Rusland: 'BUK kwam niet uit rebellengebied' NIEUWS 7 Officier van Justitie eist tbs met dwang 50% Galaxy S7 Edge 4 Samsung S5 Neo Samsung Galaxy S6 Toen Jan R. 14 was, stapte Katja Schuurman uit de muur. Elf jaar later kostten R.'s waanbeelden medegevangene Elbert Geveke (82) het leven. Het is zondag 20 sep tember 2015, net na het middaguur. Een bewaarder ziet de 25-jarige Jan R. on rustig heen en weer lopen in de gevangenisgang. R. zit in de ge vangenis van Zoetermeer vast voor een brute scooterroof die bijna het leven kostte van de scootereigenaar. De recreatietijd is net ingegaan. Alle celdeuren zijn open.De cipier spreekt de Ha genaar aan. Of het goed gaat? De bewaarder heeft zorgen. Een paar dagen daarvoor heeft R. zijn hoofd voor de helft kaalgescho ren. Een signaal dat er mogelijk een psychose zit aan te komen. Het antwoord dat R. geeft, stelt de gevangenismedewerker niet erg gerust, maar is ook weer niet zodanig dat hij inschat dat de Ha genaar naar een isoleercel ge bracht moet worden. Wat als de bewaarder het dop je van een AA-drinkflesje dat R. in de hand heeft, zou hebben ge zien? Maar niemand heeft het in de gaten en R. loopt door naar cel 3, die van de 82-jarige Elbert Ge veke. Kalmpjes stopt hij het dop je in het slot van de deur. Nu is de deur vanaf de buitenkant niet meer te openen. Een trucje dat R. een jaar eerder ook al in het Pie- ter Baan Centrum toepaste in een agressieve bui. Dat het gruwelijk mis is, weten de anderen op afdeling D van de Zoetermeerse bajes pas als het ge schreeuw van de bejaarde man uit Reeuwijk voor allen te horen is. R.'s advocaat Martijn van Wijk hamert er gisteren in de rechts zaal meermalen op dat ze het wel hadden künnen weten. Zoals eer der R.'s vader dat ook al deed. Er was bij R. al een schizofrene stoornis vastgesteld, gepaard met zelfs voor deskundigen bizarre waanideeën. Om te voorkomen dat hij opnieuw agressief zou worden was het 'zeer belangrijk' dat hij medicijnen slikte, zo had den deskundigen gesteld. Maar in een psychisch peniten tiair centrum in Amsterdam wa ren ze gestopt met de medicatie en was er zelfs besloten hem over te plaatsen naar een gewone gevangenis, die van Zoetermeer. „Jullie moeten luisteren en aan mijn eisen voldoen. Ik wil een karretje en een helikopter. En een piloot. Maar die mag niet zwaarder zijn dan 55 kilo", roept R. vanuit de cel. Als de bewaar der door het luikje naar binnen kijkt ziet hij bloed, bij het oog van Geveke. Diens handen zijn met een broekriem vastgebon den. R. heeft een mes in handen. R. krijgt een bureaustoel, in plaats van een karretje. Daarop kwakt hij de bejaarde man neer. „Afstand houden", gromt hij te gen de bewaarders als hij de cel uitkomt. In de rechtbank vertelde hij gis teren hoe het toen voor hem ver der ging. „Ik had contact met Kat ja Schuurman. Ze kwam uit de muur. Ze zei dat ik met een heli kopter naar de Vinkeveense plas sen moet komen. Ineens wist ik het weer." De bejaarde Geveke lijkt op het moment dat hij de cel uitkomt nog te leven, al bloedt hij flink. Met een kinderlijke, ietwat hoge stem vertelt R. wat er volgens hem verder gebeurde. „Ik vroeg aan een bewaarder of ze de gla zen deur open wou doen. Anders steek ik het mes in zijn ogen, zei ik. Ze wou niet. Toen wist ik dat ik genaaid was. In een keer stond ik in brand." Bewaarders zien R. op dat mo ment voor hun ogen veranderen in een beest. Hij trekt zich terug in de recreatieruimte. Met een ontbloot bovenlijf en een jogging