Marionet overleeft 4) 'Geleuter dat vrouw niet wil' 'Steekje nek uit, ga ervoor' 'Naar de top? Fulltime werk' 16 ECONOMIE De Topvrouw van het Jaar wordt morgen gekozen. En dat is nog hard nodig, zeggen de drie finalisten. Want het aantal vrouwen in de raden van bestuur is afgelopen jaar gedaald naar 7 procent. vw In de schijnwerpers In een advertentie voor een online veiling in de maandageditie van de Telegraaf staat tussen de faillissementsboedels een opval lende aanbieding. Liefhebbers kunnen bie den op een drukkerij, inclusief machines en inventaris. Eigenaar: Telegraaf Media Groep. Een krant die zijn eigen drukkerijen ver koopt en dat op zijn eigen pagina's aankon digt: je zou het opmerkelijk kunnen noemen. Of een dikke middelvinger. Dat is het name lijk, zegt mediadeskundige en ex-TMG be stuurder Marianne Zwagerman. Een middel vinger van topman Geert-Jan van der Snoek richting oud hoofdredacteur Sjuul Paradijs en zijn getrouwen. Die lag altijd dwars bij dit soort ingrijpende bezuinigingen. Paradijs is weg. Dus ex-marinier Van der Snoek kan zijn gang gaan. Gisteren O op csu augus- kondigde hij aan tus 1965. dat TMG voor 90 miljoen euro gaat bezuinigen. Echt concreet worden de plannen niet. Sceptici zien in Onder Van der Snoek - n0g steeds - een buikspreekpop <NUü Media- van Frank Bot- groep. man, grootaan- Sinds 1 juli deelhouder van TMG. Zijn doel: Öm aiensi. meer rendement uit zijn investe ring halen. Het schuurt met de waarden van het klassieke krantenbedrijf, maar Botman cs hebben het tij mee. Langer doorgaan op dezelfde verlies gevende voet is geen optie. In een interview met Quote ging Van der Snoek vorig jaar in op de aantijging dat hij een marionet zou zijn. Het enige aanvaardba re alternatief voor de machtige familie Van Puyenbroek bovendien, omdat hij in de verte familie is. Dat staat 'ver van de werkelijkheid af, zegt Van der Snoek. „Ik ben in mijn rol heel zuiver op de graat, zoals ik dat ook privé ben. In het hockeyspel ben ik mijn hele leven al middenspeler. Ik draag ballen van voor naar achter en van achter naar voor. Ik hoef de overwinning niet op te eisen." lil Onder meer direc teur van de NDC Media groep. Flitsen Probiodrug Wolters Gemalto „Tja, het is een prijs die er eigen lijk niet zou moeten zijn. Maar zo lang er geen gelijke verdeling van mannen en vrouwen in topfunc ties is, zijn rolmodellen nodig om andere vrouwen re inspireren. „En topvrouw zijn is geweldig. Je bent in een positie om mensen en bedrijven te laten groeien, en zo echt iets bij te dragen aan de sa menleving." „Toen ik als twintiger accounma- nager was bij een groot it-bedrijf, werd ik benaderd voor een promo tie. Die ging niet door omdat de mannen op die afdeling dreigden op te stappen als een vrouw mana ger werd. Toen heb ik gekozen voor een ander bedrijf. Ik paste voor de rol van Don Quichot." „Blijkbaar voelen bedrijven de ur gentie niet om diversiteit na te streven. Dat we als vrouwen zelf niet zouden willen? Nee, dat is ge leuter." „Sterke topmannen en -vrouwen gaan zowel thuis als op hun werk uit van gelijke verantwoordelijk heid." „Pas je niet aan de mannen aan. Er zijn nou eenmaal verschillen tussen mannen en vrouwen. Koes ter dat, benut je talent en geniet van de voldoening die een mooie functie geeft." „Zeker. Al moet ik nog wen nen aan het idee dat ik nu voor andere vrouwen een rolmodel kan zijn. Toen ik kunstgeschie denis studeerde hoorde ik: leu ke studie, maar wat kun je er mee? Ik heb altijd de ambitie gevoeld om te laten zien dat ik er wel veel mee kon bereiken." „Vrouwen denken vaak dat ze wel gevraagd worden voor ho gere functies. Zo werkt het niet. Voor mijn huidige func tie was al een headhunter inge schakeld. Ik was adjunct-direc teur en wilde graag, maar was over het hoofd gezien. Toen heb ik een brief geschreven. Wat had ik te verliezen?" „Goede vrouwen zijn er ge noeg te vinden, maar er wordt niet met open