Kabinet steekt miljoenen in loopbaanbegeleiding scholier 5 Defensieministers EU staan achter meer samenwerking Als kind van een spermado nor heb je al genoeg uit te leggen aan de buitenwe reld, zegt Toine (23). Laat staan dat je 200 half broers- en zussen hebt en een vader met autisme. Toen hij in januari naar tv-programma Spoorloos keek, hoopte hij even dat hij van een andere donor was dan de twaalf kinderen in de uit zending. Tegen beter weten in: zelfde kliniek, zelfde periode, zelfde getinte huidskleur. „Potverdorie, de kans is wel heel groot dat ik daarbij hoor." Toines half-Surinaamse donorvader leverde geregeld sperma af bij Medisch Centrum Bijdorp in Barendrecht, waar dokter Karbaat er lustig op los be vruchtte. Dat de donor een autistische stoornis had, was niet bekend. „Ik heb die aandoening gelukkig niet, maar sommige andere kinderen wel helaas", zegt de Utrechtse student die inmid dels 23 halfbroers en -zussen heeft ont moet. De totale 'club' telt er al 35 en wordt steeds groter: „Bijna elke maand komen er kinderen bij." Andere kinderen kwamen erachter dat hun donor geen blanke man was zo als in hun donorpaspoort stond. Die verrassing had Toine niet. Hij wist dat zijn donor 'licht getint' was. Het is vooral een raar gevoel, zegt de student, om zoveel verwanten te heb ben. Zo blijkt dat sommige kinderen in de regio Rotterdam elkaar al kenden zonder te weten broer en zus te zijn. De geografische nabijheid maakt de kans dat ze een relatie zouden krijgen niet denkbeeldig en dat zou mogelijk genetische gevolgen kunnen krijgen. In augustus ontmoette Toine zijn do norvader: „Hij doneerde steeds op een vast moment op weg naar zijn werk. Niemand hield hem tegen. Hij heeft een bepaalde trots over hoeveel kinde ren hij heeft voortgebracht; het is geen slecht mens. Hij wil de kosten vergoe den voor inschrijving in de dna-data- bank, zodat de kinderen hun halfbroers en -zussen kunnen vinden en hij geeft iedereen een boekje met zijn familiege schiedenis." Hij neemt zijn donorvader dan ook niets kwalijk, maar dokter Karbaat wel. „Het is misdadig zo met mensenlevens om te gaan en moeders zo voor te lie gen." Dat er nog steeds geen landelijk controlesysteem is om te voorkomen dat één donor 200 kinderen kan ver wekken, vindt Toine ongelooflijk. Met de miljoenen moeten scho lieren beter begeleid worden bij de keuze van hun studie, die weer beter moet aansluiten bij de baan die studenten daarna wil len. Studenten vallen nog steeds te vaak uit of moeten tussentijds van opleiding wisselen omdat ze een verkeerde studiekeuze heb ben gemaakt. Om dat te voorko men willen minister Jet Bussema- ker en haar staatssecretaris San- der Dekker van Onderwijs de middelbare scholieren vanaf 2018 betere loopbaanbegeleiding bie den, schrijven ze vandaag aan de Tweede Kamer. Daarmee moeten jongeren be ter inzicht krijgen in wat ze kun nen en wat ze leuk vinden, maar ook welke baan ze na de studie kunnen krijgen en of er wel werk te vinden is in die sector. Studen tenorganisaties waren eerder al kritisch over het gebrek aan loop baanbegeleiding. In 2015 vielen 38.953 eerstejaars studenten uit of wisselden van studie (32 procent). Dat is minder dan in voorgaande jaren, maar toch is er reden tot zorg. Mannen haken vaker af of wisselen vaker van opleiding dan vrouwen, en studenten met een beperking val len ook vaker uit. Vooral allochto ne studenten vallen veel uit of switchen, schrijven Bussemaker en Dekker aan de Kamer. Afgelo pen studiejaar was dat bijna de helft (47 procent). 