Nachttrein W Lagendijk wil snel terug naar Turkije molenaar EEN VEILIGE MOLENAAR DOUCHE 6 NI ÖZCAN AKYOL Bel 0341 - 27 40 40 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Column ie de mens in primitieve toestand wil zien, zou eens met een nachttrein moeten reizen. Ik doe het regelmatig. Vanuit an tropologisch oogpunt is het wel in teressant, want op een of andere manier veranderen de keurige coupés van overdag in regelrechte jungles. Er worden stoelen ge sloopt, ramen bekrast en uitwerp selen rondgestrooid. Tijdens die nachtelijke ritten krijg ik altijd die pe gevoelens van medelijden voor de dienstdoende conducteurs, die zich vaak uit pure onmacht ver stoppen en alleen tevoorschijn ko men bij tussenstops. een bepaald type dubbeldekker schijnt er alleen nog maar plaats te zijn voor één conducteur. Voor heen werd er in tweetallen ge werkt. Volgens het NS-personeel gaat een dergelijke bezuiniging ten koste van de veiligheid en is de maatregel bovendien slecht voor de lichamelijke gezondheid van de conducteurs - ze moeten nu immers meer trappen beklim men tijdens hun dienst. De kneuterigheid druipt ervan af. In werkelijkheid zouden alle conducteurs eens een vuist moe ten maken tegen dat totaal verwer pelijke gedrag waarmee ze elke week weer worden geconfron teerd. De conducteur is regelmatig een uitlaatklep voor de waanzin van zwartrijders en dronken en doorgesnoven uitgaanspubliek. Ze worden bespuugd, uitgescholden en soms zelfs fysiek belaagd. Wie een beetje in de archieven gaat Op een of andere manier veranderen de coupés van overdag in jungles zoeken, vindt complete getuigen verslagen van getraumatiseerde conducteurs, die stelselmatig ge pest en getreiterd werden, en daar om maar voor een ander beroep hebben gekozen. Het is een tragi sche waarheid. Maar de huidige staking van de FNV concentreert zich vooral op de sanering in de personeelssamenstelling tijdens een specifieke reis. Het is zonde om het daarbij te laten. chronisch van aard zijn, zouden eens definitief moeten worden op gelost. Het is tegenwoordig zo erg dat sommige mensen na midder nacht niet meer een trein durven te pakken. Hoe moet het perso neel zich dan voelen? De Neder landse Spoorwegen zijn berucht om hun vertragingen en organisa torische wanorde. Daar is altijd veel aandacht voor. Maar als het om de schrijnende situatie van het eigen personeel gaat, moet zich eerst een incident voordoen, zoals een mishandeling. Er is dan even protest, vervolgens gaat ieder een over tot de orde van de dag, terwijl het échte probleem altijd blijft bestaan. Lagendijk vermoedt dat zijn vroegere werk aan de inmiddels gesloten 'Gülenuniversiteit' Süleyman Shah met de weige ring te maken heeft. Geestelijke Fethullah Gülen wordt in Tur kije gezien als brein achter de couppoging. De Nederlander arri veerde zondag om 5 uur 's middags in Istanbul. Hij moest de nacht doorbren gen in een slaapver blijf met andere bui tenlanders die Turkije niet in mogen. Lagendijk zei tijdens zijn aankomst op Schiphol 'niet hele maal okselfris' meer te zijn, maar in ieder geval niet bang. „Het was een onaangename ver rassing, maar ik wist wel dat ik op een of andere lijst stond. Ik word nu blijkbaar ook gelieerd aan de Gülenbeweging. Ik ga van daag of morgen naar het Türks consulaat in Rotterdam, want ik begrijp dat ik daar moet zijn en ik wil zo snel mogelijk weer te rug. Er is niet gezegd dat ik hele maal het land niet meer in mag." „Ik ben niet de eerste die op zijn verleden zal worden aange keken", zei Lagendijk verder. „Of ficieel weet ik van niets, maar het zal te maken hebben met het feit dat ik voor een krant en een universiteit heb gewerkt die in middels verboden zijn." Lagendijk zou een daadwerke lijk verbod om het land te betre den als een straf zien. „Ik ben niet opgepakt, veel van mijn collega's wel. Mij hangt kennelijk een andere straf boven het hoofd. Als ik het land niet meer in zou mogen, dan zou dat voor mij de ultie me straf zijn." Sinds november 2010 schreef Lagendijk kritische columns over het Turkse rege ringsbeleid voor de Gülenkran- ten Zaman en Today's Zaman, tot dat die in maart van dit jaar wer den overgenomen door de Turk se overheid. De universiteit waar hij lesgaf was een van de vijftien universiteiten die kort na de mis lukte staatsgreep gesloten wer den. Veilige badkamers vanaf €3995,- LANGER THUIS WONEN ONVEILIG Gevaarlijk om over de badrand te stapp^ U kunt weer zelfstandig en yeilig douchen dinsdag 27 september 2016 @OzcanAkyol Deze week besloot een deel van het gilde dat het zou staken: in De onveilige arbeidsomstandig heden van het NS-personeel, die AMSTERDAM Voormalig Euro parlementariër Joost Lagen dijk wil snel weer naar Turkije. De Turkije-analist woont en werkt in Turkije, maar kreeg te horen dat hij het land niet in mag zonder speciaal visum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6