Gitaarbouwer dankzij miskoop r 4 Alcoholvrij bier Het drinken van alcoholvrij bier zit in de lift. We vroegen vier zwangere vrouwen om het aanbod te testen. Mijn geld en ik „Mijn ouders waren blind en hadden salarissen op bijstandsniveau. Zuinigheid was het codewoord, maar ik had een geweldige jeugd. Beperkte financiële mogelijkheden in je kin derjaren resulteren soms in overdre ven zuinigheid óf extreem over de balk smijten. Ik zit daar tussenin." „Dat was nooit aan mij besteed, totdat mijn vader uit het niets tegen me zei: 'Je betaalt vanaf nu kostgeld of je gaat sparen.' Voor mijn huwelijk en de inrichting van het huis ben ik vanaf toen een buffer gaan opbou wen." In Nederland hoefje niet te werken voor je boterham, alleen voor je beleg „Dat ik ruim twintig jaar geleden gi taarbouwer werd, dank ik aan een miskoop. Eind jaren 8o kocht ik voor omgerekend bijna 300 euro een witte gitaar van het merk Westone. Aan die gitaar heb ik dagen geknutseld, de af stand tussen de frets, de metalen stripjes, klopte niet. Mijn gitaarleraar vroeg wie mijn gitaar had gerepa reerd. Hij vond mijn knutselwerk in drukwekkend en adviseerde me mijn talent uit te bouwen. Ik volgde een opleiding in België en begon mijn zaak." „Met één gitaar ben ik minstens 100 uur bezig. De prijs van een handge- bouwde gitaar begint bij 1.200 euro. De duurste kwam boven de 10.000 euro uit. De houtsoort en de opties bepalen de prijs." „Nee. Bekende gitaristen denken dat ze een gitaar voor niets krijgen om dat ze mijn uithangbord zijn. Wie mijn winkel ook binnenstapt: altijd hanteer ik een standaard kostenbere kening. Daar zal ik nooit van afwij ken." „Ik hoef me niet druk te maken om financiën. Of mijn jaarsalaris 20.000 of 60.000 euro is, interesseert me niet. Ik durf te zeggen dat je in Ne derland niet hoeft te werken voor je boterham, alleen voor je beleg. Die uitspraak wordt me niet altijd in dank afgenomen, maar in de bijstand krijg je honderden euro's per maand. Daar kun je prima van leven." „Minstens twee keer per jaar ga ik op wintersport, 1.000 euro voor zeven dagen. Daar zijn ski's en vliegtickets bij inbegrepen." „Onze rondreis door Amerika. Met mijn vrouw en twee kinderen trok ik vorig jaar onder meer door Los Ange les en New York. Alles bij elkaar ging daar zeker 10.000 euro aan op." „Door hout. Tijdens vakanties naar Italië rij ik vaak via een houthandel bij Milaan. Daar moet ik oppassen dat ik niet het volledige vakantiebudget spendeer, terwijl ik eigenlijk geen extra hout nodig heb voor mijn voor raad. Als ik niet oplet, geef ik zo 3.000 euro uit. Ooit kwamen we terug uit Bosnië en moest onze tweeling met de beentjes recht vooruit zitten om dat de ruimte tussen de banken en de achterstoelen opgevuld was met hout. Sindsdien laat ik mijn aanko pen per pakketpost opsturen." ie collega die on gevraagd je buik aanraakt. Lachgas of ruggenprik? De aanschaf van je eerste voe- dingsbh... Een zwangerschap is bron voor een schier eindeloze reeks gespreksonderwer pen. Zet vier wildvreemde moeders in de dop bij elkaar voor een zwan gerschapscursus en in een zucht ont staat dan ook een vrolijk keuvelend vriendinnengroepje. Als panelleden ligt er bij de dames vandaag echter maar één thema op de tong: bier. Na tuurlijk, die negen maanden tot een baby kent nog veel ergere opofferin gen. Maar juist in die tijden van zere borsten, harde buiken en - och arme! - ontluikende spataderen snak je soms simpelweg naar zo'n koude kletser. „Zeker met dat terrassenweer ver langde ik de laatste tijd naar een bier tje", verzucht Judie. Hilde: „Op een gegeven moment ben je gewoon wel klaar met al die spaatjes rood." Judie: „Helemaal als je vriend dan ook nog eens thuiskomt met zo'n heerlijke alcoholgeur." Stephanie: „En door de borstvoe ding mag je ook na de bevalling nog een tijd niet drinken, hè." Gelukkig is er een alternatief: alco holvrij bier. De consumptie van alco holvrije bieren steeg in Nederland het afgelopen jaar maar liefst 26,8 procent naar bijna 33 miljoen liter. Logisch dus dat zelfs de grote merken zich grotendeels over hun Buckler- trauma hebben heen getild. Smaakverbloemers Wie een blik werpt op het super marktschap kan één conclusie echter niet ontgaan: 0.0%-land bestaat voor het overgrote deel uit bier vol citroen, kers, ijsthee, limoen-munt, grape fruit, guarana en andere smaakver bloemers. Het panel is echter wars van al dat Radlergeweld. Je proeft door al die zoetigheden totaal geen biersmaak meer, oordelen de panel leden afkeurend. Zwangere vrouwen hebben altijd gelijk. En dus testen we vandaag en kel bieren die zo dicht mogelijk bij de smaak van hun alcoholrijke broertjes proberen te blijven. De selectie: vier pilsener (Amstel, Bavaria, Budels, Je- ver Fun), twee blonde bieren (Wieckse Witte, Franziskaner) en een IPA (Brew Dog). Om onbevooroordeeld te kunnen testen, worden de bieren elke ronde eerst achter gesloten deuren uitge- DE UITSLAG pz woensdag 28 september 2016 Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag gitaarbouwer Sjak Zwier (56) uit Vlissingen. Hij geniet wereldwijde bekendheid en maakte gitaren voor onder anderen Queen-gitarist Brian May en Steve Lukather van de Amerikaanse band Toto. Hans Puik Hoe zag uw financiële opvoeding eruit? Bent u voorstander van sparen? —Sjak Zwier Wat was uw grootste miskoop? Hoe duur zijn uw gitaren? Geeft u korting aan bekende ar tiesten? Is geld belangrijk in uw leven? Waar geeft u het liefst geld aan uit? Wat was uw grootste uitspatting? Waardoor laat u zich verleiden? Matthijs Meeuwsen Het was een zware beval ling. Maar de conclusie is klip en klaar. 1. Brew Dog, Nanny State Vlakker van smaak dan een gewone IPA, maar nog steeds mooi bitter en met een sterk, fruitig hop- aroma. 2. Franziska ner Alkoholfrei Een fijne hint van nootmuskaat en banaan in com binatie met een volle weizen- smaak. Komt be hoorlijk in de buurt van zijn grote broer. ALKOIIOI FREI Korting geven aan beroemdheden? Zwier doet het niet. foto ruben oreel 'Lekker fris en duidelijk vol hop'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48