Vrouw moet courant blijven Controle Schouwen valt duurder uit Sluiting Middensluis roept vragen op 2 ZEELAND ARBEID VERHOUDINGEN NOG Navigeren Het is slecht gesteld met de financiële zelfstandigheid van vrouwen. En in Zeeland nog het meest. Als ik terugkijk, denk ik: we hadden het gelijkwaardiger moeten organiseren Commentaar I inister Jet Bussemaker doet al een paar jaar verwoede po gingen om meer vrouwen aan het werk te krijgen. Dat is I een goede manier om ze financieel minder afhankelijk te maken. De minister toert door het land en belegt samen met het onderwijs en met bedrijven bijeenkomsten. Ze inspireren vrou wen hun talenten te gebruiken. Dit project heet Kracht on Tour. Anno 2016 is het nog steeds hard nodig. Zeker in Zeeland. Vergele ken met de rest van het land werken hier weinig vrouwen. En als ze werken is het heel vaak in deeltijd. Bovendien zijn het vaak ma tig betaalde banen. Door dit alles moeten in Zeeland relatief veel vrouwen hun hand ophouden. Dat is een vernederende situatie. Die is slecht voor de verhouding tussen vrouw en man. Die is slecht voor de financiële zekerheid van vrouwen op de lange ter mijn. Het komt nog te vaak voor dat vrouwen achterblijven in een kansloze positie. Bijvoorbeeld na een scheiding, of nadat ze lang thuis voor de kinderen hebben gezorgd. Nog steeds zijn veel vrouwen minder met hun loopbaan bezig dan mannen. Het is de vraag of dat een verkeerde instelling is. Mis schien moeten we die vrouwelijke kijk op wat belangrijk is wel koesteren. Nog steeds kent Nederland geen langdurig vaderschaps verlof. Mannen worden nauwelijks aangemoedigd in hun kinde ren te investeren. Overigens kunnen partners hun beider finan ciële toekomst goed zelf regelen. Voor mannen moet het een ere zaak zijn om dat netjes te doen. Maar ze laten het nogal eens na. Hoe dan ook, zolang dit allemaal niet verandert, moeten vrouwen op eigen benen kunnen staan. Dat betekent: courant blijven op de arbeidsmarkt. Hopelijk geeft Kracht on Tour veel vrouwen een zet je in de goede richting. Het is vernederend als een vrouw haar hand moet ophouden Om de functie van straatcoach bin nen het nieuwe team van handha vers voort te zetten en het camera toezicht op enkele plekken in stand te houden is jaarlijks 131.000 euro nodig. Dat geld komt bovenop het be drag dat de reorganisatie heeft ge kost. Het Schouws gemeentebe stuur wil naar één bijzonder op sporingsambtenaar (boa) die par keerbonnen schrijft, het bouwbe sluit controleert, optreedt tegen (drugs-)overlast en tegelijkertijd gastheer of -vrouw is voor toeris ten. De reorganisatie is inmiddels afgerond. Maar na onderzoek en overleg met de ondernemingsraad is besloten verder te professionali seren. Het, na dit jaar, doorgaan met de straatcoaches en het in standhouden van cameratoezicht kosten 131.000 euro. De boa's nieu we stijl hebben met z'n allen Voor handhaving en controle is jaarlijks 131.000 euro extra nodig meer materiaal nodig. Daarom wordt eenmalig 22.500 euro uitge trokken voor zaken als porto foons. De boa's krijgen ook een coördinator. Maar deze extra sala riskosten blijven binnen de begro ting. De gemeenteraad wordt eind deze maand gevraagd het extra geld vrij te maken. Almanak Mensen kopen steeds meer van achter hun computer, dus pak ketbezorgers rijden van hot naar her met hun volgeladen busjes. Ze komen overal, al is het soms even zoeken. Zo ook die medewerker van een groot postbedrijf, die afgelo pen week met zijn voertuig tus- sen de rommelroute in de Kloe- tingse wijk Riethoek belandde. Hij moest een pakketje afleve ren op een adres waar ook de nodige spullen stonden uitge stald. Snel wierp hij een blik op het aangebodene. „Zeg, die TomTom, wat moet die kos ten?" Saman Groep houdt open dag Uitbreiding Noorderpolder Hoge antenne mag niet SIRJANSLAND Doe-het-zelf-garage opent deuren „Slechts de helft van de Nederland se vrouwen staat financieel op ei gen benen. Dat maakt hen niet al leen onnodig kwetsbaar, ook doet het geen recht aan de talenten die zij in huis hebben", zegt minster Jet Bussemaker. Zij zette de cam pagne Kracht On Tour op, die daar in verandering moet brengen. Sophie, een 51-jarige, gescheiden Zeeuwse, wil anoniem wel vertel len hoe waar de woorden van Bus semaker voor haar zijn. Was ze romantisch of naïef om te denken dat ze voor altijd bij el kaar zouden blijven? Toen hij haar vertelde dat het over was, viel de bodem onder haar