'A 'Zonder mobiel mis je niks' SAUNA&WELLNESS 7 witte plekken Desauna maakt je slimmer, je denkt sneller, je geheugen verbetert de vaten, maar beschikt ook over een groter stroomgebied. Met als gevolg dat de druk daalt. Wie de sauna ver laat, koelt af. Dan gebeurt het tegen overgestelde: de bloedvaatjes vernau wen zich, de bloeddruk stijgt. Van den Bos: „Je traint de vaatspieren, het is goed voor de doorbloeding. Met andere woorden: een rondje sauna is hartstikke gezond." Na een kwartier in de Finse stilte sauna heeft het lijf genoeg gezweet: een halve liter, zo is de schatting. Tijd voor verkoeling. Sommige sau- nagangers lopen in één ruk door naar een ijskoude stortdouche of plonzen in een even koud dompel bad. Wel of niet verstandig? Het kan geen kwaad, zegt Van den Bos. „Af koelen is belangrijk, maar je kunt ook een lauwe douche nemen. Of loop een rondje door de tuin, dat is ook een prima manier om langzaam af te koelen. Neem vooral de tijd. Alleen de echte diehards zullen voor die stortdouche kiezen." Gelukkiger Het is belangrijk om het vochtverlies te compenseren door te drinken, liefst water, thee of vruchtensap. Rustig aan, en na een kwartiertje sauna is een halve liter al mooi. Wees voorzichtig met alcohol, want alco hol onttrekt vocht uit je lichaam. Een glas wijn is prima, maar drink er dan een glas water naast. De sauna is niet alleen hartstikke ge zond, maar maakt je ook slimmer en gelukkiger, zegt Van den Bos. Ze ver telt over zogenoemde geluksstofjes die vrijkomen, zoals adrenaline en noradrenaline. Ook noemt ze acetyl choline, een neurotransmitter die de informatiestroom tussen de afzon derlijke zenuwcellen in de hersenen zou verbeteren: je denkt sneller, je geheugen wordt beter. Of een dagje sauna een mens geluk kiger maakt, is nauwelijks te meten. Toch heeft IWR onlangs een poging gedaan. Hoe? Door 6.000 mensen in drie verschillende sauna's bij aan komst te vragen welke 'smiley' op dat moment hun gevoel het beste weer gaf, waarbij de niet zo vrolijk kij kende smiley een laag cijfer verte genwoordigde en de meest uitbun dige een tien waard was. Diezelfde mensen werd bij vertrek weer ge vraagd om een smiley aan te kruisen. En inderdaad, vrijwel alle mensen gingen gelukkiger weg dan ze kwa men. Bijna een kwart van de 6.000 gasten gaf hun geluksgevoel aan het einde van het bezoek zelfs een tien. IWR overweegt nu wetenschappelijk onderzoek te laten doen naar de ef fecten van zo'n saunadag, 'om nog beter te laten zien wat de effecten zijn van een dagje sauna'. „Veel mensen denken ten onrechte dat ze de hele tijd naakt moeten rondlopen", zegt Van den Bos. „Dat ze bekenden tegenkomen, dat het te duur is, dat ze er de rust niet voor hebben of dat het te heet is. Wie zich er een beetje in verdiept, merkt dat het heel erg meevalt." Het grootste misverstand is zonder twijfel het blootaspect: de meeste tijd - meer dan tachtig procent - breng je namelijk door in badjas. Alleen tijdens het douchen en wan neer je echt de sauna in gaat, ben je naakt. Wie zichzelf te dik vindt of zich op een andere manier voor zijn of haar lijf schaamt, zou juist wel moeten gaan; het is goed voor het zelfver trouwen. Neem deze doordeweekse dag in de Zwaluwhoeve: er is geen enkele vrouw met maat 36, geen enkele man met een wasbordje. En de vraag of je echt slimmer bent geworden na zo'n dagje wellness, daarover mogen anderen oordelen. Maar het was in elk geval verdraaid lekker. dinsdag 27 september 2016 GO eeuw De ha- mam is de voortzet ting van de Romeinse badhuizen en de Turkse traditie van stoombaden en rituele was singen in stromend water. eeuw Vooral in Europa ging men kuren: baden in genees krachtig warm water. Ont staan kuuroorden. Gezond voor lichaam en geest. Opkomst van de houtge stookte sauna in Nederland, vanaf de jaren 70 met elektri sche verhitting en uitbreiding van het aan bod. Wellnessre- sorts komen 'in'. Well being fitness wellness. Op komst 'dagje quality time': keus uit sauna's, baden en behandelingen uit alle culturen. Verder restaurants, lig- weides, kuurtuinen. —Hester van den Bos(IWR) In het resort krijgt ook de smartphone een dagje rust: die mag niet mee het ba- denlandschap in. Sommige mensen raken alleen bij dat idee al in paniek. Niet nodig, zegt documentairemaker Bregtje van der Haak, werk zaam bij de VPRO. „Ik doe het weieens, een dagje zon der. Ik word er rustig van. En ik heb nooit wat gemist." Van der Haak maakte de do cumentaire Offline als luxe, waarin ze onder meer op zoek ging naar antwoorden op de vraag hoe het leven er uitziet in de 'white spots', plekken zonder verbinding. Zelf ging zij tijdens de re- searchperiode een week off line. In Idaho. „De eerste dagen waren behoorlijk wen nen. Je klok en agenda vallen weg, je ziet geen berichtjes, je weet niet wat voor weer het wordt. Maar uiteindelijk was het fantastisch, vooral omdat je zintuigen enorm ge activeerd worden. Ik kan het iedereen aanraden." Regelmatig is zij een dagje, of een heel weekeinde, off line. Bijvoorbeeld wanneer ze haar zoon onverdeelde aan dacht wil geven. „Je gedach ten gaan weer vrij zweven, je krijgt nieuwe impulsen, je wordt er creatief van en het geeft rust." Nederland heeft nauwelijks witte plekken meer, mis schien ergens in Drenthe nog. Wie toch wil ervaren hoe het is om op een plek te zijn zonder internetbereik kan de gratis app White Spots downloaden. Of doet een dagje wellness. FOTODRE/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63