broek zien bewaarders hem gaan. „Hij zag er uit als een gorilla", zegt een getuige. R. steekt, schopt, gebruikt het hoofd van Geveke als een voetbal. Hij pakt biljartballen en smijt ze zo hard tegen de deur dat de ballen splij ten. Het personeel plakt de deur af om maar niet te hoeven kijken wat er zich binnen afspeelt. Ze bellen de politie, maar die strandt bij de portier aan de poort. Wapens mogen niet naar binnen, zo is de mededeling, Pas na tussenkomst van het afdelings hoofd mag het arrestatieteam door. En dan is het ineens snel klaar. Flitsgranaten worden in de cel gegooid en R. overmeesterd. Voor Geveke is het te laat. Am bulancepersoneel stelt zijn dood vast, daar op de grond in de re creatieruimte. De officier van jus titie erkende gisteren dat R. to taal ontoerekeningsvatbaar is ge weest. Ze eiste tbs, een langduri ge behandeling, ongemaximeerd. Over wat er is misgegaan, wil ze niet praten. Daarvoor doet justi tie intern onderzoek. Het Russische ministerie van De fensie zegt dat de primaire radar beelden uit de Zuid-Russische re gio Rostov geen projectiel tonen dat de pro-Russische rebellen in Oost-Oekraïne die dag op het toe stel zouden hebben afgevuurd. Daarentegen tonen de radarbeel den wel Oekraïens luchtafweerge schut, aldus commandant Andrej Koban van de Radiotechnische troepen van Rusland gisteren tij dens een persconferentie van het ministerie. De radarbeelden do ken vorige week plotseling op, ter wijl Rusland twee jaar lang heeft volgehouden ze te hebben gewist. Omdat de aanslag op MH17 zich niet boven Russisch grondgebied voltrok, voelden de Russische luchtvaartautoriteiten zich niet ge roepen de opnames te bewaren, zo heeft Moskou altijd beweerd. Het onderzoeksteam onder lei ding van Nederland vraagt al sinds de ramp om overhandiging van de beelden, niet alleen van Rusland, maar ook die van Oekraï ne. Dat Rusland ze nu openbaar maakt, lijkt geen toeval: morgen presenteert het ]oint Investigation Team de eerste bevindingen van het strafrechtelijk onderzoek en zal blijken waarvandaan de BUK-raket op het vliegtuig is afge schoten. Waarschijnlijk zal de con clusie van het JIT diametraal te genover die van Rusland staan. Toen op 13 oktober vorig jaar het onderzoekscomite met zijn eerste bevindingen kwam, belegde de fa brikant van de BUK, Almaz-Antej, diezelfde dag een persconferentie om uit de doeken te doen, dat de raket nooit uit rebellengebied heeft kunnen komen. Op die ma nier lijkt Moskou een rookgordijn op te willen trekken rond de cata strofe met vlucht MHt7, waarbij 298 mensen het leven lieten, on der wie 196 Nederlanders. eenmalig bijbetalen: €0 f slechts onbeperkt beimin JÊ f] 6000MB data (4G) eenmalig bijbetalen: €0 120 min in NL EU 3000MB data (4G) eenmalig bijbetalen: €0 100 min/1000 sms 2000MB data 4G! ^en* slechts /mnd T-M0BILE ACTIES GELDIG TOT 2 OKTOBER 2016 dinsdag 27 september 2016 ILLUSTRATIE PETRA URBAN Verdachte van bajesmoord hoorde bizarre dingen Jorina Haspels Den Haag Rusland blijft suggereren dat Oekraïense troepen of vrijwilli- gersbataljons vlucht MH17 op 17 juli 2014 uit de lucht hebben ge schoten. Joost Bosman Moskou KORTING^ Tot 50% korting op je abonnement /mnd en tijdelijk geen aansluitkosten! - geen aansluitkosten! Ook mogelijk: 100 min/1000 sms 3000MB: €33 p/mnd LAATSTE KANS!! Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshot 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 9B(1. Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7