vizier gezocht." „Je kunt prima topvrouw én moeder zijn. Maar het is top vrouwen eigen om de lat onge looflijk hoog te leggen, ook thuis. En dan moet je af en toe op persoonlijk vlak helaas een veer laten. Je kunt niet óók nog met vriendinnen naar de film." „Steek je nek uit. Wees zicht baar, geloof in jezelf, ga ervoor. Dat doen mannen ook." (COO) bij Alliander „Het is eervol, maar ook dubbel. Je kunt je afvragen of het nodig is in deze tijd. Ik denk van wel. Een vraagstuk als de overgang van fos siele naar duurzame energie is te complex om aan mannen over te laten. Vrouwen hebben meer inle vingsvermogen en zijn risicomij- dender. Bedrijven met gemengd bestuur functioneren beter." „Je hebt veel zelfvertrouwen no dig om in de bestuurskamer te ko men. Die doe je op door crises die je meemaakt, zoals sneeuw op de rails toen ik bij NS-Reizigers zat. En door klussen te doen waarvan je denkt: o jee, dat kan ik niet. Vaak blijk je die toch te kunnen." „Er zijn niet genoeg dappere man nen die weren hoe waardevol di versiteit is. Het is leuker, jongens en meisjes samen. Ook in de be stuurskamer." „Ik denk dat elke topvrouw leeft met een latent schuldgevoel. Vori ge week was mijn zoon van 13 ziek, terwijl mijn man in het bui tenland zat en de oppas niet kon. Dan kijk ik of ik wat kan verschui ven in m'n agenda." „De top haal je niet via parttime baantjes. Het zit erg ingebakken dat moeders thuis bij de kinderen moeten zijn. Als je de intrinsieke behoeft daartoe niet voelt, laat je dan niet op een zijspoor zetten." Hij moest eerst hoofdredacteur Sjuul Para dijs zien te lozen, en dat is gelukt. Nu be gint TMG-topman Geert-Jan Snoek aan het volgende hoofdstuk: bezuinigen. Sander van Mersbergen Geboren op 30 augus tus 1965. Was mari ne-officier voordat hij mediawereld in stapte. Sinds 1 juli 2014 bij TMG in dienst. Taxibedrijf Uber gaat in Amsterdam ook maaltijden bezorgen, met fietskoeriers. Daarmee krijgen bezorgplatforms als Thuis bezorgd. nl, Deliveroo en Foodora er een concurrent bij. UberEATS, begint morgen. Bestellen gaat via een app. De eerste maan den worden geen bezorgkosten gerekend. Ryanair denkt 'twee tot vier jaar' last te hebben van de Brexit. Dat zegt topman Mi chael O'Leary van de Ierse prijsvechter. Ryanair voerde campagne tegen een Brexit. In de toekomstplannen speelt Groot-Brittan- nië een minder grote rol bij Ryanair O woensdag 28 september 2016 Het Duitse biotechbedrijf was de grootste stijger onder de kleine beurs- fondsen. ING verhoogde het koersdoel van de uitgever. Dat deed het aandeel goed. ■2% De Amerikaanse justitie onder zoekt de maxi male boete die VW kan worden opgelegd. -57, De digitaal bevei liger was giste ren de grootste daler in de AEX. O o er niet zou moeten zijn Annemieke van Dongen Amsterdam FOTO MARCO DE SWART Claudia Zuiderwijk-Jacobs (54) Baan: voorzitter Raad van Be stuur Kamer van Koophandel Privé: getrouwd, drie kinderen (21,20 en 16) 1. Leuk om genomineerd te zijn? 2. Welke obstakels heeft u zelf moeten overwinnen? 3. Stoten vrouwen zich aan het glazen plafond of willen ze niet? 4. Kun je topvrouw zijn zonder schuldgevoel over thuis? 5. Wat is uw gouden tip voor jon ge vrouwen? FOTO JANIEK VAN DAM Cathelijne Broers (47) Baan: Directeur De Nieuwe Kerk Hermitage Privé: samenwonend, twee kinderen (14 en 11) 1. Leuk, zo'n nominatie? 2. Welke obstakels heeft u zelf moeten overwinnen? 3. Waarom zitten er zo wei nig vrouwen in Nederlandse boardrooms? 4. Kun je topvrouw zijn zon der schuldgevoel over thuis? 5. Wat is uw gouden tip? FOTO GREGOR SERVAIS Ingrid Thijssen (48) Baan: chief operational officer Privé: getrouwd, twee kinderen (15 en 13) 1. Leuk om genomineerd te zijn? 2. Welke obstakels heeft u zelf moeten overwinnen? 3. Stoten vrouwen zich aan het glazen plafond? 4. Kun je topvrouw zijn zonder schuldgevoel over thuis? 5. Uw gouden tip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16