dingbank Schouwen-Dui- veland aan te kloppen, had ze niet. „Het was juist een verademing. Natuurlijk voel je je eerst wat be zwaard, maar voor mij was het een uitkomst. Het is su per dat dit er is." 'Aan- stichtster' is Marike de Jon ge die -destijds als vrijwil ligster bij de Voedselbank- merkte dat er ook behoefte aan kleding was. Ze kamde haar eigen kasten uit en deed een beroep op buren en vrienden. Dat leverde vuilniszakken vol spul op en de Kledingbank -met zo'n 60 ingeschreven gezin nen- was een feit. Na een lange reeks ver huizingen is de organisatie nu neergestreken in de voormalige Theo Thijssen- school. Daar wordt binnen gekomen kledij, schoeisel en beddengoed gesorteerd en daarna verdeeld. Ander soortige spullen (zoals speelgoed of een kinder fiets) worden via een beslo ten Facebookgroep verloot. Daarnaast krijgen kinde ren taart op hun verjaardag en een bezoek in december van sinterklaas. Het zijn de extraatjes die vrijwilligers van de Kledingbank verzor gen voor gezinnen die niets te makken hebben. In het geval van Marjolein is dat omdat het gezin in een schuldhulpverleningstra- ject zit. Marike is dag en nacht met Kledingbank Schouwen-Duiveland in de weer. „Stoppen kan niet, daarvoor is dit veel te hard nodig. Maar de blijd schap en tevredenheid ge ven me energie." Geen discussie, geen gedoe. Wie met z'n serviesje of stel te krappe schoenen Ruilwinkel Zierikzee bin nenstapt, kan van een lijst aflezen hoeveel punten die spullen waard zijn. Hip of niet doet er niet toe. „We werken met vaste punten om het voor iedereen pret tig te houden. We willen dat iedereen zich hier wel kom voelt", zegt Petra Rui tenbeek van SMWO. Deze organisatie is samen met Gors oprichter van de Ruilwinkel. Een plek waar spullen een nieuw leven kunnen krijgen. Ideaal voor wie duurzamer wil leven. Maar ook heerlijk voor men sen met een kleine beurs. Daarnaast is Ruilwinkel Zie rikzee een leer- en werk plek voor mensen die niet zo makkelijk aan de bak ko men. „En we willen dat dit een sociale functie krijgt", wijst Petra op de koffietafel mid den in de gang. „Een ont moetingsplek waar je -ook als buurtbewoner- koffie kunt drinken. We hopen op een mooie mix." In de klaslokalen waar ja renlang letters werden geoe fend en tafels gestampt, staat nu een warenhuis aan spullen uitgestald. Van ser vies tot rijstkoker en van speelgoed tot vazen. Overi gens worden niet alleen spullen maar ook diensten geruild. Het maaien van gras versus het bakken van een taart. „Het moet groeien, maar het wordt heel leuk. Nu al merkt Petra dat dat principe werkt. „Zoveel mensen die posi tief willen bijdragen. Daar krijg je zelf ook energie van." Naast kledingbank en ruilwinkel wordt de voor malige school door jonge rencentrum 4SD gevuld. Ge weldig, vindt Petra: „Dit wordt echt een bruisende plek in Malta." ZIERIKZEE De eerste tien bewo ners van het Hart in de Zierikzee- se nieuwbouwwijk Buzee, krij gen deze week de sleutel van hun huis. Voor eind december zijn alle 45 woningen in dit deel be woond, verwacht Annegien Schonis van woningcorporatie Zeeuwland. De oplevering ge beurt stapsgewijs in verband met de finale afbouw en het leg gen van bestrating. Een aantal be woners komt uit de resterende oude hoek van de buurt. Dat laat ste stuk (tussen Ravesloot- en D'aillystraat) wordt volgend jaar gesloopt en herbouwd. In totaal gaat het om 131 gezins- en levens- loopbestendige woningen. De eerste fase van 40 woningen werd in 2014 opgeleverd. ZIERIKZEE De docufilm Tien van Renesse beleeft komend week einde zijn 'première' in de regio waar het drama zich bijna 72 jaar geleden heeft afgespeeld. De film wordt zaterdag in het Zierikzeese filmtheater fiZi ver toond voor genodigden, onder wie regisseur Tjeerd Muller. De publieksvertoningen zijn verder op 3, 4, 11, en 15 oktober. In deze periode zijn ook overdag voorstel lingen ingepland, speciaal voor leerlingen van de Pontes Pieter Zeeman. De echte première van de Tien van Renesse was vorige week tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen. Muller kreeg bij die gelegenheid de Film Award van de Lions Club Vlissin gen, voor zijn werk. De familiele den van de vermoorde verzetstrij ders hebben de film in besloten kring al kunnen zien. Muller heeft aan de hand van ge sprekken met drie nabestaanden de gruwelijke gebeurtenissen in 1944 gereconstrueerd. Tien Schouwse verzetsstrijders werden door de Duitse bezetters gearres teerd en op 10 december opgehan gen bij Slot Moermond. De lijken bleven 48 uur hangen en familiele den en burgers werden gedwon gen langs de gehangenen te lopen. De gesprekken worden afgewis seld met nagespeelde, historische fragmenten. De muziek is van bas sist Peter Slager. woensdag 28 september 2016 Oud schooltje wordt bruisende plek in Malta Tekst Esme Soesman, foto's Dirk-Jan Gjeltema Marike de Jonge en vrijwilligster Amy Lambot sorteren kleding. Vooral aan kleding Petra Ruitenbeek (in het midden) van SMWO aan de koffietafel. Op de achtergrond die tot slijtens toe wordt gedragen, zoals broeken en ondergoed, is behoefte één van de ruimtes van de Ruilwinkel. Zierikzee Info: kledingbankschou- wenduiveland.nl Zierikzee Info: ruilwinkelzierik- zee.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71