43 procent van de mbo'ers vindt dat hun opleiding niet aan sluit op een carrière. Daarom gaan mbo-studenten straks in hun eerste jaar al op bezoek bij bedrijven om zich te oriënteren. Alle 28 lidstaten van de Europe se Unie zijn voorstander van in tensievere militaire samenwer king, inclusief het Verenigd Ko ninkrijk. Dat zei EU-buitenland- chef Federica Mogherini giste ren in Bratislava na overleg van de EU-ministers van Defensie. De Britse minister Michael Fallon had vooraf gezegd alles wat riekt naar een Europese krijgsmacht tegen te houden. „Ik heb de woorden veto, blok keren of Europees leger van daag niet gehoord in de verga derzaal", aldus de Italiaanse, die de bijeenkomst voorzat. „Onze burgers willen meer veiligheid, daar moeten we gehoor aan ge ven. Er mogen dan wel verschil len van inzicht zijn over sommi ge voorstellen, er is veel eensge zindheid." Samenwerking op het gebied van onderzoek, inno vatie en aanbesteding kan de Europese defensie veel effectie ver maken, gaf Mogherini als voorbeeld. Zij erkende dat som mige landen meer willen inte greren dan andere, en zei geen bezwaar te zien in bijvoorbeeld hechtere Frans-Duitse samen werking. Minister Jeanine Hen- nis-Plasschaert liet weten 'groot voorstander' van intensie ve samenwerking te zijn. Geen mazelen meer in Amerika Cokevangst verdubbeld Schotten: referendum Ritje tegen nierstenen SCHILLENBOER woensdag 28 september 2016 Francine Wildenborg Utrecht Het kabinet trekt 30 miljoen eu ro uit om uitval en verkeerde studiekeuzes op mbo, hbo en universiteiten te bestrijden. Hanneke Keultjes Den Haag BRATISLAVA ROTTERDAM Oude tijden herleven in Rotterdam. De schillen boer gaat twee keer per week langs de deuren om groente- en fruitafval op te halen. De gemeente maakt daar compost van. De proef moet ervoor zorgen dat Rotterdammers zonder tuin hun afval gaan scheiden, foto marco de swart/anp WASHINGTON De ziekte mazelen is op het Ame rikaanse continent uitgeroeid, al dus de Pan-Amerikaanse Ge zondheidsorganisatie. Het is het eerste continent waar deze soms zeer schadelijke en in een enkel geval dodelijke virusziekte officieel is uitgebannen. Het ver dwijnen van de aandoening is een gevolg van 22 jaar inenten. Het laatste Amerikaanse geval is in 2002 geconstateerd en daar na zijn er enkel nog patiënten ge weest die van buiten het conti nent kwamen. SI Van de 160.000 mbo-stu- denten doet 5,8 procent bui tenlandervaring op. Meiden gaan twee keer zo vaak als jongens. Het Europese doel voor 2020 is 6 procent. ROTTERDAM In de eerste helft van 2016 is er ruim twee keer zoveel cocaïne onderschept als in heel 2015, zei staats secretaris Wiebes gisteren. Volgens Wiebes is het toe zicht slimmer en ge richter. Ook is er 24 uur per dag camera bewaking. „De inzet is om meer cocaïne te vangen, maar ook meer wapens, explo sieven en nucleair materiaal." LONDEN Schotland blijft drei gen met een referen dum over onafhanke lijkheid, zei de Schot se premier Sturgeon gisteren. De meeste Schotten willen bij de EU blijven. UTRECHT Twee Amerikaanse artsen hoorden vaak dat patiënten hun niersteentjes hadden uitgeplast nadat ze in een achtbaan had den gezeten, meldt Medisch Contact. De artsen maakten de rit zeker twintig keer met een nierbekken- model van siliconen. De steentjes kwa men in de achterste wagen in 64 procent van de gevallen los.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5