1 0 3 3 Philips SCD560 •y Babypark BP88 Alecto DBX-88 op de Stadsschouwburg-avond „Deze Macbook pro denkt dat ie in de trein zit." Vervolgens kunnen met het pro gramma Wireshark - dat is gewoon te downloaden - data worden onder schept. In rap tempo verschijnen al lerlei regels op het scherm in de schouwburg. Een wat ondefinieer bare brei voor programmeerleken, maar voor het geoefende oog is te zien op welke netwerken het appa raat eerder ingelogd is geweest („Bobbejaanland-vakantiehuis.ie mand laatst een weekendje pretpark gedaan?"), welk telefoontype iemand heeft en de versie van het besturings systeem. Dat is handige informatie voor de hacker, omdat er online lange lijsten beschikbaar zijn van de zwakke plekken in die besturingssys temen. Daarna kan het oogsten van priva cygevoelige gegevens beginnen. Tij dens een hacksessie op een terras in Amsterdam zagen auteurs Martij n en Tokmetzis op welke site mensen za ten, welke nieuwsberichten ze had den geliket en dat iemand de app van homodatingsite Grindr op zijn smartphone had staan. En dat is al leen nog maar het passief observeren. Nog één stapje verder en de hacker maakt een omleiding in je internet verkeer waardoor hij gegevens kan aftroggelen die je achterlaat bij het internetbankieren of het inloggen via je DigiD. Slot Of ook griezelig: met geïnstalleerde malware de camera of microfoon be dienen. Tokmetzis: „Ik had het in een avondje onder de knie. Het hacken van ingewikkelde sites is een kunst hoor, maar via een openbaar netwerk een apparaat binnendringen is niet mega ingewikkeld." Deze onthulling komt bij Sophie Albers (27), bezoeker van de Schouw burgavond, behoorlijk binnen: „Je denkt dat je redelijk op de hoogte bent, dat je je privacyinstellingen hebt geregeld bij Facebook en het vinkje bij WhatsApp hebt uitgezet. Maar dat het hacken zo eenvoudig was, wist ik niet. En als ik dit al niet weet, wat weet ik dan nog meer niet?" Als Tokmetzis het kan, kan een cy bercrimineel of ex-geliefde met wraakgevoelens het ook. Merkwaar dig dan toch dat zo weinig mensen daar maatregelen tegen nemen. Tok metzis: „Ik maak wel eens de verge lijking met je huis. Daar heb je ook een goed slot op, waarom dan niet op je telefoon? Wat vroeger veilig thuis lag - je foto's, je wachtwoorden, je fi nanciële overzichten - neem je nu al tijd mee naar buiten met je smart phone. En de deur staat vaak ook nog eens wagenwijd open." Ondanks dat de verhalen over cy- bercriminaliteit tijdens verjaardags feestjes nog niet over de tafel vliegen, is de hackcultuur volgens Tokmetzis vaak erger dan mensen denken. „Het is een enorme tak van georganiseerde misdaad waarbij Nederland erg aan trekkelijk is, want rijk en met een goede internetinfrastructuur. Er wordt hier flink wat afgespioneerd, ook al heb je dat niet altijd zeifin de gaten. Naar de politie gaan heeft wei nig zin; die kan weinig met een mel ding dat een Oekraïense organisatie je smartphone is binnengedrongen." Op je huis zit toch ook een goed slot? Waarom dan niet op je telefoon? De Pineapple-truc werkt goed bij apparaten die op een openbaar wifi- netwerk zijn aangesloten. Als je die mijdt, is het probleem dan opgelost? „Het kan inderdaad veel ellende voorkomen als je via een veilige VPN -Virtual Private Network - verbin ding inlogt op een netwerk. Ik heb daarvoor een app, Freedome, waar door je op een openbaar netwerk kunt zitten maar als het ware je eigen veilige tunnel aanmaakt. Kost wel een paar euro in de maand." Maar dat daarmee het probleem is opgelost, is te simpel gezegd. „Als je je smartphone goed hebt beveiligd, heb je nog al die andere apparaten in huis die zijn aangesloten op wifi. Van je fototoestel tot je koffieapparaat. Wat er kan gebeuren? Een vies kopje koffie omdat er met instellingen is geklooid. Maar als hackers op je net werk komen via je koffieapparaat, omdat die bijvoorbeeld het standaard wachtwoord heeft dat makkelijk te achterhalen is, kunnen ze ook op je telefoon of laptop." Daarbij noemt Tokmetzis de in ventiviteit van cybercriminelen: heb je je gewapend tegen het ene lek, dan slaan ze ergens anders weer toe. „Je kunt de strijd misschien niet win nen, maar wel een goede basisveilig heid aanleggen." „Het is net als met je fiets", stelt hij: „Je moet zorgen dat die van jou nét iets steviger vast staat dan die van je buurman. En dan maar hopen dat ze die van jou met rust laten." TIPS Doen Niet doen woensdag 28 september 2016 GO een ongebruikte smartphone heeft lig gen is overigens het goedkoopst uit. Voor een paar euro een app installeren en 2 smartphones of ta biets omtoveren tot babystation en ouder station. De Consu mentenbond testte alle varianten en trok de conclusie dat er toch weinig gaat boven een ouder wetse alleen geluid babyfoon.—Bart Rost Vanaf €83,- Beste uit de test. Bereik is goed, geluidskwaliteit is ruim voldoende. Babystation kan op batterijen werken. 0» i O O Geen riemclip op ontvanger. GcuGI Ifuxeco V ^7 Vanaf €70,- Beste Koop Zowel de baby- als de ouderunit kan werken Mftf Si# op batterijen. Geluidskwaliteit blijft achter bij de concur rentie. Vanaf €80,- Slaapliedjes en nachtverlichting op afstand te bedienen. De geluidskwaliteit laat nog wel wat te wensen over. o co co ~z. O O z O cc co 4 4 4 44 Dimitri Tokmetzis Wat kun je doen om cyberdieven uit je telefoon te houden? Verander het stan daard wachtwoord van al je apparaten, dus ook van je router, camera of printer, ook al lijkt dat niet belangrijk. Als hackers via zo'n appa raat op je netwerk komen, zijn ook je lap top en smartphone niet meer veilig. Installeer altijd de laatste beveiligingsup dates. Ook al duurt het soms irritant lang om die te installeren; hac kers maken anders dankbaar gebruik van de lekken in de verou derde software. Ga niet zomaar een openbaar onbeveiligd wifinetwerk op. Je weet niet wie achter dit net werk zit en wat die met je gegevens van plan is. Installeer daarom een app, bijvoorbeeld Free dome, om een bevei ligde verbinding te kun nen maken. Laat je lijstje met 'ont houden' netwerken niet voor wat het is. Handig natuurlijk dat je niet tel kens opnieuw hoeft in te loggen, maar ook een potentiële prooi voor de hacker omdat die jou met zo'n automatische verbinding kan 'lokken' naar zijn Pineapple-ver- binding. Schoon dus zo nu en dan je lijst op. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47