Greep van de angst is sterk Bordspel tegen seksueel misbruik 2 ZEELAND Afslag De Goese broers Jochanan en Nathanaël Bax waren de hoofdrol spelers in hun eigen jongensboek. In razend tempo groeide hun ooit op een zolderkamer begonnen verhuur- bedrijfje in geluid- en lichtapparatuur uit tot een internationaal muziek- imperium Maar terwijl uitbreiding op uitbreiding volgt, broeit er ook iets. Onder personeel en klanten groeit de ontevredenheid. Wat is er aan de hand bij Bax-shop? ARBEIDSCONFLICT STRIJD OP DE Dat het niet altijd even leuk werken is bij Bax is al langer een publiek geheim Commentaar Terneuzen is dinsdag een paar uur in de greep van de angst. Want je zult maar horen dat de politie massaal is uitgerukt omdat er op de school van je kind een gewapende man is ge signaleerd. Dan komen de beelden van recente schietpartijen wel bij je op. Gelukkig hebben veel ouders van leerlingen van De Rede al heel snel geruststellend contact met hun kind. In deze omstan digheden doet een vrolijk appje wonderen. Wat later, als de leerlin gen nog niet naar buiten mogen, kunnen ze al wel naar hun ouders zwaaien. Zo keert de rust na een paar uur terug. De politie komt dinsdag na een melding via 112 massaal in actie. Dat kan niet anders. Eén gek kan een bloedbad aanrichten. Als er dan niemand wordt gevonden, kun je achteraf alleen maar consta teren dat de politie goed heeft gereageerd. Natuurlijk leidt zo'n gro te politie-inzet tot schrikreacties. In Terneuzen gaan de vreemdste geruchten rond. De leerlingen van De Rede krijgen, zoals het hoort, meteen uitleg. Daarna mogen ze naar huis. Onderzoek moet uitwijzen of het hier een nepmelding betreft. Vooralsnog valt niet uit te sluiten dat er iets van ernst in zit. Al was het alleen maar dat sommige mensen door al het nieuws over geweldsuitbarstingen spoken gaan zien of op rare ideeën komen. De meeste mensen zullen zich juist in deze gewelddadige tijd wel drie keer bedenken, maar een zieke grap is snel gemaakt. De Rede benadrukt terecht dat de leerlingen gisteren geen mo ment in gevaar zijn geweest. Dat brengt dit incident terug tot de juiste proporties. Maar ondertussen zijn heel wat mensen behoor lijk geschrokken. Velen zitten met de vraag wat er nu echt aan de hand was. Het zou fijn zijn als de politie daar snel een helder ant woord op kan geven. Snel duidelijkheid nodig over 112-melding gevaar op De Rede Het Meldcodespel is een bordspel dat kinderen moet leren om weer stand te bieden tegen seksueel misbruik. „Het begint vaak met wrijven en aaien, vervolgens wor den steeds meer grenzen verlegd", vertelt Duijzer. „Daarom moeten slachtoffers op tijd hun grenzen aangeven." Tegelijkertijd is het spel een middel voor professionals om der gelijke onderwerpen bespreekbaar te maken. Uit het vooronderzoek dat twee studenten hebben ge daan, blijkt dat tachtig procent van de begeleiders van kinderen dat nog wel eens lastig vindt. „Ter wijl mensen die met kinderen werken verplicht zijn actie te on dernemen als ze vermoedens heb ben dat het niet goed gaat met een kind", aldus Duijzer. Bij het Meldcodespel moeten de spelers opdrachten uitvoeren die metaforisch zijn voor de echte we reld. „Bijvoorbeeld: 'Teken een kik ker in een schoenendoos. Hoe kan die er daarna nog uitkomen?' Op deze manier leren kinderen den ken in oplossingen", legt de ont wikkelaar uit. Er loopt een pilot van het spel op een basisschool in Helmond. Duijzer: „Het slaat aan. Kinderen vinden het leuk om te spelen en professionals hebben houvast om het bespreekbaar te maken." Almanak Ridders vindt hij machtig mooi. Zijn ridderkasteel van Playmobil heeft een prominen te en vaste plek veroverd in de woonkamer van zijn ouders. En met regelmaat trekt David zijn ridderpak aan en rent zwaaiend met zijn plastic zwaard door het huis. Hij verde digt zijn ouders tegen imaginai re boeven en schreeuwt ze toe: „Ik geef je een afslag." U begrijpt niet wat hij daar mee bedoelt? Zijn ouders wel. „Tja, hij is geboren in het zie kenhuis in Goes." Steun voor mosselsector Toorenvliedt gaat aan kop Contactmiddag longpatiënten Zweden koken in Hof aan Zee Het succesverhaal van Bax kent letterlijk geen grenzen. De ene na de ande re buitenlandse webshop is de afgelopen jaren geopend en naast de Goese hoofdvestiging - een mu- ziekpaleis op bedrijventerrein De Poel - zijn inmiddels ook fysieke winkels buiten de Zeeuwse (Am sterdam, Rotterdamen lands grenzen (Antwerpen) te vinden. Regelmatig duiken de broers Bax op in de media om kond te doen van nieuwe wapenfeiten over hun dertien jaar geleden opgerichte be drijf, waarvan de naam