Vrouw moet courant blijven 'Ook subsidie kleine aanpassingen huis' Sluiting Middensluis roept vragen op 2 ZEELAND ARBEID VERHOUDINGEN NOG Navigeren Het is slecht gesteld met de financiële zelfstandigheid van vrouwen. En in Zeeland nog het meest. Als ik terugkijk, denk ik: we hadden het gelijkwaardiger moeten organiseren Commentaar I inister Jet Bussemaker doet al een paar jaar verwoede po gingen om meer vrouwen aan het werk te krijgen. Dat is I een goede manier om ze financieel minder afhankelijk te maken. De minister toert door het land en belegt samen met het onderwijs en met bedrijven bijeenkomsten. Ze inspireren vrou wen hun talenten te gebruiken. Dit project heet Kracht on Tour. Anno 2016 is het nog steeds hard nodig. Zeker in Zeeland. Vergele ken met de rest van het land werken hier weinig vrouwen. En als ze werken is het heel vaak in deeltijd. Bovendien zijn het vaak ma tig betaalde banen. Door dit alles moeten in Zeeland relatief veel vrouwen hun hand ophouden. Dat is een vernederende situatie. Die is slecht voor de verhouding tussen vrouw en man. Die is slecht voor de financiële zekerheid van vrouwen op de lange ter mijn. Het komt nog te vaak voor dat vrouwen achterblijven in een kansloze positie. Bijvoorbeeld na een scheiding, of nadat ze lang thuis voor de kinderen hebben gezorgd. Nog steeds zijn veel vrouwen minder met hun loopbaan bezig dan mannen. Het is de vraag of dat een verkeerde instelling is. Mis schien moeten we die vrouwelijke kijk op wat belangrijk is wel koesteren. Nog steeds kent Nederland geen langdurig vaderschaps verlof. Mannen worden nauwelijks aangemoedigd in hun kinde ren te investeren. Overigens kunnen partners hun beider finan ciële toekomst goed zelf regelen. Voor mannen moet het een ere zaak zijn om dat netjes te doen. Maar ze laten het nogal eens na. Hoe dan ook, zolang dit allemaal niet verandert, moeten vrouwen op eigen benen kunnen staan. Dat betekent: courant blijven op de arbeidsmarkt. Hopelijk geeft Kracht on Tour veel vrouwen een zet je in de goede richting. Het is vernederend als een vrouw haar hand moet ophouden CDA-raadslid Jos van Ginneken wil dit voor elkaar krijgen. Hij kreeg eerder dit jaar het verzoek van twee bewoners uit Terneuzen om eens bij hen te komen buur ten. Ze hadden bij de gemeente subsidie gevraagd voor een kleine aanpassing in hun woning. Ze kre gen te horen dat ze niets zouden krijgen, omdat de kosten minder dan tweehonderd euro zouden zijn. Dat is het minimumbedrag waarvan de gemeente Terneuzen aanneemt dat mensen dit wel zelf kunnen ophoesten. Van Ginneken is het daar niet mee eens. „Voor hulpbehoeven den met een laag inkomen en/of hoge zorgkosten kan dit bedrag al te hoog zijn." Hij verwijst naar een onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) waaruit blijkt dat zorgkos ten voor chronisch zieken en ge handicapten in vijf jaar zijn ver dubbeld. Het CDA-raadslid komt donder dagavond in de Terneuzense ge meenteraad met een motie waar in hij oproept het minimumbe drag van tweehonderd euro te schrappen bij het toekennen van woonvoorzieningen in het kader van de Wet Maatschappelijke On dersteuning (WMO). „We kun nen dan nog beter maatwerk leve ren", geeft Van Ginneken aan, „en stapeling van zorgkosten tegen gaan." De gemeente Terneuzen hield in 2015 ruim drie miljoen eu ro over op het WMO-budget. Almanak Mensen kopen steeds meer van achter hun computer, dus pak ketbezorgers rijden van hot naar her met hun volgeladen busjes. Ze komen overal, al is het soms even zoeken. Zo ook die medewerker van een groot postbedrijf, die afgelo pen week met zijn voertuig tus- sen de rommelroute in de Kloe- tingse wijk Riethoek belandde. Hij moest een pakketje afleve ren op een adres waar ook de nodige spullen stonden uitge stald. Snel wierp hij een blik op het aangebodene. „Zeg, die TomTom, wat moet die kos ten?" 