bestaan weg. Weg zekerheden. Weg financiële zekerheid, ook. Want ja, zij was graag bij de kinderen en hij had zijn handen vol aan zijn carrière. „Toen bij mij het eerste kind kwam, ben ik nog op oproepbasis in de verpleging blijven werken. Hij verdiende genoeg, maar ik vond het leuk iets om handen te hebben. Toen de andere twee kwa men, ben ik thuis gebleven. Zo heb ben we het destijds besloten. Of ei genlijk was het vanzelfsprekend. Ik hoefde niet zo nodig te werken. Hij kón in zijn beroep eigenlijk niet goed minder werken." Ze bleef niet met lege handen achter, na de scheiding. „Uiteraard betaalt hij voor de kinderen, die nu bijna allemaal van school zijn. Daarnaast krijg ik alimentatie. Maar binnenkort stopt die. En hoe het dan verder moet.... Daar lig ik 's nachts wakker van." Ze moet nog zestien jaar werken vóór ze AOW krijgt. „Dat is alles, want ik krijg geen partnerpen sioen van de tijd dat we getrouwd waren en ik heb zelf ook niets op gebouwd. Het werk waarvoor ik op geleid ben, is zo veranderd dat ik al- leen met bijscholing nog iets zou kunnen. Ik pak alles aan. Op dit moment heb ik vijf baantjes: alle maal hapsnap werk zonder vastig heid en voor een paar uur per week. Alles bij elkaar kom ik nog niet aan de vijftien uur." „Als ik terugkijk, denk ik: we hadden het gelijkwaardiger moe ten organiseren. Zeker drie dagen per week zelf werken. Ook al was er toen geen enkele financiële noodzaak. Ook al vond ik het ge woon vanuit mijn opvoeding. Ook al was ik graag bij de kinderen. Want wie betaalt straks de rekenin gen?" TERNEUZEN De weekendsluiting van de Middensluis in Terneuzen die twee weken geleden is inge gaan, stuit de SP in Provinciale Sta ten tegen de borst. Volgens Staten leden Ronald Viergever en Roland van Tilborg maskeert het besluit van Rijkswaterstaat dat de dienst onvoldoende personeel (in vaste dienst) heeft. Viergever en Van Tilborg heb ben het dagelijks provinciebe stuur opgeroepen in actie te ko men. De twee SP'ers kunnen zich niet voorstellen dat de Midden sluis in de weekenden zo weinig wordt gebruikt dat bediening ach terwege kan blijven, zoals Rijks waterstaat stelt. Rijkswaterstaat schuift volgens hen een intern pro bleem door naar de binnenvaart en daarmee naar de hele Zeeuwse economie. Terneuzen telt nog twee andere sluizen, de grotere Westsluis en Oostsluis. Schippersvereniging Schutte- vaer heeft Rijkswaterstaat, afde ling Verkeer en Watermanage ment in Utrecht, ook al 'belaagd'. In het eerste weekend dat de slui ting gold, 17 en 18 september, is zondag bij drukte snel een inhuur kracht geregeld. Sinds afgelopen weekend is op verzoek van Schut- tevaer een inhuurkracht op afroep beschikbaar. dinsdag 27 september 2016 li Het professionaliseren van con trole en handhaving op Schou- wen-Duiveland wordt duurder dan begroot. Ton van den Nouweland Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De Saman Groep houdt op zaterdag 15 oktober een open dag in haar nieuwe be drijfspand op het Business Park. Na veertig jaar aan de Julianastraat maakt het in stallatie- en energiebedrijf daar plaats voor een fiets en voetpad van het nog aan te leggen parkeerterrein aan het Groeneweegje naar de Zuidhavenpoort. Het open huis van Saman aan de Gouwepoort 1 duurt van 10.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE In oktober begint de verde re uitbreiding van de wijk Noorderpolder in Zierikzee. In het zogeheten deelplan Scandinavische Velden aan de Emil Sandströmweg ver rijzen 54 koopwoningen. Het gaat om 12 twee-onder- een-kapwoningen, 29 rijtjes huizen en 13 levensloopbe- stendige woningen met woon- en slaapkamers op de begane grond. De prij zen variëren van 199.900 tot 249.900 euro. SCHARENDIJKE Een zendamateur aan de Hoogenboomsweg in Scha- rendijke krijgt geen vergun ning voor het oprichten van een achttien meter hoge an tenne. De gemeentelijke welstandscommissie heeft negatief geadviseerd. De mast komt te dicht bij een woonwijk en de buren van de zendamateur zijn er ook niet blij mee. Ondanks een gesprek met de aanvrager blijven B en W bij hun stand punt: geen vergunning. Als het aan Jeffrey Korb (27) ligt, gaan heel wat men sen genieten van een star tende moter na het sleute len aan een auto. „Het ge luid dat je dan hoort. Zaterdag opent Jeffrey in Sirjansland een doe-het-zelf- garage met de naam 'Brug te huur'. Zeeuwse vrouw blijft achter Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65