sinds kort is omgedoopt tot Bax Music. Maar de bewondering voor het op het oog feilloze ondernemer schap van de broers lijkt langzaam maar zeker om te slaan. Terwijl op radio en tv wervelende reclame spotjes te horen zijn, komen ook andere, minder florissante verha len naar buiten. Het gaat dan met name over het personeelsbeleid. Dat het niet altijd even leuk wer ken is bij Bax is al langer een pu bliek geheim, maar vorige maand was de maat vol. Een groep mede werkers van het magazijn in Goes, feitelijk het kloppend hart van het bedrijf, gooide de knuppel in het hoenderhoek en legde het werk 's nachts neer. In een brief aan de di rectie eisten zij verbetering van de werkomstandigheden. 'Wij ma ken af en toe meer dan de op pa pier staande uren maar krijgen er niks voor terug. Soms werken we bijna 200 uur per maand. Dat is in strijd met Arbeidstijdenwet', schreven zij. Ook zou de veilig heid 'ver beneden peil' zijn; in hun brief reppen de medewerkers van kapotte, niet gekeurde ladders en magazijnstellingen, gaten in de grond en het ontbreken van een noodroute. Maar hun leidingge vende pikte de wilde staking niet en zette de groep per e-mail di rect op non-actief. Hij voelde zich 'in de steek gelaten', schreef hij de medewerkers. Het op de eigen website te lezen '420 man werken dag en nacht voor u (lees: de klan ten)' krijgt daarmee en wat wran ge nasmaak. Vakbond CNV Vakmensen heeft inmiddels meerdere keren aan de bel getrokken bij de Bax-di- rectie over de gang van zaken op de werkvloer en sommeerde het bedrijf eerder tevergeefs om de ta fel te gaan zitten. Dat gebeurt nu vandaag. „Ruim anderhalfjaar ge leden kwamen de eerste signalen al bij ons binnen", zegt CNV-be- stuurder Kitty Huntjens. „Maar niemand durfde naar een bijeen komst van de bond te komen, bang voor verklikkers. Dat zegt gi gantisch veel. De signalen waren voldoende om te zeggen: hier moeten we paal en perk aan stel len." Huntjens heeft eigenlijk ook geen verklaring voor de situatie. „Als zoiets bekend is over een be drijf, hoe komt het dan dat men sen daar toch willen werken? Er is natuurlijk een tijd geweest dat het heel moeilijk was om aan werk te komen, dan ga je ver." Volgens haar hoefje als werknemer 'niet alles te pikken'. „Er is een Arbeids tijdenwet, waar elke werkgever zich aan dient te houden." Of het bedrijf het eigen succes wellicht niet (meer) kan bijbenen, durft Huntjens niet te zeggen. „Het zou kunnen. Als ondernemers doen ze het misschien goed, maar als ma nagers heel slecht. Je moet dan na melijk ook zorgen voor een stabiel bedrijf met tevreden personeel." Medewerkers van het magazijn werken onder een door Bax apart opgezette BV, Rapaat. Een soort uitzendbureau-achtige construe- woensdag 28 september 2016 li Onderscheid maken tussen goe de en foute aanrakingen, 'nee' zeggen als iets over de grens gaat en luisteren naar slechte onderbuikgevoelens. Dat leren kinderen met het Safe Kids Meldcodespel, ontwikkeld door Petra Duijzer uit Goes. Elodie Kint Goes Het spel is vanaf 18 november te koop via meldcodespel.nl. Tip? redactie@pzc.nl Reimerswaal steunt de mos selsector in de poging om meer zekerheid over scha devergoeding te krijgen als de Roggenplaat wordt op gespoten. De gemeente heeft een brief aan minister Melanie Schultz gestuurd. De sector vreest nadelige gevolgen voor de mossel percelen bij de zandplaat door het opspuiten. MIDDELBURG Park Toorenvliedt in Middel burg gaat aan kop in de ver kiezing voor de jubileum- prijs van landschapsarchi tectenbureau Copijn. Het park is mede door dit bu reau opnieuw ingericht. Van wege het jubileum van Co- pijn maken vijf projecten kans op een prijs: gratis in zet van deskundigheid. De stemperiode sluit vandaag (28 september). Park Toor envliedt heeft nu 51 procent van de stemmen, tien pro cent meer dan nummer 2, Hortus Botanicus in Leiden. Stemmen kan op copijn.nl MIDDELBURG Verenigingsconsulent van het Longfonds C. Dieffen- bach en longverpleegkundi- ge D. Lorier houden mor gen een inleiding over nieu we ontwikkelingen in de longgeneeskunde voor Longpunt Zeeland. Tijdens de bijeenkomst van 14.00 tot 16.00 uur in 't Gasthuis kunnen longpatiënten, hun naasten, zorgverleners en andere belangstellenden ook vragen stellen aan de deskundigen. KOUDEKERKE Restaurant Hof aan Zee ïs deze week niet alleen het do mein van chefkok Marcel Me ijer. Twee befaamde colle ga's uit Stockholm zwaaien met hem de scepter in de keuken. Donderdag, vrijdag en zaterdag worden eerlijke Zeeuwse diners met Zweed se touch op tafel gezet. Barsten in Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30