'Aandelen Delta nu verkopen' Presentatie Jan Zegers in Porgy Cantorijkoor zingt in Brussel EHBO-cursus in gemeenschapshuis „Slechts de helft van de Nederland se vrouwen staat financieel op ei gen benen. Dat maakt hen niet al leen onnodig kwetsbaar, ook doet het geen recht aan de talenten die zij in huis hebben", zegt minster Jet Bussemaker. Zij zette de cam pagne Kracht On Tour op, die daar in verandering moet brengen. Sophie, een 51-jarige, gescheiden Zeeuwse, wil anoniem wel vertel len hoe waar de woorden van Bus semaker voor haar zijn. Was ze romantisch of naïef om te denken dat ze voor altijd bij el kaar zouden blijven? Toen hij haar vertelde dat het over was, viel de bodem onder haar bestaan weg. Weg zekerheden. Weg financiële zekerheid, ook. Want ja, zij was graag bij de kinderen en hij had zijn handen vol aan zijn carrière. „Toen bij mij het eerste kind kwam, ben ik nog op oproepbasis in de verpleging blijven werken. Hij verdiende genoeg, maar ik vond het leuk iets om handen te hebben. Toen de andere twee kwa men, ben ik thuis gebleven. Zo heb ben we het destijds besloten. Of ei genlijk was het vanzelfsprekend. Ik hoefde niet zo nodig te werken. Hij kón in zijn beroep eigenlijk niet goed minder werken." Ze bleef niet met lege handen achter, na de scheiding. „Uiteraard betaalt hij voor de kinderen, die nu bijna allemaal van school zijn. Daarnaast krijg ik alimentatie. Maar binnenkort stopt die. En hoe het dan verder moet.... Daar lig ik 's nachts wakker van." Ze moet nog zestien jaar werken vóór ze AOW krijgt. „Dat is alles, want ik krijg geen partnerpen sioen van de tijd dat we getrouwd waren en ik heb zelf ook niets op gebouwd. Het werk waarvoor ik op geleid ben, is zo veranderd dat ik al- leen met bijscholing nog iets zou kunnen. Ik pak alles aan. Op dit moment heb ik vijf baantjes: alle maal hapsnap werk zonder vastig heid en voor een paar uur per week. Alles bij elkaar kom ik nog niet aan de vijftien uur." „Als ik terugkijk, denk ik: we hadden het gelijkwaardiger moe ten organiseren. Zeker drie dagen per week zelf werken. Ook al was er toen geen enkele financiële noodzaak. Ook al vond ik het ge woon vanuit mijn opvoeding. Ook al was ik graag bij de kinderen. Want wie betaalt straks de rekenin gen?" TERNEUZEN De weekendsluiting van de Middensluis in Terneuzen die twee weken geleden is inge gaan, stuit de SP in Provinciale Sta ten tegen de borst. Volgens Staten leden Ronald Viergever en Roland van Tilborg maskeert het besluit van Rijkswaterstaat dat de dienst onvoldoende personeel (in vaste dienst) heeft. Viergever en Van Tilborg heb ben het dagelijks provinciebe stuur opgeroepen in actie te ko men. De twee SP'ers kunnen zich niet voorstellen dat de Midden sluis in de weekenden zo weinig wordt gebruikt dat bediening ach terwege kan blijven, zoals Rijks waterstaat stelt. Rijkswaterstaat schuift volgens hen een intern pro bleem door naar de binnenvaart en daarmee naar de hele Zeeuwse economie. Terneuzen telt nog twee andere sluizen, de grotere Westsluis en Oostsluis. Schippersvereniging Schutte- vaer heeft Rijkswaterstaat, afde ling Verkeer en Watermanage ment in Utrecht, ook al 'belaagd'. In het eerste weekend dat de slui ting gold, 17 en 18 september, is zondag bij drukte snel een inhuur kracht geregeld. Sinds afgelopen weekend is op verzoek van Schut- tevaer een inhuurkracht op afroep beschikbaar. dinsdag 27 september 2016 li Ouderen en andere mensen in de gemeente Terneuzen die thuis minder goed uit de voeten kunnen, moeten ook in aanmer king kunnen komen voor subsi die voor kleine woningaanpassin gen. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Terneuzen moet de aande len in nutsbedrijf Delta ver kopen aan de rijksoverheid. Raadslid Jack d'Hooghe (Sociaal Terneuzen) dient daartoe donderdag in de ge meenteraad een motie in. Delta draait financieel slecht, onder meer door de verliesgevende kerncentra le in Borssele. Bij aandelen- verkoop komt de verant woordelijkheid voor de kern centrale te liggen waar die hoort, aldus d'Hooghe. TERNEUZEN Terneuzenaar Jan Zegers presenteert komende vrij dag in Porgy en Bess zijn derde boek, De Witpenme- rel. Journalist Jan van Dam me interviewt hem. In 2012 debuteerde Zegers met de succesvolle roman De wor steling naar geluk, een jaar later gevolgd door De ste nen van Cruz de Ferro zwij gen. De bijeenkomst in Por gy en Bess begint vrijdag om 20.00 uur en de entree is gratis. HULST De Koorstichting Cantorij der Basiliek uit Hulst mag op zondag 9 oktober optre den in de St. Michiels- en St. Goedelekathedraal in Brussel. Het koor, dat on der leiding staat van Anton de Kort, verzorgt dan vanaf 10.00 uur de liturgische ge zangen tijdens de hoogmis en geeft ook om 14.00 uur nog een concert. Dan staat werk van onder anderen Purcell en Jenkins op het programma. GRAAUW De EHBO-verenigingen uit Clinge, Graauw, Hulst, Sint Jansteen en Nieuw-Namen starten woensdag 2 novem ber met een EHBO-cursus in Graauw. Die wordt gehou den in het gemeenschaps huis in Graauw. Het gaat om een reeks van twaalf tot veertien lessen. Aanmelden via 0114 316199. Zeeuwse vrouw blijft achter Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77